Portrét hokejisty Dominika Haška z přibližně deseti tisíc kostiček lega představilo v úterý pražské Muzeum Lega. Má rozměry 120 na 130 centimetrů a pro majitele muzea Miloše Křečka představoval celkem 200 hodin práce.
„Přemýšlel jsem, o čí portrét doplnit pražskou expozici. Napadaly mne různé osobnosti, ale nakonec zvítězil Dominik, se kterým mne pojí navíc i přátelské vazby,“ řekl Křeček, který vlastnoručně sestavil většinu modelů v muzeu.
„Když mi pan Křeček nabídl, že udělá můj portrét z lega, tak jsem s tím souhlasil, je to pro mne velká čest a mám opravdu radost. Sestavení portrétu mi na rozdíl od Miloše Křečka nezabralo žádný čas,“ řekl Hašek.
Portrét tvořil Křeček podle Haškovy fotografie. „Je na to takový program, který musíte uzpůsobit, vypadá to jednoduše, ale je to složité,“ vysvětlil Křeček. Sestavení modelu, který sériově nevyrábí firma Lego, není podle Křečka snadné. Stavba se musí pečlivě naplánovat dopředu, nakreslit, rozpracovat a vybrat vhodné kostičky stavebnice. „Zabralo to zhruba 100 hodin přípravy a 100 hodin čisté práce,“ dodal Křeček.
Všechny modely v muzeu jsou postavené bez pomoci lepidla a dají se tak znovu rozpojit. Křeček tvrdí, že jde o největší sbírku exponátů z lega na světě. „Mám jich asi 9 000, vystavených jich je asi 7 000. V Guinessově knize rekordů je zápis Australana, který jich má asi 3 500,“ řekl Křeček.
„V Guinessově knize však požadují, aby všechny exponáty byly na jednom místě k prohlédnutí, já je mám vystavené v pěti muzeích, protože se do jednoho nevejdou,“ uvedl. Kromě Haškova portrétu mohou návštěvníci v pražském muzeu vidět například pět metrů dlouhý model Karlova mostu, Národní muzeum včetně sbírek, moskevský Chrám Vasila Blaženého nebo indický Tádž Mahal.