Přírodní jev El Niño, který podle meteorologů letos v létě přispěl k vyšším globálním teplotám, s 80procentní pravděpodobností potrvá na severní polokouli až do konce května příštího roku. Podle agentury Reuters to uvedlo americké vládní Centrum pro klimatické předpovědi (CPC). Už dříve agentura Reuters s odvoláním na stejné centrum napsala, že s pravděpodobností 95 procent jev potrvá i během zimy.
El Niño je opakující se jev, kdy se kvůli zeslábnutí pasátů oteplují vody ve východní a centrální části Tichého oceánu, včetně oblasti u tichomořského pobřeží Jižní Ameriky. Teplá voda následně ohřívá i atmosféru.
RADAR: Přichází silný vítr i bouřky, hrozí polámání stromů a potíže v dopravě. Jak bude u vás?
El Niño může přinést extrémní výkyvy počasí, jako jsou tropické cyklóny, nebo přispět k lesním požárům nebo obdobím sucha. V různých částech světa se ale může projevovat různě. „Silnější El Niño zvyšuje pravděpodobnost klimatických anomálií souvisejících s tímto jevem, neznamená ale automaticky silné lokální dopady,“ upozornilo americké Centrum pro klimatické předpovědi.
Letošní léto na severní polokouli bylo nejteplejší v historii měření, uvedla v září Světová meteorologická organizace (WMO). Podle ní k tomu vedle lidské činnosti, jako je pálení fosilních paliv, přispěl právě i jev El Niño. Klimatologové se shodují, že celý letošní rok bude možná nejteplejší v historii. Toho názoru je například Samantha Burgessová z programu Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus, uvedla v září média.
Rok 2024 by přitom mohl být ještě teplejší. „Vzhledem ke šplhající teplotě oceánů, kterou nyní pozorujeme, se obecně očekává, že rok 2024 by mohl být nejteplejším v historii měření, sdělil Reuters meteorolog Brad Rippey působící na americkém ministerstvu zemědělství.