reklama

Potraviny zdraží. Pro zemědělce je lepší pěstovat řepku než zeleninu, míní ekonom

Pandemie, omezený mezinárodní obchod, nedostatek pracovní síly a sucho. To jsou faktory, které ženou ceny potravin v tuzemsku strmě vzhůru. Jak situaci vyřešit? Na tuto otázku odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové agrární analytik Petr Havel, ekonom Tomáš Prouza a manažer restaurace V Kolkovně Jiří Windsor.

reklama

Čeští občané platí v obchodech stále vyšší částky za potraviny, zdražuje zejména zelenina, ovoce a také maso, především vepřové. Čínské statky totiž postihl africký mor, kvůli kterému se museli v Číně zbavit části produkce. Pro Evropany tak zbylo méně masa. Naopak zlevňují vajíčka nebo máslo.

Podle Prouzy budou české ceny potravin v porovnání se zbytkem Evropy nadále nižší. „Stále budeme patřit mezi nejlevnější, je zde obrovská konkurence obchodních řetězců,“ vysvětlil ekonom a doplnil: „Když se podíváme na Německo, Rakousko nebo Velkou Británii, tak tam čtyři největší řetězce zaujímají 75 procent trhu, ale v Česku musíme sečíst jedenáct obchodních řetězců, abychom se dostali na 75 procent trhu.“

K tématu

Na cenu potravin má vedle pandemie velký vliv počasí. „Například ve Španělsku je u sběru zeleniny větší problém počasí, ne že by lidé nemohli přijet, ono ani nebylo co sbírat,“ řekl Prouza.

Agrární analytik Havel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové vysvětlil, že existují důvody pro zdražování potravin, které nejsou veřejnosti tolik známé. „Mluví se o tom, že není pracovní síla. Ale ona hlavně zdražuje. Třeba v případě rukodělných komodit jako zelenina a ovoce, kdy musíte zaplatit lidi, aby vůbec někdo pracoval, tak to velmi zvyšuje celkové náklady,“ obajsnil Havel.

Oblíbené saláty budou v restauracích luxus

Dalším důležitým aspektem, který hraje roli ve zdražování potravin, je podle Havla také byrokracie. „Zemědělci mají problém plnit environmentální opatření, nemohou používat celou řadu látek proti škůdcům a úroda je pak nižší. Některé prostředky se musí navíc použít vícekrát,“ vysvětlil analytik.

Dotační systém ministerstva zemědělství pak podle Prouzy zemědělce dostatečně nemotivuje k tomu, aby potřebné komodity pěstovali. „V naší zemi se více vyplatí pěstovat řepku než jídlo. Tak špatně je zde nastavený dotační systém,“ uvedl Prouza. „Doufám, že krize povede k reformě podpory zemědělců. Zvláště malým zemědělcům se dostává málo podpory,“ dodal.

Hostem čtvrteční 360° Pavlíny Wolfové byl také Jiří Windsor, manažer pražské restaurace V Kolkovně, který vysvětlil, jak se zdražování potravin projeví na restauračním menu. „Vyšší ceny při nákupu potravin se odráží v našich maržích. Musíme volit jídla, která jsou tzv. prodejná. Trápí nás hlavně zelenina, na lístku se tedy snažíme omezit jídla, kde je dost zeleniny,“ uvedl Vincor, podle kterého z restauračních lístků vymizí hlavně saláty.

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama