Dojednání dohody mezi Evropskou unií a Británií o podobě dalších vztahů je podle Svazu průmyslu a dopravy pozitivní zpráva, končí nejistota. Jisté překážky v obchodu ale vzniknou, uvedl. Obchod podle svazu vesměs nebude zatížen celními poplatky a kvótami, firmy budou mít na obou stranách srovnatelné podmínky bez nekalé konkurence.
Uzavření dohody o vzájemných vztazích po skončení přechodného období po brexitu oznámili ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Smlouvu musí schválit Evropský i britský parlament.
„Uzavřením dohody se podařilo stvrdit, že i přes odchod Velké Británie z Evropské unie a přes odlišné vyjednávací pozice obou aktérů existuje oboustranný zájem na udržení dlouhodobě budovaných vztahů," uvedl ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Martin. Obchodní vztahy se podle něho zásadně nenaruší, ani se neomezí dodávky zboží oběma směry. „Především však končí období nejistoty, kterému musely firmy čelit během prodlužovaného vyjednávání," poznamenal.
Na druhou stranu podle Martina dohoda neznamená stejný režim obchodu mezi EU a Británií jako doposud, vzniknou určité administrativní a technické překážky. „I zboží s nulovým clem je třeba deklarovat a odbavit, složitější bude obchod s produkty podléhajícími fytosanitární regulaci i uznávání různých certifikací a standardů,“ vyjmenoval. Český export do Británie může podle Lukáše Martina v konečném důsledku zdražit. Dopady očekává také na na přeshraniční poskytování služeb a pohyb pracovníků.