Čekají české zemědělce krušné časy? Do Evropy by se mohlo dovážet mléko z Indie

Do Evropy by se mohl dovážet mléko z Indie.

Mléko z Indie ničí české mlékaře

Do Evropy míří levnější potraviny z celého světa, což není dobrá zpráva pro české zemědělce. A nejde jen o ukrajinskou pšenici nebo drůbeží maso. Další na řadě může být mléko. Po dohodě o volném obchodu s Novým Zélandem připravuje Brusel podobnou s Indií. Ta je přitom největším světovým výrobcem mléka a jeho produkci zvyšuje nejrychleji ze všech zemí.

Mléko z Indie se do Evropy zatím dovážet nesmí. „My tady zatím řešíme hlavně dovozy z Ukrajiny a jiných teritorií, ale o čem se moc nemluví, je to, že zejména do budoucna bude velkou konkurencí Evropské unie také Indie,“ popsal pro CNN Prima NEWS agrární analytik Petr Havel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno

Indie je největší světový producent mléka a svou produkci zvyšuje nejrychleji ze všech zemí. Do roku 2040 chce mít 40 procent celosvětové mléčné produkce. A chce snižovat i veterinární rizika, kvůli kterým nesmí do Evropy. „Evropská unie nedávno zahájila rozhovory s Indií o uzavření dohody o volném obchodu,“ řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Podobnou dohodu o volném obchodu uzavřela EU s Novým Zélandem. Čeští mlékaři proti ní protestovali. „Nový Zéland jako vysoce přebytková země určuje světové ceny mléka a volně se dostává na evropský trh,“ sdělil Kopáček.

Česko má sice v produkci mléka přebytky, ale spotřeba se celosvětově zvyšuje a cena stále rozhoduje. Mlékárenský svaz však nevidí důvod k obavám, Indie prý použije rychle rostoucí produkci hlavně pro svou početnou populaci.

České zemědělce i tak čekají krušné časy a protestují. Vadí jim nadměrná byrokracie, levná konkurence ze zemí mimo EU, Green Deal či nespravedlivé dotace. „Zemědělci hrají o svoji konkurenceschopnost na svém vnitřním trhu. My se zároveň musíme snažit zajistit konkurenceschopnost Evropy jako celku vůči ostatním zemím,“ uvedla europoslankyně Dita Charanzová.

Někteří farmáři se přitom snaží a vyrábějí co nejlevněji. „Postavili jsme malou fotovoltaiku na necelých sto kilowatt, takže v energetice to máme vyřešené a jsme soběstační,“ sdělil soukromý zemědělec Karel Horák.

Tagy: