reklama

Má bolesti, dělohu plnou myomů a krvácí. Operace nebude, řekli jí v nemocnici

Koronavirus ovlivňuje téměř vše. Někteří lidé následky pandemie pociťují opravdu citelně. Trojnásobná maminka Dagmar Hanušová z Liberce patří mezi ně. Matka dospělého syna a osmiletých dvojčat přišla o práci, navíc jí v liberecké nemocnici odložili plánovanou operaci dělohy. Má bolesti, problémy s udržením moči a krvácí. Diagnóza zní mnohočetné myomy. Další termín operace nemá. Je odkládání operací správná cesta, jak uvolnit místo v nemocnici covidovým pacientům? Co si o tom myslí přední odborník na myomy Michal Mára?

reklama

Dagmar nedávno ztratila práci, když jí zaměstnavatel neprodloužili smlouvu z důvodu plánované náročné operace a také proto, že musela opět zůstat s dětmi doma kvůli uzavřeným školám. Každým dnem ji provází bolesti zad, krvácení a únik moči. A to i přesto, že preventivní prohlídky nikdy nezanedbávala a o své zdraví pečovala. „Na preventivní prohlídce mi gynekolog našel v děloze několik myomů. Rovnou doporučil odstranění dělohy. Myomy tlačí na močový měchýř a trápí mě časté nucení na malou,“ popisuje šestačtyřicetiletá žena. Velkou gynekologickou operaci, kterou měla naplánovanou na začátek listopadu, zrušili pro nedostatek personálu v nemocnici.

Bolí mě záda, krvácím, mám problémy s únikem moči, ale na operaci musím čekat.

„Protože mám opravdu velké bolesti a ani po psychické stránce se necítím dobře, nehledě na to, že mám doma děti na distanční výuce, snažila jsem se, aby mě operovali jinde. Nikde mě ale vzít nechtějí,“ pokračuje paní Dagmar. Její maminka se navíc léčí s cukrovkou a rakovinou, která se jí letos znovu vrátila. „Bohužel kvůli karanténě jí na jaře posunuli termín kontroly na mamografu. V létě si mamka nahmatala bulku v prsu a sono odhalilo, že se nádor vrátil,“ dodává.

Po opakované žádosti o zajištění náhradního termínu v liberecké nemocnici se dověděla, že do konce listopadu se nic nemění. Chybí personál. Dagmar tak nezbývá než čekat a doufat, že se její stav rapidně nezhorší.

Odkládání operací nepovažuji za šťastné, míní lékař

Jaký názor má na odkládání podobných typů operací specialista na léčbu děložních myomů a reprodukční chirurgii, gynekolog a porodník Michal Mára, který je vedoucím lékařem Centra gynekologické endoskopie a minimálně invazivní chirurgie Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Pane doktore, jaké hrozí riziko, když myomy zůstávají v děloze i v době, kdy už způsobují člověku velký diskomfort? Není to zdraví nebezpečné?
Obecně platí, že myomy, až na výjimky, nezpůsobují kruté bolesti, které by například vedly k akutní operaci pro bolesti břicha, jako například akutní zánět slepého střeva nebo prasknutí či torze cysty vaječníku. Spíše se jedná o občasné bolesti, které se objevují před menstruací, pocit tlaku a oteklého podbřišku – podobné pocitům ženy v těhotenství.

Jak poznat příznaky?
Pro myomy je specifické nadměrné menstruační krvácení. Menses trvají déle a mohou být několik dnů až extrémně silné, doprovázené odchodem krevních sraženin. Laici jejich vzhled přirovnávají k játrům a někdy, typicky u žen, které ještě nerodily, se přidají menstruační a žaludeční bolesti. Každoměsíční opakování, někdy zpočátku méně nápadné, tohoto krvácení vede k chudokrevnosti, která se může a nemusí projevovat jejími nespecifickými příznaky, jako je únava, nevýkonnost, nespavost, pre-kolapsové stavy apod.

V čem je tedy největší problém? 
Problém v tomto případě vnímám v tom, že hrozí ještě silnější nezastavitelné nebo střídavě silné a několik dnů až týdnů nekončící děložní krvácení s nutností hospitalizace a kyretáže. Tento krátký operační zákrok sice případné krvácení zastaví, ale myom a jeho obtíže pro další týdny nevyřeší.

Může se z myomu po čase vytvořit dokonce i nádor?
Přeměna myomu ve zhoubný nádor, tzv. sarkom či přesněji leiomyosarkom, nelze zcela vyloučit, ale spíše se reálně neděje. Myomy pacientky často dlouhá léta neřeší nebo zanedbávají z důvodu obav z odstranění dělohy. Toto není nikterak výjimečné. Myomy postihují v určité formě až 70 procent ženské populace a sarkomy jsou nádory velmi vzácné. Současná medicína a věda má za to, že se spíše od počátku může jednat o sarkom či jiný zhoubný nádor děložního těla, jen je těžké až nemožné jej bez histologické vyšetření odoperovaného myomu nebo celé dělohy odlišit od běžných, benigních myomů. Přesná předoperační diagnostika není možná především u velkých a mnohočetných nálezů. Dále je podstatně obtížnější, překáží-li běžným vyšetřením objemná myomatózní děloha vyplňující podstatnou část či celou malou pánev, včas zjistit jiný gynekologický zhoubný nádor, například vaječníku či děložní sliznice, což už jsou nádory podstatně častější než leiomyosarkomy.

Je toto riziko o to větší, když má pacientka rakovinu prsu v rodině?
Není. Nádory vycházející z děložní svaloviny, tedy myomy, sarkomy, nemají s rakovinou prsu žádnou spojitost.

Co si myslíte o odkládání operací v současné době? Zvlášť když má pacient zdravotní problémy, nechce zanedbat prevenci, ale nemá ho kdo operovat?
Je to velmi nešťastný fenomén, který může vést k závažnému zpoždění adekvátní léčby. A to samozřejmě nejen u potenciálně onkologicky nemocných pacientů. Do jisté míry to lze chápat při současné situaci, avšak k zhoršení a zvýraznění přispívá řada přinejmenším sporných epidemiologických opatření. Tato restrikce dle mého názoru vede mimo jiné k tomu, že jinde potřební zdraví zdravotníci musejí doma zůstávat v karanténě nebo pečovat o své děti, které nemohou chodit do školy.

Jak to vyřešit?
Prevence šíření těchto virových onemocnění se do budoucna musí zaměřit na rizikovou populaci, nikoli na zdravé a nerizikové dospělé a děti. Nejen ekonomické, ale společenské, psychologické i politické dopady takto vedené „války proti viru" jsou pak v dlouhodobém horizontu větším zlem než samotné onemocnění.

Když má pacientka neustále bolesti a krvácí, co byste jí doporučil?
Doporučil bych jí buď se vrátit do původní nemocnice, kde byla odmítnuta, ovšem se zdůrazněním těchto zhoršujících obtíží, nebo se zkusit obrátit na jinou nemocnici či ambulanci, napojenou na nějaké nemocniční zařízení. Soukromá zařízení, zaměřená na „velkou gynekologickou operativu", v současné době v ČR neexistují. Ale některá pracoviště větších nemocnic, jako např. naše klinika, se snaží třídit pacientky indikované k operaci nejen „slepě" a jednostranně na onkologické a ty ostatní, tj. odložitelné, ale na základě objektivizovaných obtíží pacientek a potenciálních hrozeb z prodlení.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví

Ohledně odkládání operací jsme položili dotaz na Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Klára Doláková z tiskového oddělení odpověděla, že zmíněným opatřením není dotčena kapacita zdravotnického systému určená pro poskytování neodkladné péče, u které by jejím neposkytnutím hrozilo bezprostřední ohrožení života, náhlá smrt, vážné ohrožení zdraví nebo vážné zhoršení zdravotního stavu. Tímto opatřením není dotčeno poskytování neodkladné péče pacientům s jinými zdravotními problémy, než je nemoc COVID-19 v takovém rozsahu, aby bylo zajištěno její poskytování pacientům, kteří tento druh péče potřebují.

Z výše uvedeného vyplývá, že lékař, který ruší plánovaný výkon u uvedené pacientky, musí zvážit všechny možné komplikace, které by u pacientky mohly vzniknout v případě odložení plánovaného výkonu. Za toto své rozhodnutí přebírá veškerou zodpovědnost. Při výběru vhodného poskytovatele zdravotních služeb se pacient může obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která má povinnost zajistit svým pojištěncům dostupnost zdravotních služeb, a to jak místní, tak i časovou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama