Do palestinského Pásma Gazy přijely první kamiony s humanitární pomocí. Mnoho z nich patří agenturám OSN a projíždějí hraničním přechodem, který Izrael otevřel. Stále je dodržováno příměří, jež po 11denních bojích mezi palestinským Hamásem a Izraelem začalo platit v pátek ráno.
Boje nepřežilo přes 250 lidí, především Palestinců. Asi 100 tisíc jich uprchlo z domovů. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) nemá až 800 tisíc ze dvou milionů obyvatel Pásma Gazy přístup k pitné vodě z vodovodního řadu.
Konvoje nákladních aut s potravinami, palivem, léky a zdravotnickým materiálem proudí do Gazy přechodem Kerem Šalom.
Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová řekla, že zdravotnická zařízení v Gaze jsou zahlcena ošetřováním raněných, jichž je přes 1 900.
Agentury OSN, mezi nimi ta pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNWRA), poukázaly na to, že je třeba pomoci nejprve lidem, kteří odešli z domovů. Je na to zapotřebí 38 milionů dolarů (794 milionů korun).
Podle ministerstva bytové výstavby v Gaze bylo při bombardování poškozeno mnoho obytných domů a 1 800 bytů je neobyvatelných. Samíra Abdalláhová Násirová řekla, že při izraelském náletu byl zasažen i dvoupatrový dům, kde bydlela její rodina. „Jsme zpátky, ale nemáme se kam posadit, není tady voda, elektřina, nemáme postele, nic. Vrátili jsme se do naprosto zničených domů,“ citovala ji agentura Reuters. Záchranáři se snaží prohledávat trosky a pátrají po případných přeživších.
Izraelci vyšli po mnoha dnech z krytů
Z krytů mohli v pátek po mnoha dnech vyjít také Izraelci v komunitách na jihu, které byly palestinskou palbou nejvíce ohrožené. Přesto jsou mnozí z nich přesvědčeni, že boje měly pokračovat. Dan Kiri z Ašdodu řekl, že se mělo bojovat, dokud Hamás nebyl zcela zničen. „Je to jenom otázka času, kdy začne další operace proti Gaze,“ prohlásil.
Boje začaly 10. května po nepokojích v Jeruzalémě. Hamás vypálil na Izrael přes 4 tisíce raket a Izraelci tvrdí, že zničili velkou část infrastruktury této radikální organizace včetně stovky kilometrů tunelů. O příměří se zasloužili vyjednávači z USA a Egypta, který na místo poslal dvě delegace monitorovat dodržování klidu zbraní. Americký prezident Joe Biden řekl, že chce pomoci při organizaci rekonstrukce Gazy. Jediná možnost pro Izraelce a Palestince je podle něj dvoustátní řešení jejich sporu, tedy vytvoření Palestiny vedle Izraele.