Podzim je tu, prodloužený víkend proprší. Teploty klesnou k nule, bude i sněžit

O víkendu do Česka dorazí studená fronta, která přinese vydatný déšť. Na některých místech se objeví i bouřky, kvůli ochlazení začne také topná sezona. Zatímco v minulých letech se zpravidla začínalo s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších polohách, letos bude vytápění zahájeno celorepublikově prakticky zároveň.

Podzim teprve začal, už se ale hlásí se sychravým počasím. Návrat babího léta tak zatím nečekejte. Celý prodloužený víkend bude ve znamení dešťů, které budou vydatné. Se studenou frontou přijde i velké ochlazení, nejnižší denní teploty se dostanou na 9 °C. Na horách může i sněžit.

O víkendu odstartuje také topná sezona. „Teplárny ve čtvrtek pomalu začnou prověřovat funkčnosti topných systémů z výměníkových stanic postupným přitápěním. Podle předpovědi se v pondělí už bude topit asi všude,“ uvedl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá oficiálně od začátku září do konce května.

V pátek bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) převážně zataženo. Odborníci očekávají i velké množství srážek, ojediněle bouřky. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku bude zpočátku oblačno až polojasno a ojediněle se objeví přeháňky. Teploty v noci klesnou na 15 až 11 °C, přes den vystoupají na 14 až 18 °C, na severovýchodě až 21 °C.

Na sobotu ČHMÚ předpovídá převážně zataženo s deštěm, místy trvalým a vydatným, zejména na východě. Především na Šumavě v polohách nad 1 100 m budou srážky smíšené nebo sněhové. Výrazně se ochladí – noční teploty se budou pohybovat mezi 10 až 6 °C, denní mezi 9 až 13 °C.

Na neděli meteorologové hlásí převážně zataženo až oblačno, severovýchodní polovinu Česka může znovu zasáhnout déšť. Ve vyšších polohách může znovu sněžit, případně se vyskytnou smíšené srážky. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, nejvyšší denní 9 až 13 °C.

I v pondělí bude oblačno až zataženo, jen ráno se můžeme dočkat jasnější oblohy. Místy má podle předpovědi znovu pršet, případně se objeví přeháňky. Teploty v noci spadnou na 7 až 3 °C, při zmenšené oblačnosti ojediněle až na nulu. Během dne se oteplí na 10 až 14 °C.

Tagy: