Sledujte RADAR: Zima už volá, hrozí mrznoucí mrholení i ledovka. Kde by mohl napadnout sníh?
doba ledová
Výpis příspěvků ke štítku „doba ledová“
„Pamatuje“ dobu ledovou, teď nejstaršímu stromu světa hrozí úhyn. Kvůli stavbě obchoďáku
Možná nejstarší strom na světě může ohrozit plánovaná výstavba poblíž kalifornského města Jurupa Valley. Přes 1 600 domů, škola a obchodní středisko by měly stát poblíž prastarého dubu pojmenovaného Jurupa, jehož stáří vědci odhadují na 13 000 až 18 000 let. „Opravdu jeden z nejstarších žijících organismů na Zemi zemře jen proto, že vedle ní musíme postavit rezidenční zónu?“ položila The Washington Post řečnickou otázku jedna z místních.
V Austrálii vyrobili karbanátek z dávno vyhynulého mamuta. Jak masová koule vznikla?
Masovou kouli z laboratorně vypěstovaného mamutího masa vyrobila australská firma, která zkoumá potenciál uměle vytvořených masných produktů. Informoval o tom list The Guardian.
Vstup zakázán, do hodiny můžete přijít o život. Nejsmrtonosnější ostrov světa hlídá armáda
Zakázaný ostrov. Tak se dá označit území nedaleko brazilského pobřeží, na které se nesmíte vypravit – hrozila by vám totiž téměř okamžitá smrt. Tisíce hadů se na Ilha da Queimada Grande plazí jeden přes druhého a na ostrov pravidelně přijíždí jen brazilské námořnictvo, které kontroluje místní maják.
Síkela: Doba temna se nekoná. Transformace ekonomiky a energetiky ale musí pokračovat
Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) v úterý hodnotil svou v uplynulém českém předsednictví Radě Evropské unie. Podařilo se podle něj zajistit, aby současná topná sezona proběhla podobným způsobem, jako jsou lidé zvyklí z minulosti.
Vědci objevili západně od Londýna mamutí rodinku. Pozůstatky pěti zvířat jsou zachovalé
Kosterní pozůstatky pěti mamutů byly objeveny nedaleko anglického města Swindon, jež leží asi 130 kilometrů na západ od Londýna. Vědci našli také kamenné nástroje používané neandrtálci. Jde o cenné předměty popisující, jak se v místě žilo v době ledové přibližně před 200 tisíci let.
Tělo lvíčete z doby ledové je téměř neporušené. Má drápy, srst i vousy, jásají vědci
Téměř perfektně zachovalé tělo mláděte lva jeskynního objevila na Sibiři skupina vědců. Více než 28 tisíc let staré zvíře našli zamrzlé v permafrostu. Mládě, které vědci pojmenovali Sparta, díky tomu vypadá, jako by nedávno poklidně usnulo.
Mazel a tajemství lesa: Filmová novinka navazuje na tradici dětské tvorby
Česká filmová tradice se nástrahami dospívání zabývala mnohokrát – a s velkým úspěchem. V posledních dekádách se však nedaří na slavné snímky minulosti navázat a tvorba pro děti je o poznání chudší. Změní poměr sil filmová novinka Mazel a tajemství lesa?
Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne, napsala správa Krkonošského parku
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos opět přistoupí k instalaci ochranných sítí na Sněžce jako v minulém roce. Podle její tiskové zprávy nemá jinou možnost, jak ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu nejvyšší české hory před turisty. Sítě rozšíří nynější řetězové zábrany již tento pátek. Vrchol Sněžky je turismem nejzatíženější přírodní lokalitou v ČR.
Senzační objev. Mladíci našli při potápění mamutí kost i zub šavlozubého tygra
Dvojici mladíků z Floridy se podařil nečekaný a vzácný objev. Při potápění narazili na velkou a velmi zachovalou mamutí kost, jejíž stáří se podle předběžných odhadů datuje až do doby ledové. Do toho našli i tesák šavlozubého tygra, informoval web The New York Post.
První psí plemena se objevila již v době ledové, tvrdí nová studie
Psi si po tisíciletích po našem boku vysloužili přídomek „nejlepší přítel člověka“. Nová studie britských a rakouských vědců ukazuje, že jejich domestikace se datuje mnohem dál do minulosti, než jsme si mysleli. Již v době ledové existovalo alespoň pět různých psích druhů.
Když ledy tají, lidé objevují. Sibiř vydala mumii medvěda jeskynního z doby ledové
Pastevci sobů objevili na Sibiři nezvykle dobře zachovanou mumii medvěda jeskynního z doby ledové, napsala agentura AP s odvoláním na vědce z univerzity v Jakutsku.
V ČR nalezená 28 tisíc let stará fosilie vypovídá o rané domestikaci psa
Analýza 28 500 let staré fosilie zubů nalezená v lokalitě Předmostí u Přerova poskytuje důkazy o dvou různých pravěkých psovitých šelmách z té doby – jedné více podobné vlkovi a jedné podobnější psu, které se živily odlišnou stravou, což napovídá rané domestikaci psů. Informoval o tom vědecký server Phys.