Když nejde o zdraví, nejde o nic, říká se. Jenže v situacích, kdy nám nebo našim blízkým přestane sloužit, bývají někdy velmi složité. Jak poznat kdy na pomoc urychleně volat záchranáře a kdy se naopak pro pomoc k lékaři vydat po vlastní ose? Sepsali jsme vám několik základních situací, které se až na výjimky dají zvládnout bez asistence profesionálních záchranářů, kteří v době, kdy by vám pomáhali stejně, jako vám může pomoci váš praktický lékař, mohou být mnohem platnější jinde.
Nejsou to ty nejtěžší případy, přesto se v nich lidé, ať už co by pacienti nebo jako blízcí nemocných, necítí dobře. A doufají v tu nejrychlejší pomoc. Ne všichni ovšem v takovou chvíli dokážou zachovat klidnou hlavu a v panice vytočí linku 155. Někdy jsou ale takové případy zbytečné.
Kdy záchranáře nevolat a kdy ano
Vysoká teplota
Jak si pomoct sám: Do 38°C stačí ulehnout do postele a dopřát si klid a pohodlí. Nad 39°C je vhodné nabídnout dostatek chladných tekutin, případně, pokud je nutné teplotu srazit, můžeme podat analgetika. V případě malých dětí je vhodné fyzikální chlazení tělesného jádra, tedy krku, hrudníku a břicha vlažnou vodou do 25°C. Lze použít zábal, omývání i sprchování. Ovšem pouze v případě, že malý pacient nejeví příznaky poruchy periferní cirkulace, ta se projevuje chladnýma, promodralýma nebo mramorovanýma rukama.
Záchrannou službu voláme při teplotě od 39°C a délce trvání nad 48 hodin, při systémových nebo meningeálních projevech (?), při závažné alterace celkového stavu (?), při křečích, pozitivní cestovní anamnéze, tedy předchozím pobytu v zemi s nízkým hygienickým standardem nebo v oblasti se zvýšeným rizikem neobvyklé infekce.
Průjem
Jak si pomoct sám: 24 hodin nic nejíst, pouze pít hořké čaje nebo minerální vodu, záleží, kdo co lépe snáší. Další den je vhodné opatrně zařadit potraviny, které pacient dokáže snést, třeba bílý jogurt nebo suché pečivo. Pokud průjem neustupuje, lze použít volně prodejné léky, vždy by ale měly být užívány podle rady lékárníka.
V případě, že průjmem onemocní dítě a nemá chuť k jídlu, nic mu nenuťte. Pokud chuť k jídlu má, nabídněte potraviny šetrné k zažívacímu ústrojí. jsou to banán, oloupané jablko, pečivo starší než jeden den, vařená rýže, brambory, mrkev, vše bez tuku. Případně těstoviny.
V případě kojenců nepřerušujte kojení, může se podat i slabý čaj přislazený glukopurem.
Děti na umělém mléce by 24 hodin neměly mléko dostávat. Je vhodné podat rýžový odvar a slabý čaj s glukopurem. Každý další den do dávky rýžového odvaru přidejte čtvrtinu běžné dávky umělého mléka. Každý další den přidejte jednu čtvrtinu, až se dostanete na běžné množství, které už rozmícháte ve vodě. Pokud se průjem opět zhorší, vraťte se k dávkování z předešlého dne.
Záchrannou službu voláme, pokud onemocní dospělý, který trpí trvalými, silnými křečemi, horečkou delší než jeden nebo dva dny, jiným závažným chronickým onemocněním, má krev ve stolici (červená nebo černá barva), případně před onemocněním navštívil zemi s nízkým hygienickým standardem.
V případě dětí je nutné zajistit hospitalizaci, pokud se u nich v případě průjmu projeví malátnost, apatie, vyschlá ústa a oschlé sliznice, méně časté močení, vpadlá fontanela (mezera mezi nesrostlými kostmi na hlavě). Lékaři pak také upozorňují na kožní turgor, kožní řada vytvořená na břiše se nepřirozeně pomalu vyrovnává nebo zůstává stát.
Opakované vodnaté průjmy u dětí a seniorů je potřeba řešit s lékařem co nejdříve!
Vysoký krevní tlak
Jak si pomoct sám: Sledovat hodnoty na domácím tlakoměru, pokud jsou vysoké hodnoty naměřeny opakovaně, použít předepsané léky. Pokud pacient léky nemá, konzultovat s praktickým lékařem.
Záchrannou službu voláme: Když naměřené hodnoty neklesají, nejsou k dispozici léky a praktický lékař je nedostupný. Dále v případě, že je tlak vyšší než 180 na 110 a také pokud kromě vysokého tlaku člověk má obtíže s dýcháním, bolestí na hrudi nebo pohybem či symetrií obličeje.
Nízká hladina cukru v krvi
Jak si pomoct sám: Nabídnutím potraviny nebo nápoje s vysokým podílem cukru.
Záchrannou službu voláme: Když pacient není schopen komunikace nebo se najíst případně napít sám.
Bolest hlavy
Výhra pro vaše zdraví - ZP MV ČR
Přejděte k ZP MV ČR! Vyplňte jednoduchý on-line formulář. Přihlásit se můžete do 31. 3. 2023. Od 1. 7. 2023 pak jako pojištěnec ZP MV ČR plně využívejte všech výhod.
Jak si pomoct sám: U dospělého mohou pomoc obklady, případně podání léků podle informací v příbalovém letáku.
Pokud se jedná o bolest hlavy, se kterou jste se zatím nesetkali, nebo ji sice znáte, ale zvyšuje se její intenzita nebo jde o každodenní bolest, která je odolná vůči léčbě, co nejdříve vyhledejte lékaře. Stejně postupujte, když se bolest vyskytuje na stále stejné polovině hlavy nebo je spojená s fokálními neurologickými příznaky, případně jste pacient HIV a bolest hlavy je nová či trpíte neurokutánním syndromem.
Záchrannou službu voláme: Při náhlé nejsilnější bolesti, jakou jsme kdy zažili, při bolesti po traumatu hlavy, při bolesti hlavy spojené s křečemi či aurou u epileptiků, při dalších projevech, jako je horečka, vyrážka a ztuhnutí šíje. Nebezpečná může být rovněž náhlá bolest hlavy po námaze, změně polohy či při další neurologických potížích, jako jsou porucha hybnosti končetin, poruchy zraku nebo řeči, závratě nebo dvojité vidění.
Další zdravotní problémy, které můžete zvládnout bez 155
- Vyndavání klíštěte
- Vymknutý kotník
- Krvácení z nosu (pokud dotyčný užívá léky na srážlivost krve, tak?)
- Drobné popálení, opaření (při poranění plochy nad 5 %?)
- Vyražení zubu, bolest zubů (pokud?)
- Drobné úrazy