reklama

Dostál se pustil do Vašákové: Ať uleví doktorům od papírování místo chození do televize

Expert Pirátů na zdravotnické právo Ondřej Dostál v nedělní Partii na CNN Prima NEWS kritizoval náměstkyni ministra zdravotnictví Martinu Koziar Vašákovou. Podle něj by se měla spíš věnovat snížení administrativní zátěže praktiků než chodit do televizních debat.

reklama

Dostál během vysílání CNN Prima NEWS apeloval na to, aby se vláda v očkování proti covidu soustředila především na rizikové skupiny. „Pokud proženeme očkovacími centry sto teenagerů, má to menší efekt, než když praktický lékař vyjede dát cíleně třetí dávku jednomu 80letému seniorovi,“ řekl.

Poté připomněl vyjádření předsedy Sdružení praktických lékařů ČR Petra Šonky, který sám zmínil, že by praktici rádi více jezdili za seniory, ale prý jim 50 procent času bere administrativa.

„Jako právník vím, že většina té administrativy je naprosto zbytečná nebo se dá klidně o půl roku odložit, aniž by se cokoliv stalo. Toto je úřední role paní náměstkyně Vašákové. Čili nemá smysl chodit do televize, ale spíš řešit, jak panu Šonkovi ulehčit administrativu,“ řekl.

Vašáková vystoupila v Partii krátce před Dostálem. Během debaty mluvila mimo jiné o tom, že vláda zvažuje další omezení hromadných akcí. Tvrdě se také pustila do lékařů, kteří vystupují proti očkování. Podle ní by takoví lidé měli být vyloučení z České lékařské komory.

Holá pravda, nebo čísla vytržená z kontextu?

Proti očkování vystupuje svým způsobem i Ondřej Dostál na svém Twitteru, kde zveřejňuje čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Mimo jiné ukazuje, že mezi nakaženými covidem je významná část očkovaných jedinců, kteří nemoc neprodělali. Dostála v tomto ohledu mnozí kritizují s tím, že taková data mohou být bez podrobnější interpretace velmi zavádějící.

Dostál se zviditelnil již před sněmovními volbami. Jako tehdejší pirátský kandidát na ministra zdravotnictví uvedl, že médiím není nic do toho, jestli je očkovaný.

Následně uspořádal na svém Twitteru anketu a poté, co lidi odhlasovali, že by měl informaci zveřejnit, přiznal, že očkovaný není, protože má prý po prodělání covidu v prosinci 2020 stále protilátky a chodí pravidelně na testy.

Bylo mu také vytýkáno, že jakožto kandidát na ministra zdravotnictví nepřispívá k motivaci lidí k očkování. „Pokud není v tuto chvíli ochoten jednoznačně podpořit svými výroky očkování proti covidu, pak pro mě naprosto ztrácí smysl uvažovat o volbě Pirátů a Starostů,“ sdělil mu tehdy jeden z uživatelů sociálních sítí.

Tagy:
zdravotnictví očkování senioři lékaři vakcína Partie Piráti Ondřej Dostál Partie Terezie Tománkové Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 administrativa Petr Šonka protilátky praktičtí lékaři třetí dávka Martina Koziar Vašáková

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama