Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti dostanou v případě výpadku příjmů v důsledku epidemie koronaviru náhrady 350 korun za den. Podmínkou pro získání peněz bude mimo jiné to, že odváděli nemocenské pojištění. Zákon, který to umožní, podepsal v úterý prezident Miloš Zeman.
Takzvaní dohodáři budou moci žádat o příspěvek zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem tedy dosáhnou až na 31 150 korun. Týká se to lidí, kteří práci na dohodu vykonávali nejméně čtyři ze šesti měsíců před koronavirovou krizí.
Na rozdíl od živnostníků a společníků malých společností s ručením omezeným budou muset lidé pracující na dohody tato ujednání a mzdové listy doložit, protože finanční správa o nich nevede evidenci. Žádosti už je možné podávat.
Nárok bude mít 114 tisíc lidí
Na podporu bude mít nárok podle odhadu ministerstva financí asi 114 000 lidí. Česká správa sociálního zabezpečení na konci března evidovala 222 600 takzvaných dohodářů. Zhruba polovina z nich měla vedle toho ještě zaměstnání, druhá polovina byla odkázána na příjem z práce na dohodu. Na dohody často pracují samoživitelky, rodiče malých dětí, lidé v penzi nebo studenti. Využívají se i u kratších úvazků.
Vláda schválila mimořádné odměny pro zdravotníky: 25 tisíc korun za měsíc
Vláda v pondělí schválila mimořádné odměny za dobu epidemie COVID-19 pro všechny zdravotníky, kteří byli v té době v nemocnicích a pracovali na plný úvazek. Ze státního rozpočtu by mělo být na tento účel vyčleněno přes 11 miliard korun. Na Twitteru o tom informovala vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
O kompenzační bonus 500 korun denně budou moci podle novely zpětně žádat i osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých společností s ručením omezeným, kteří za koronavirové krize souběžně pracovali na pojištěnou dohodu. Dosud jsou tito lidé ze státních podpor vyloučeni. Souběh čerpání obou příspěvků možný nebude. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) soudí, že lidé budou žádat o ten vyšší z obou příspěvků. Takzvaní dohodáři jsou podle ní poslední skupinou, která podporu v rámci pomoci s následky epidemie ještě nedostala.
Žádosti bude možné posílat e-mailem, klasickou poštou, datovou schránkou, podávat je pomocí aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) nebo osobně na podatelnách finančních úřadech.