Americké Venomy dorazily do Česka. Bojové vrtulníky z miliardové zakázky čeká první let

Do Česka dorazily poslední dva z 12 nových vrtulníků UH-1Y Venom pro českou armádu.

Dorazily poslední vrtulníky Venom

Do Česka dorazily poslední dva z dvanácti nových amerických vrtulníků pro českou armádu. Nákladní letoun C-17 Globemaster se dvěma vrtulníky UH-1Y Venom na palubě s nimi přistál ve čtvrtek ráno na pardubickém letišti. Po kompletaci obou strojů a celním odbavení přelétnou vrtulníky na mateřskou základnu do Náměště nad Oslavou, kam nemohl Globemaster přistát kvůli opravě vzletové a přistávací dráhy.

Kompletaci strojů zabezpečí zaměstnanci výrobce. Trvat bude nejdéle týden. Zálety na technice provedou piloti amerického úřadu (Defense Contract Management Agency), který přebírá za českou stranu vrtulníky systému H-1, uvedla mluvčí 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou Štěpánka Tříletá.

ČTĚTE TAKÉ: USA reagují na naléhavé volání Kyjeva. Do země pošlou další systém protivzdušné obrany Patriot

Dvanáct vrtulníků americké firmy Bell, osm Venomů a čtyři stroje AH-1Z Viper, nahradí ruské Mi-24V/35. ČR je koupila za 14,6 miliardy korun bez DPH. Nákup schválilo ministerstvo obrany v listopadu 2019 a dohodu podepsal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Loni Česko dostalo šest vrtulníků systému H-1, z toho čtyři AH-1Z Viper a dva UH-1Y Venom. Další dva stroje dorazily letos v lednu, devátý a desátý vrtulník má základna od března.

Vláda je o krok blíže nákupu německých tanků Leopard. Česko za ně zaplatí 52 miliard

Za 77 tanků Leopard 2A8 by mělo Česko zaplatit 52 miliard korun, řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda ve středu udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem. Nahradit mají sovětskou techniku, po roce 2030 by měla mít česká armáda 122 tanků Leopard.

V Náměšti nad Oslavou už nové vrtulníky podle mluvčí Tříleté nalétaly stovky hodin. K dispozici je také simulátor stroje Viper. Dodávka simulátoru vrtulníku Venom je naplánovaná na rok 2026. „Výcvik probíhá v souladu s implementačním plánem. K tomu probíhá také základní typový výcvik pozemního personálu, a to jak teoretický, tak praktický. Po dokončení výcviku získají vyškolení piloti i technici certifikaci a budou se společně s americkými instruktory podílet na výcviku dalšího personálu vrtulníkové základny. Vycvičením českých instruktorů se zvýší tempo výcviku včetně zvýšení náletu na letecké technice,“ řekla Tříletá. Americký tým má v Česku zůstat do konce roku 2025.

Náklady na plánovanou opravu letištní plochy v Náměšti nad Oslavou jsou asi 70 milionů korun. Práce se soustředí na opravu nejvíce namáhaných částí dráhy a potrvají do září. Provoz vrtulníků neomezují, pro ostatní letouny je provoz omezen. „Pro letošní rok se mění povrch krytu dráhy v prostředních částech a mění se povrchová deska spojovací dráhy Bravo a Charlie. Jedná se o cementobetonovou desku, která je již za svou životností. V posledních letech průběžně provádíme opravy jednotlivých částí,“ dodala Tříletá.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Putin bude vyrábět tanky tak dlouho, jak se mu zachce. A to se špatně zastavuje, říká expert

Tagy:
letadlo armáda vrtulník Lubomír Metnar Česko Náměšť nad Oslavou Ministerstvo obrany České republiky Bell UH-1Y Venom