DO POHODY s Marianem Jelínkem, Je stres nepřítel? - 16.11. v 09:30
Stres. Stále aktuální téma a náš každodenní nepřítel. V nejnovějším díle podcastu Do pohody se mentální kouč Marian Jelínek, manažerka Komerční banky Jitka Haubová a moderátorka Lucie Čermáková zamýšlejí nad všemi podobami stresu a hledají recept, jak si od něj ulevit. Není to od věci. Marian Jelínek hned úvodem podcastu varuje, že dlouhodobý stres se zapisuje do psychosomatiky a bere si své oběti.
Který stres je škodlivý a jak mezi nimi rozlišit? To je otázka, která se prolíná celým pořadem. Marian Jelínek rozlišuje mezi přirozeným stresem a stresem, který v nás vyvolávají ataky ega. Dal by se nazvat civilizačním. Přirozený stres prožíváme od nepaměti – v souvislosti s bojem o život nebo situacemi, kdy nám jde o děti. „To jsou legitimní obavy a strach, ze kterých vzniká stres,” popisuje Jelínek. A jsou naprosto namístě - tedy tělo v těch situacích reaguje tak, jak má.
ČTĚTE DÁLE: Tati, mami, přestalo mě to bavit. Zbystřete, na vině může být šikana
Vedle toho takzvané ataky ega souvisí s penězi nebo s kariérou a mít z nich tedy strach přehnaný, je dobré se odnaučit.
Jitka Haubová vzpomíná, že stres měla dřív i z toho, v jaké chvíli opouští kancelář. „Jasně, přitom šlo jen o to, že chcete stihnout jinou část života,“ popisuje otevřeně.
Takový stres nás přitom může potkat v každodenních situacích a je ideální umět ho pozorovat a dávkovat. „Jistá dávka stresu a nervozity, takzvaný eustres, je pozitivní a pomáhá nám – například se koncentrovat,“ doplňuje Jelínek.
Naopak přemíra stresu, tedy opakované kognitivní přetížení a vystavování se stresovým situacím, už se řadí do kolonky stres chronický a ten je rizikem pro nervový systém i tělo.
V každém případě se vůči nežádoucímu stresu dá budovat odolnost a funguje taky určitá prevence a rituály. Na prvním místě vypichuje Jelínek i Haubová důležitost regeneračního procesu a to je něco, na co by měly dbát i firmy a zaměstnavatelé. Každý si prostě potřebuje odpočinout. „Člověk může pracovat efektivně nějakou porci dne, nevěřím tomu, že dlouhodobě někdo pracuje efektivně 12 hodin denně,“ říká k tomu Jitka Haubová.
Základní recept je jít ven, nebo alespoň změnit prostředí - nasytit se jinými myšlenkami a prostředím. Skvělý je sport, konkrétně běh nebo rychlá chůze, která nás „zahřeje“ na 120 pulsů a pomáhá čištění jater a těla od stresového hormonu kortizol.
Každá stresová situace se pak dá zkrotit rituály. Jelínek jmenuje čtyři základní: řízený vnitřní dialog, dýchání, posturologie, tedy srovnání těla, vizualizace toho, co mě čeká. „Když je někdo manažer, je zároveň potřeba si uvědomit, co pro mě má práce za smysl a taky si vštípit, že moje práce a důležitost zkrátka není pupek světa,“ dodává.
Jitce Haubové se osvědčila příprava. Ta totiž zajišťuje, že už člověka tolik věcí nepřekvapí. Ostatně Marian Jelínek to dokládá i zkušeností ze sportu: „Je to o tom naučit se říct, že udělám vše pro to, aby vyšlo to mistrovství světa nebo olympiáda, ale nezblázním se, když to nevyjde.“
Obecně se dá na stres pěstovat odolnost prevencí. Jelínek doporučuje například budovat už v dětech od útlého věku k něčemu silný emoční stav – například koníčka, během něhož nebudou mít myšlenky na stres.