Drogy, cukr a digitální obsah. Musíme se naučit pohybovat ve světě s nimi?

psycholog a mentální kouč Marian Jelínek

DO POHODY s Marianem Jelínkem, Liimity v životě - 23.11. v 09:30

Dnešní doba je o neustálém hledání hranic, říká mentální kouč Marian Jelínek. Digitální svět je toho jasným důkazem. Jak si ho dávkovat, abychom předešli závislostem nebo uchránili děti? Na tuhle otázku hledá odpověď poslední díl podcastu Do pohody.

S digitálním obsahem je to podle Mariana Jelínka jako s drogou. V jeho regulaci se nabízejí dvě cesty, jen jedna podle něj ale funguje. „Buď jejich existenci mohu dětem tajit a popírat a odstavovat je z cesty, nebo je naučím žít ve světě s drogou a pomohu jim vybudovat si svět, který si budou samy regulovat. První způsob funguje jen do určité doby. Druhý slibuje dlouhodobý efekt.“

ČTĚTE DÁLE: Prodýchat a do přírody. Možná jste ve stresu právě teď

Jak na to? Příklady táhnou. A to platí i v případě mobilního telefonu. Jestli nechcete, aby na nich děti permanentně visely, je potřeba začít u sebe. Telefon nepatří ke stolu k večeři. Pro konzumaci obsahu na sociálních sítích je vyhrazený určitý čas, na místo neustálého přísunu permanentně dostupného dopaminu (nervových vzruchů…).

Digitální detox? Asi není řešením podobně jako novoroční hladovění – nevede totiž k osvojení nových rituálů. „Zásadou téhle doby je o tom hledat hranici, nesmí to ovšem poskočit na úroveň, kdy už je to velký stres, ani do polohy, kdy zažíváme příliš velký komfort, popisuje Jelínek.

Paralela se dá najít taky s jídlem. Lepší než dítěti zcela vyloučit cukr nebo čokoládu ze života je vysvětlit mu následky nadměrné konzumace.

A to je obecné pravidlo, které se dá vztáhnout k dalším oblastem života.

Tagy:
drogy zdraví společnost stres cukr Marian Jelínek podcast videopodcast Lucie Čermáková Do pohody