Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostala 10 tisíc balení léku ivermektin, jehož pomocí se léčí COVID-19. Nemocnice lék už dříve vyzkoušela u 30 pacientů s koronavirem s těžším průběhem, zdravotní stav většiny se používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil. Podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské se jedná také o jeho distribuci do dalších zařízení. Ivermektin je přípravek proti parazitům, používaný převážně u zvířat.
Lék nemocnice přijala v úterý ráno. „Nyní čekáme na pokyny z ministerstva. Jedná se o distribuci do dalších nemocnic, které o to projevily zájem,“ uvedla Lipovská.
Svatoanenská nemocnice v Brně zkoušela ivermektin už od loňského listopadu a dala ho 30 pacientům. „Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.
Mám skvělou zprávu. Do @FNUSA dorazilo 10 tisíc balení léku Ivermektin pro 20 tisíc pacientů. Díky za spolupráci řediteli Vlastimilu Vajdákovi a primáři Michalu Rezkovi, který ho pacientům podává od loňského listopadu. Doufám, že lék teď pomůže i dalším. pic.twitter.com/SDniUM3rUv
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 2, 2021
Podle Lipovské teď nemocnice ivermektin neměla a léky z nové dodávky bude používat. „Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ konstatoval před několika dny Rezek.
Podle Lipovské se zajištění dodávky podařilo domluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády se přitom nedávno k ivermektinu vyjádřil tlumočením stanoviska ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové, podle níž je většina studií k tomuto léku neúplná. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není ivermektin vhodný ani efektivní pro léčbu COVID-19, uváděl ještě 21. února Babiš ve videu na sociálních sítích. O několik dní později už svůj postoj změnil, ačkoli dál opakoval, že stanovisko SÚKL „není úplně pozitivní“. „Ale my říkáme, že nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat,“ prohlásil premiér v pátek.
V úterý premiér na Twitteru uvedl, že doufá, že lék pomůže i dalším pacientům. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková v pondělí řekla, že zatím není možno dojít k jednoznačnému závěru ohledně klinické účinnosti nebo bezpečnosti ivermektinu při léčbě COVID-19. Pokud ale ošetřující lékař vyhodnotí, že pacientovi ivermektin pomůže, může ho předepsat nebo použít jako neregistrovaný léčivý přípravek. Použití je pak třeba nahlásit