Do Moskvy po Ficovi poletí i šest vládních poslanců. Koaliční kolegové se chystají do Kyjeva

Šestice poslanců slovenských vládních stran Směr-sociální demokracie a Slovenská národní strana (SNS) poletí do Moskvy v neděli. Kromě místopředsedů sněmovny Andreje Danka a Tibora Gašpara je v delegaci například i šéf zahraničního výboru Národní rady Marián Kéry (Směr). Informoval o tom ve čtvrtek slovenský server Denník N.

O plánované cestě do Moskvy na začátku roku informoval Danko, který je zároveň předsedou nacionalistické SNS. Denník N napsal, že součástí šestičlenné delegace budou i Kéry a poslanec Ján Mažgút, jejichž jména dosud nebyla známá. Oba jsou poslanci za Směr slovenského premiéra Roberta Fica, který se do Moskvy vydal už na konci minulého roku. Setkal se i s prezidentem Vladimirem Putinem.

ČTĚTE TAKÉ: Světová válka je stále konkrétnější hrozbou, řekl papež František. V projevu zmínil i Fica

Z jednání nebylo zveřejněno mnoho informací. Fico tento týden uvedl, že důvodem cesty do Moskvy byla snaha zajistit zemní plyn pro Slovensko.

Slovenská delegace má v Moskvě pobýt do příští středy. Rusko navštíví na pozvání ruské Státní dumy. Danko avizoval, že chce v Moskvě jednat hlavně o plynu, Gašpar zase o míru, píše Denník N. Kontroverzní cesty poslanecké delegace se zúčastní také poslanci Richard Glück (Směr) a Adam Lučanský (SNS).

V reakci na cestu poslanců Směru a SNS do Moskvy se podle slovenského deníku chystají poslanci další koaliční strany Hlas Ján Ferenčák, Radomír Šalitroš a Samuel Migaľ na pracovní cestu do Kyjeva. Diskutovat mají i o tranzitu plynu, ale hlavním tématem rozhovorů má být pomoc při integraci Ukrajiny do Evropské unie. Strana Hlas přitom vydala prohlášení, že po zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu na počátku roku visí otazník nad slovenskou pomocí Ukrajině.

Fico se v květnu chystá do Moskvy znovu

Někteří vládní slovenští politici, včetně Fica či Danka, se netají svým vstřícným vztahem k Moskvě. Fico například už dříve ohlásil, že se letos v květnu zúčastní moskevských oslav výročí konce druhé světové války. Politici zemí EU přitom po ruské invazi na Ukrajinu z února 2022 kontakty s představiteli Ruska většinou přerušili.

Nynější slovenská vláda po svém předloňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico pak opakovaně kritizoval dodávky zbraní Kyjevu západními zeměmi a podobně jako jeho maďarský kolega Viktor Orbán rovněž protiruské sankce EU.

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou dále ochladly poté, co Ukrajina od 1. ledna zastavila tranzit ruského plynu přes Ukrajinu. Toto rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského výrazně poškozuje Slovensko a především Evropskou unii, zopakoval dnes Fico v Bruselu, kde o současné situaci jednal s eurokomisařem pro energetiku Danem Jörgensenem. Fico zároveň pohrozil zastavením pomoci Ukrajině.

MOHLO VÁM UNKNOUT: Totálně zpackaný ruský útok. Záběry ukazují, jak „Kozáci“ spustili sebevražednou droní smršť

Tagy: