Delší ošetřovné v případě zavření škol už nebude. Podle Babiše to není potřeba

Sněmovna v úterý pravděpodobně prodlouží nouzový stav

Ošetřovné zůstává nevyřešené

Pokud budou školy zavřené kvůli koronaviru delší dobu, nedostanou rodiče ošetřovné. Dnes mají rodiny nárok na 60 procent platu za devět dnů péče o dítě, samoživitelky za 16. Pokud dítě zůstane doma déle, nedostanou nic navíc. Podle opozice je potřeba zavést krizové ošetřovné, které by zajistilo, aby rodiny nezůstaly bez peněz a dostaly náhradu platu i za další dny péče o dítě. Podle premiéra to není potřeba.

Lucie Martínková je zdravotní sestra a zároveň matka dvou dcer, které docházejí na základní školu. „Jako zdravotní sestra pracuju 12 nebo 13hodinové směny a nemůžu si vzít práci domů. Vláda nemyslí ve více věcech, co se týče toho příspěvku, měli by to zvážit. I kdyby po celou dobu nechali 60 procent platu, je to aspoň něco. Kdybych byla doma s dětmi déle než 16 dní jako samoživitelka, tak je tam otázka, kdo mi to zaplatí,“ prohlásila Martínková.

Povinné vzdělávání i na dálku. Zavádí ho novela školského zákona

Novela školského zákona, kterou v pondělí projedná vláda, zavádí pro děti povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Dosud ji česká legislativa nijak neupravovala. Formu výuky na dálku návrh nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka. Změna zákona je reakcí na epidemii COVID-19, kvůli které byly školy uzavřené od poloviny března a některé až do června.

A stejnou otázku klade vládě i opozice. Podle Pirátů nebo občanských demokratů mělo být ošetřovné vyřešeno současně s nově schváleným zákonem o distanční výuce. Ta se pro žáky tento týden stala v případě krize povinnou součástí školní docházky.

„Nevíme, co bude desátý den, jestli rodiče budou bez příjmu. Když se řeklo A, že bude distanční výuka, mělo by se říct i B, jaké budou podmínky pro rodiče,“ uvedl senátor ODS Jan Tecl.

„Žádala jsem pana ministra školství o vysvětlení, jak je to možné, že nejsou řešení ošetřovného. Přece není možné, aby vláda hodila na rodiče povinnost, ale vůbec nedořešila ty související legislativní záležitosti. I pro ekonomiku je tato nejistota zbytečná,“ přidala poslankyně Pirátů Olga Richterová.

Vůči tomu se ale ohrazuje ministr školství Robert Plaga, podle kterého musí tuto problematiku řešit ministerstvo práce a sociálních věcí. „Ošetřovné je svébytná kapitola v gesci ministerstva práce a sociálních věcí, samozřejmě je legitimní vést tuto debatu,“ vyjádřil se Plaga (ANO).

Do začátku nového školního roku zbývá devět dní a resort ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) přišel s návrhem ošetřovného za každý další den, kdy by byl rodič s dítětem doma. „Měli bychom mít krizové ošetřovné. My ten návrh máme připravený a budeme ho chtít projednávat. V tuhle chvíli ale náš koaliční partner, pan premiér Babiš, řekl, že to není potřeba,“ postěžovala si Maláčová.

„Je názor to ošetřovné znovu navýšit a prodloužit. My si myslíme, že to v tuto chvíli není potřeba,“ potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).

Osoby samostatně výdělečně činné nebo „dohodáři“ na ošetřovné nemají právo vůbec, během koronavirové krize ale dostaly OSVČ výjimku.

Tagy: