
Neplatil výživné, teď uprchl z vězení na Kladensku. Policie pátrá po 43letém muži
Je reálné, aby koalice Spolu po volbách poskládala většinu v Poslanecké sněmovně, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Mladé ODS Michal Chládek. Spoléhá se na program koalice, ale i na mobilizaci občanské společnosti. Neobává se, že by ODS sebrali nějaké hlasy Motoristé sobě, ačkoli se prezentují jako „ODS Revival“. Chládek odpovídal i na otázku, zda si se svým tchánem, premiérem Petrem Fialou (ODS), dávají ohledně politiky navzájem zpětnou vazbu, a vrátil se ke kritice, která se na něj nedávno snesla kvůli kumulaci funkcí.
Zabrzdit se v 18. století, ideálně v nějakém šlechtickém stavu, to fakt není konzervatismus, řekl ve velkém rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michal Chládek, předseda Mladé ODS, krajský zastupitel a zeť premiéra Petra Fialy (ODS). Uvedl, že se ODS adaptovala v novém světě, a vysvětlil, proč se podle něj před volbami zvedne občanská společnost.
Strana Právo Respekt Odbornost (PRO) podala v pátek trestní oznámení na premiéra Petra Fialu a ministra financí Zbyňka Stanjuru (oba ODS) v souvislosti s bitcoinovou kauzou. Novinářům to v Praze řekl předseda strany Jindřich Rajchl. Podle PRO se čelní představitelé kabinetu mohli dopustit trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti a rovněž nepřekažení trestného činu. PRO vyzývá k demisi celé vlády.
Premiér Petr Fiala (ODS) a další lidé z ODS jsou pro Motoristy nepřijatelní, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda Motoristů sobě Petr Macinka. Občanští demokraté se podle něj „lísají k šéfce Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové“. V souvislosti s opětovným mandátem pro její komisi Macinka nařkl europoslance Alexandra Vondru (ODS), že se „zbaběle zdržel hlasování“.
Pro Francouze bylo odsouzení představitelky krajní pravice Marine Le Penové překvapivé a nikdo nepočítal s takovou přísností. Tak rozsudek nad političkou, která byla favoritkou příštích prezidentských voleb, pro CNN Prima NEWS komentoval bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Janyška. Společně s analytičkou think-tanku Europeum Terezou Novotnou se shodli, že francouzská justice se politiků vůbec nebojí. To ostatně dokládají i procesy s bývalými premiéry či dokonce prezidenty Francie.
Elon Musk, nejbohatší muž planety a významný podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa, zaujal při inauguraci svým pozdravem, který připomněl ten nacistický. Jeho zdvižená pravice vyvolala řadu emocí. On sám ji však bagatelizuje a snaží se ukázat, že podobná gesta v minulosti předvedli i jiní – konkrétně demokratičtí – politici v čele s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou. A stejně tak třeba pěvecká hvězda Taylor Swiftová. Kauzu pro CNN Prima NEWS okomentoval bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.
Ve věku 96 let zemřel Jean-Marie Le Pen, někdejší vůdce francouzské krajní pravice a zakladatel strany Národní fronta (FN), později přejmenované na Národní sdružení (RN). O jeho skonu v úterý informovala agentura AFP s odvoláním na rodinu. Le Pen vyvolával nejen ve francouzské společnosti řadu kontroverzí svými výroky relativizujícími nacistické válečné zločiny, v sedmdesátých letech dokonce přežil bombový útok na jeho dům v Paříži.
Francouzský prezident Emmanuel Macron povolebním tahem jmenovat menšinovou vládu premiéra Michela Barniera, která ve středu padla, uvrhl zemi do politického chaosu. Na tom se shodují evropská média. Hlava státu po předčasných volbách zariskovala a jednoduše mu to nevyšlo. Část opozice nyní navíc volá po jeho rezignaci. K tomu se možná trochu překvapivě nepřipojuje Macronova rivalka Marine Le Penová. Ta hlásí, že je ochotná dát šanci další menšinové vládě pod taktovkou francouzského prezidenta.
Pokud by exministr financí Miroslav Kalousek založil novou stranu, část členské základny TOP 09 by šla za ním. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl šéfredaktor webu Deník.to Marek Stoniš a dodal, že už nyní je to „velká prohra“ pro současnou šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou.
Vítězství Svobodné strany Rakouska (FPÖ), která bývá označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou, v nedělních parlamentních volbách v Rakousku je dalším „drsným probuzením pro Evropu“, píše o vývoji v alpské zemi bruselský web Politico. Bývalými nacisty založená, euroskeptická, proti migraci zaměřená a k Moskvě přátelská strana má podle webu nakročeno k příští rakouské vládě. Politico se pozastavuje také nad tím, co by to mohlo znamenat do budoucna pro Brusel. Vídeň by se podle webu totiž mohla připojit ke skupině euroskeptických a proruských států, jako jsou Maďarsko a Slovensko a nejspíš po volbách příští rok i Česká republika.
V nedělních rakouských parlamentních volbách zvítězila Svobodná strana Rakouska (FPÖ), označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. S odkazem na pondělní předběžné výsledky rakouského ministerstva vnitra o tom informovala agentura APA. Vítězství FPÖ označuje za historické.
V Rakousku se v neděli odpoledne uzavřely volební místnosti. Téměř 6,4 milionu voličů vybíralo, kteří poslanci usednou do Národní rady. Podle posledních průzkumů před volbami do dolní komory rakouského parlamentu byla favoritem pravicová a konzervativní Svobodná strana Rakouska. První odhady naznačují, že strana předsedy Herberta Kickla potvrdila papírové předpoklady a zvítězila. K vítězství mu odpoledne pogratuloval i český expremiér Andrej Babiš (ANO).