Podle odborné studie vakcína na COVID-19 vyvinutá na Oxfordské univerzitě funguje perfektně a dokáže vybudovat vůči viru silnou imunitu. Výzkum je nyní ve fázi klinických testů. Vakcína by se mohla začít vyrábět na jaře 2021. Informaci zveřejnil The Daily Mail.
Velké naděje jsou vkládány do vakcíny, u níž bylo prokázáno, že bezpečně spouští imunitní reakci u dobrovolníků, kteří ji dostali v raných studiích.
Ale na rozdíl od tradičních vakcín, které používají oslabený virus nebo jeho malé množství, inovativní oxfordský úder způsobí, že se tělo stane součástí samotného viru, uvedl Daily Mail.
Vědci pod vedením univerzity v Bristolu zjistili, že tato odvážná technologie funguje proti koronaviru stejně jako v minulosti u podobných virů. Studie zjistila, že vakcína dává pokyny proteinu koronaviru, aby ho produkovaly ve velkém množství. To znamená, že imunitní systém člověka je poté připraven rozpoznat nemoc a bojovat s ní, aniž by onemocněl.
Vakcína dělá to, co jsme čekali
Profesor David Matthews z Bristolské školy buněčné a molekulární medicíny (CMM), který vedl výzkum, řekl: „Až dosud technologie nebyla schopna poskytnout odpovědi tak jasně. Ale nyní víme, že vakcína dělá všechno, co jsme čekali. To je dobrá zpráva v našem boji proti nemoci.“
Vakcína je v současné době ve fázi klinických testů na desetitisících dobrovolníků po celém světě. Vědci tvrdí, že by mohla být připravena do konce roku a vyrábět by se mohla začít na jaře roku 2021.
Šéfové z Oxfordu uzavřeli dohodu s britským farmaceutickým gigantem AstraZeneca, který by měl vakcínu vyrábět a distribuovat.