Kosterní pozůstatky pěti mamutů byly objeveny nedaleko anglického města Swindon, jež leží asi 130 kilometrů na západ od Londýna. Vědci našli také kamenné nástroje používané neandrtálci. Jde o cenné předměty popisující, jak se v místě žilo v době ledové přibližně před 200 tisíci let.
Zachovalé kosti patřily pěti mamutům. Jednalo se o dva dospělé jedince, dva dospívající a jedno mládě. Archeologové v jejich blízkosti objevili také kamennou sekeru a další menší nástroje z pazourku, které neandrtálci používali k čištění zvířecích kůží. O nálezu informovala americká stanice CNN.
Šestiletý Julian našel zub mastodonta. Myslel jsem, že dostanu milion, přiznal
Šestiletý Julian Gagnon objevil během rodinné procházky extrémně vzácný nález. Americký chlapec totiž našel zub starověkého mastodonta, příbuzného moderních slonů, kteří se toulali po Severní Americe před tisícovkami let. Podle odborníků je nález velmi vzácný. Podle rodiny to je znamení, co má chlapec dělat dál – stane se paleontologem.
Mamuti však nejsou jedinými pravěkými zvířaty, jejichž kosti byly v dané lokalitě nalezeny. Vědci zde již objevili také pozůstatky medvěda, stepního bizona, semena rostlin, pyl, křídla hmyzu nebo ulity sladkovodních hlemýžďů. Jde o poměrně vzácný doklad života před statisíci let v průběhu doby ledové.
Hledali mořské fosilie, našli mamuty
Archeologové rovněž budou hledat odpovědi na otázku, proč je dané místo tak bohaté na nálezy koster pravěkých zvířat. Prověřují dvě hypotézy. První je, že naši neandrtálští předkové zvěř v lokalitě lovili, druhou možností je, že sem pouze umisťovali její zbytky. Výzkumníci odhadují, že místo bylo využíváno před 210 až 220 tisíci let.
„Původně jsme doufali, že najdeme mořské zkameněliny. Najít místo nich něco úplně jiného a tak významného je ale neméně vzrušující,“ uvedla Sally Hollingworthová, jedna z vědkyň, která se na výzkumu u Swindonu podílí. Ukázalo se, že nalezené pozůstatky včetně klů, kostí nohou, obratlů nebo žeber patří druhu stepního mamuta, který byl menší a méně chlupatý než „standardní“ mamuti.