Současný světový systém stojí na kolonialismu a genocidě za účelem hromadění bohatství rozvinutého světa a je potřeba jej kompletně změnit, domnívá se aktivistka Greta Thunbergová. I klimatická krize má podle ní kořeny v rasistické a utiskující těžbě pro krátkodobé zisky několika lidí. Nejvýraznější klimatologická aktivistka posledních let to prohlásila u příležitosti vydání své knihy. V ní také označila ponechání civilizace v rukou kapitalistického konzumerismu za chybu.
Podle Thunbergové svět nemůže dále fungovat stejným způsobem jako doposud. Naopak, potřebujeme „celosystémovou přeměnu“. „Nikdy se nemůžeme znovu vrátit k normálu. To, co označujeme za ‚normální‘, je extrémní systém, založený na vykořisťování lidí i planety,“ pronesla mladá Švédka při vydání své knihy v Londýně, píše deník Telegraph.
„Je to systém definovaný kolonialismem, imperialismem, útlakem a genocidou, prováděnými takzvaným globálním Severem k nashromáždění bohatství,“ popsala svůj pohled Thunbergová. Tento systém podle ní stále ovlivňuje současný světový řád. Současná klimatická krize je prý také způsobena obdobnými problémy: „(Klimatická krize) má kořeny v rasistickém a utiskujícím extraktivismu (získávání přírodních zdrojů, pozn. red.), který vykořisťuje lidi i planetu pro maximalizaci krátkodobých zisků pár lidí.“
”We are still here, and we are not planning on going anywhere. Young people all over the world are stepping up, showing that our leaders messed with the wrong generation.”
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 2, 2022
My full speech from The Climate Event at Southbank Centre this Sunday is here: https://t.co/d9WfUbCwSQ pic.twitter.com/OwZcCxDHXI
Antikapitalistický postoj zaujímá pro mnohé kontroverzní aktivistka i v samotné knize: „Ponechání kapitalistického konzumerismu a tržní ekonomiky jako dominantních správců civilizace se nejspíše bude v budoucnosti při zpětném pohledu zdát jako příšerný nápad.“
Ve stejném úryvku však dodává, že v zajištění udržitelnosti selhaly všechny systémy a ideologie: „Socialismus, liberalismus, komunismus, konzervatismus, centrismus. Všechny selhaly. Některé však jednoznačně selhaly více než ostatní.“
Problém spatřuje jedna z nejvýraznějších postav klimatického hnutí také v „nárůstu a normalizaci fašistických hnutí, nabízejících snadná a lživá řešení na složité problémy“.
Klimatičtí aktivisté opět udeřili. Monetův slavný obraz za téměř tři miliardy pokydali kaší
Aktivisté se postarali o další podivný čin, kterým chtěli upozornit na změny klimatu. V muzeu v německé Postupimi chrstli na obraz Clauda Moneta ze série s názvem „Les Meules“ bramborovou kaši. Škody zatím nejsou vyčísleny.
Bojkot klimatické konference
Zakladatelka hnutí školních stávek pro klima (Fridays for Future) se zároveň kriticky vyjádřila k blížící se konferenci OSN o změně klimatu v Egyptě. Jedná se podle ní o platformu „greenwashingu“ (zavádějící až lživé prezentování společností, produktů či řešení jako šetrných k životnímu prostředí, pozn. red.).
Devatenáctiletá Švédka se proto konference nezúčastní: „Nepřijdu z mnoha důvodů. Prostor pro občanskou společnost je letos extrémně omezený. Je velmi symbolické, že konference se koná v turistickém centru. V zemi, která porušuje většinu základních lidských práv.“
Thunbergová byla kritická již k loňské konferenci mezinárodní organizace v Glasgow. Tu označila za selhání a oslavu udržování současného stavu, informovala stanice BBC.
Kritika i uznání
Kritici současné podoby klimatického hnutí měli k politickým vyjádřením Švédky při vydávání její knihy výtky. „Greta Thunbergová říkala, že jejím cílem je ochrana planety před klimatickou změnou, ale nyní přiznává, že jím je svržení kapitalistického systému,“ reagoval na vyjádření aktivistky Michael Shellenberger, spisovatel a samozvaný „ekomodernista“, který na rozdíl od Thunbergové věří v možnost udržení ekonomického růstu bez jeho negativních dopadů na životní prostředí.
Greta Thunberg : "Il n'y a pas de retour à la normale. "Le normal" ct le système qui a donné lieu à la crise climatique, ct le système du colonialisme, de l'impérialisme, de l'oppression, du génocide. Les COP ce sont des arnaques, il faut renverser le système capitaliste". pic.twitter.com/x8BtlJc9HB
— sasha anxty (@yeezlouise) November 2, 2022
Kapitalismu podle něj naopak vděčíme za růst střední délky života, či vytváření přebytků jídla, ale i snížení zátěže životního prostředí. „Kapitalismus vedl ke snižování emisí díky přechodu z uhlí na zemní plyn a snížení deforestace pro zemědělství. Greta nenávidí kapitalismus z důvodů, které nemají se změnou klimatu nic společného. Kvůli jejímu boji s plynem bude letošní rok globálně rekordním pro uhlí,“ tvrdí Shellenberger.
Na druhé straně se na sociálních sítích ozvaly i hlasy podporující poselství o nutné změně systému. Citát Thunbergové o nemožném návratu k normálu sdílel na Twitteru klimatický editor BBC Justin Rowlatt. Její vystoupení pak za „nepřekvapivě inspirativní“ označil komik David Baddiel.