Ve světě už vznikla řada nejrůznějších opatření proti koronavirové pandemii. Některá se setkala s převážně pozitivními reakcemi, jiná zase vyvolala vlnu rozepří a protestů. V Německu teď jednají o zavedení povinnosti vozit s sebou v autě dva kusy roušek nebo respirátorů. A to i po skončení pandemie. Ne každý si však myslí, že je to dobrý nápad, navíc když by za porušení hrozila pokuta.
Jak uvádí německý deník Saarbrücker Zeitung, s návrhem zařadit ochranu úst a nosu mezi povinnou výbavu každého automobilu přišel resort dopravy, který jej předložil petičnímu výboru Spolkového sněmu. Na dotaz německé tiskové agentury DPA potom ministerstvo dopravy potvrdilo, že návrh opravdu zvažuje. Povinnost by prý mohlo zavést při další novele tamního zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Roušky či respirátory by se tedy měly stát nedílnou součástí povinné výbavy stejně jako reflexní vesta, výstražní trojúhelník, lékárnička nebo v zimě sněhové řetězy. A měly by pro všechny případy sloužit k ochraně řidiče a posádky auta. Pokud by předpis začal platit, dohlížely by na jeho dodržován namátkové policejní kontroly, přičemž pokuta za porušení pravidla by činila až patnáct eur, tedy necelých 400 korun.
Uznávaný německý autoklub ADAC se na návrh dívá dosti kriticky. „Podobná opatření jsou pro lidi akceptovatelná, jestliže jsou srozumitelná a opodstatněná,“ cituje deník mluvčího autoklubu. Během pandemie lidé respirátory musí vozit tak jako tak, protože je stejně dříve nebo později potřebují. Jakmile ale povinnost nosit roušku opadne, přestane navrhované opatření podle ADAC dávat smysl.