Dobytá území Putinovi, zbytek Ukrajiny do NATO? Přijatelné, míní Dvořák. Turek sází na Trumpa

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN (vlevo) a europoslanec Filip Turek (vpravo). Foto: CNN Prima NEWS

Dobytá území Putinovi, zbytek Ukrajiny do NATO? Přijatelné, míní Dvořák. Turek sází na Trumpa

Není tajemstvím, že se mluví o rozdělení Ukrajiny na západní část v NATO a dobytá území pro Rusko, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Takové řešení sice podle něj není optimální, ale je přijatelné. Podle europoslance Filipa Turka (Přísaha) rozhodne o konci konfliktu nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Dvořák podotkl, že scénáře o konci konfliktu, které obsahují i územní ztráty pro Ukrajince, nejsou žádným tajemstvím. „Dokonce i prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že si to umí představit,“ připomněl ministr.

K TÉMATU: Spalovací motory? Jako zachraňovat povozy, řekl Dvořák. Koně také nikdo nezakázal, vmetl mu Turek

„Kde dnes stojí ruská holínka, nechme to území být a uzavřeme příměří. Natáhneme linii a všechno od ní na západ bude součástí NATO. Pokud bychom členství nepřijali, dojde pouze k tomu, že Rus se zastaví, obnoví síly a za pár let to zkusí znovu,“ varoval Dvořák v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Zdůraznil, že by na západní část území nesměla „nikdy vstoupit žádná ruská holínka“. „Cílem Vladimira Putina bylo zabrat celou Ukrajinu a zrušit ji. Rozdělit tedy napadenou zemi na dvě části pro mě není zcela optimální řešení, ale považuji ho za přijatelné,“ řekl také.

Hraba: Problém s bezdomovci je čím dál horší. Nejsou to zombie, které vraždí lidi, říká Hůle

Problémy s bezdomovci neustále přibývají a měli bychom konečně začít hledat řešení. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl senátor Zdeněk Hraba (za ODS). Podle vedoucího programu Kariérního a pracovního poradenství organizace Člověk v tísni Daniela Hůly ale Hraba svou rétorikou vytváří představu, že bezdomovci jsou „zombie, které vraždí lidi“.

„Pokud hledáme co nejrychlejší řešení, abychom zabránili dalšímu zabíjení lidí, je to správně. Musíme však myslet na to, co bude za pár let po sepsání takové dohody. Ochrana Ukrajiny prostřednictvím NATO by byla jednou z cest,“ dodal Dvořák.

Dvořák podle Turka otočil

Turek si do ministra rýpl za to, že po zvolení Trumpa změnil rétoriku: „Pokud bych zmínil územní ztráty, ještě před několika týdny by mi za to vynadal. Nyní je nutné uzavřít příměří za každou cenu.“

Europoslanec nesouhlasí s tím, že by Kremlu šlo o celé území. Také uvedl, že spoléhá na druhé funkční období staronového amerického prezidenta Trumpa. „Tím, že bude vyhrocenou situaci na geopolitické mapě deeskalovat, může politicky těžit. Mír budou muset garantovat velmoci,“ podotkl.

„I když bude muset být v případných jednáních zohledněn názor Ruska, USA a doufám i Ukrajiny, skutečnou hru zahrají Spojené státy. Ty rozhodnou o tom, jak konflikt dopadne, protože jedině ty mohou diktovat podmínky Putinovi,“ míní Turek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka o Pekarovou. Bizár a výstřel ANO, řekl Exner. Voliči vám to spočítají, zní z opozice

Tagy:
Vladimir Putin NATO Ukrajina Partie PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ Partie Terezie Tománkové Martin Dvořák USA Rusko Donald Trump příměří Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj mírové rozhovory ruská invaze na Ukrajinu Filip Turek