Ministerstvo zdravotnictví od středy mění protiepidemický systém PES. Ten podle ministra Jana Blatného (za ANO) nyní neodráží realitu, protože množství provedených antigenních testů a jejich pozitivita zvedá index. Zmizí hodnota procenta pozitivních testů a bude nahrazena procentem pozitivních záchytů u těch, kteří přijdou z ulice a nebudou posláni lékařem nebo hygienou. I tak zůstaneme podle Blatného i příští týden v pátém stupni.
Zároveň zmizí jednotlivé indexy pro kraje. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nemá cenu tento index uvádět, dokud nebudeme ve třetím stupni systému.
Změny budou u hodnoty procenta pozitivních testů. „Princip zůstane stejný, bude to index, který bude mít nějakou hodnotu. S vysokou pravděpodobností v indexu vůbec nebude pozitivita testů, bude nahrazena jinými parametry, které se budou týkat zásahu nemocnic a zdravotních dopadů epidemie,“ uvedl Dušek.
Nově se místo pozitivity všech testů do indexu bude započítávat podíl hospitalizovaných pacientů, kteří nejsou zachyceni v komunitě během posledních čtrnácti dnů. Jde o ty, kteří jdou do nemocnice z důvodu nákazy, ale nebyli zachyceni trasováním a později byli identifikování jako pozitivní.
Pozitivita testů je dnes jedním ze čtyř parametrů, ze kterých se index vypočítává. Nově by měla být zohledněna kapacita a zatíženost nemocnic.
- výskyt nákazy a nové případy na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dnů
- výskyt koronaviru mezi seniory
- reprodukční číslo
-
podíl pozitivních testů v denním vzorku, ale pouze u pacientů, kteří přišli na test z ulice (bez trasování)
Právě pozitivita testů se vyšplhala na přelomu roku k 50 procentům. Jde celkově o podíl pozitivních testů v těch, které jsou ten den provedeny. A právě započítávání antigenních testů tento podíl podle Blatného zvyšuje a zkresluje tak výpočet systému.
„Nový parametr dobře odráží virovou nálož v populaci,“ uvedl na tiskové konferenci ministr.
Důraz na zátěž nemocnic
Podle Duška právě nový parament lépe odpovídá následnému počtu těch, kteří se dostanou do nemocnic na JIP.
„Koreluje to s počtem hospitalizovaných na JIP. A to se čtrnáctidenním až měsíčním předstihem," doplnil Dušek.
Změněný index by měl podle Duška mít opět hodnotu od 0 do 100, ale měl by být upraven tak, aby nedocházelo, tak jako nyní, ke skokovým změnám ze dne na den. Resort dříve uvedl, že změna výpočtu nastane od 1. ledna.