reklama

Delší ošetřovné v případě zavření škol už nebude. Podle Babiše to není potřeba

Pokud budou školy zavřené kvůli koronaviru delší dobu, nedostanou rodiče ošetřovné. Dnes mají rodiny nárok na 60 procent platu za devět dnů péče o dítě, samoživitelky za 16. Pokud dítě zůstane doma déle, nedostanou nic navíc. Podle opozice je potřeba zavést krizové ošetřovné, které by zajistilo, aby rodiny nezůstaly bez peněz a dostaly náhradu platu i za další dny péče o dítě. Podle premiéra to není potřeba.

reklama

Lucie Martínková je zdravotní sestra a zároveň matka dvou dcer, které docházejí na základní školu. „Jako zdravotní sestra pracuju 12 nebo 13hodinové směny a nemůžu si vzít práci domů. Vláda nemyslí ve více věcech, co se týče toho příspěvku, měli by to zvážit. I kdyby po celou dobu nechali 60 procent platu, je to aspoň něco. Kdybych byla doma s dětmi déle než 16 dní jako samoživitelka, tak je tam otázka, kdo mi to zaplatí,“ prohlásila Martínková.

K tématu

A stejnou otázku klade vládě i opozice. Podle Pirátů nebo občanských demokratů mělo být ošetřovné vyřešeno současně s nově schváleným zákonem o distanční výuce. Ta se pro žáky tento týden stala v případě krize povinnou součástí školní docházky.

„Nevíme, co bude desátý den, jestli rodiče budou bez příjmu. Když se řeklo A, že bude distanční výuka, mělo by se říct i B, jaké budou podmínky pro rodiče,“ uvedl senátor ODS Jan Tecl.

„Žádala jsem pana ministra školství o vysvětlení, jak je to možné, že nejsou řešení ošetřovného. Přece není možné, aby vláda hodila na rodiče povinnost, ale vůbec nedořešila ty související legislativní záležitosti. I pro ekonomiku je tato nejistota zbytečná,“ přidala poslankyně Pirátů Olga Richterová.

K tématu

Vůči tomu se ale ohrazuje ministr školství Robert Plaga, podle kterého musí tuto problematiku řešit ministerstvo práce a sociálních věcí. „Ošetřovné je svébytná kapitola v gesci ministerstva práce a sociálních věcí, samozřejmě je legitimní vést tuto debatu,“ vyjádřil se Plaga (ANO).

Do začátku nového školního roku zbývá devět dní a resort ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) přišel s návrhem ošetřovného za každý další den, kdy by byl rodič s dítětem doma. „Měli bychom mít krizové ošetřovné. My ten návrh máme připravený a budeme ho chtít projednávat. V tuhle chvíli ale náš koaliční partner, pan premiér Babiš, řekl, že to není potřeba,“ postěžovala si Maláčová.

„Je názor to ošetřovné znovu navýšit a prodloužit. My si myslíme, že to v tuto chvíli není potřeba,“ potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).

Osoby samostatně výdělečně činné nebo „dohodáři“ na ošetřovné nemají právo vůbec, během koronavirové krize ale dostaly OSVČ výjimku.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama