Dolní komora francouzského parlamentu ve čtvrtek přerušila své zasedání po rasistickém slovním útoku krajně pravicového poslance na jednoho z kolegů. Když černošský zákonodárce z krajní levice položil otázku týkající se přistěhovalectví, vykřikl zástupce krajně pravicového Národního sdružení (RN): „Vraťte se do Afriky!“ Informovala o tom agentura Reuters, podle které komentář v Národním shromáždění vyvolal obrovský rozruch.
Podle centristické vlády a levicové aliance se jednalo o nepřijatelnou rasistickou urážku. Krajní pravice tvrdila, že poslanec Grégoire de Fournas nemířil svá slova na zákonodárce, který položil otázku, Carlose Martense Bilonga, ale na migranty uvázlé na lodi nevládní organizace.
„V naší demokracii není místo pro rasismus. Předsednictvo Národního shromáždění se sejde (v pátek) a mělo by rozhodnout o nezbytných sankcích,“ řekla po incidentu novinářům premiérka Élisabeth Borneová.
De Fournas, člen Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, a jeho strana tvrdili, že neřekl nic špatného. „Samozřejmě mluvil o migrantech, které na člunech převážejí nevládní organizace,“ uvedla Le Penová na Twitteru. „Kontroverze, kterou vytvořili naši političtí oponenti, Francouze neoklame,“ dodala.
Bilongo to ale vidí zcela jinak. Komentář označil za „hanebný“. „Dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) jsem byl poslán zpět ke své barvě pleti. Narodil jsem se ve Francii. Jsem francouzský poslanec,“ řekl.
Pravá tvář francouzské krajní pravice
Stéphane Séjourné, který vede Macronovu centristickou stranu, řekl, že de Fournas by měl odstoupit. Levicový blok NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) se domnívá, že by měl být vyloučen.
„Národní sdružení ukázalo svou pravou tvář,“ uvedla v prohlášení levicová aliance NUPES. „Tato rasistická urážka je charakteristická pro krajní pravici: stigmatizovat podle barvy pleti, rozdělit francouzský lid,“ dodal blok.
Le Penová se v posledních letech snažila zlepšit image své strany. Podařilo se jí přesvědčit voliče, že strana založená jejím otcem Jeanem-Marie Le Penem, který byl několikrát odsouzen za podněcování k rasové nenávisti, se posunula ke konzervativnímu proudu a je nyní schopna vládnout. S 89 poslanci je RN druhou největší jednotlivou stranou v parlamentu.