V Alabamě popravili vraha kontroverzním způsobem
Americký stát Alabama potřetí v historii popravil vězně pomocí dusíku. Trestu smrti se navzdory podání žádosti o odklad nevyhnul muž odsouzený za vraždu, píše CNN. Ve vězení strávil třicet let. Metoda popravy, kterou Alabama začala používat na začátku letošního roku, budí kontroverze. Kritici včetně Evropské komise ji považují za krutou.
Padesátiletý vězeň Carey Dale Grayson strávil za mřížemi většinu života. Soud ho poslal do věznice v jižní Alabamě v roce 1994. Společně s dalšími třemi mladíky se totiž podílel na vraždě 37leté stopařky.
ČTĚTE TAKÉ: Z porodnice ve Vídni zmizel novorozenec. Pátrání je marné, policie prohledávala i odpadky
Mladiství ženu odvezli do lesa, kde ji napadli a zbili. Pak ji hodili ze skály. Později se na místo vrátili, aby zohavili tělo. Oběť se podařilo identifikovat až na základě dřívějších rentgenových snímků páteře. Pachatelé se sami prozradili – jeden z nich se vraždou pochlubil kamarádovi a jako důkaz mu ukázal uříznuté prsty stopařky, píše CNN.
Na svobodu se už Grayson nepodívá. Ve čtvrtek krátce po půl sedmé ho prohlásili za mrtvého. Vězeňská služba použila k usmrcení Graysona metodu označovanou jako dusíková hypoxie. Ta spočívá v tom, že si odsouzený nasadí na obličej masku, do které je pumpován čistý dusík. Smrt způsobí nedostatek kyslíku.
Vězeň žádal o odklad
Jen několik hodin před popravou žádal Grayson o odklad trestu smrti, informuje CNN. Obhájci argumentovali tím, že je nutné novou metodu podrobit přísnějším kontrolám. První dvě dusíkové popravy podle nich nevedly k rychlé smrti, jak měl americký stát původně slibovat.
První takto popravený vrah, Kenneth Smith, umíral přibližně 22 minut. Nejméně dvě minuty se podle očitých svědků na nosítkách třásl a zmítal. Následovalo několik minut, kdy ztěžka dýchal, pak nádechy a výdechy ustaly.
Také podle dalších kritiků je dusíková metoda popravy mimořádně krutá a mučící. „Normalizace popravy udušením dusíkem je hluboce znepokojující,” řekl CNN Abraham Bonowitz, ředitel organizace Death Penalty Action, která usiluje o zrušení trestu smrti. Po prvních dusíkových popravách se vůči metodě trestu vymezil i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Postup Alabamy v lednu zkritizovala i Evropská komise.
Ze čtveřice pachatelů byl Grayson jediný, komu trest smrti hrozil. Jeho kumpáni byli totiž v době vraždy nezletilí. Graysonovi bylo čerstvě 19 let. Jeden z vrahů byl podle CNN odsouzen na doživotí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nabodla se na nůž sama, hájil se vrah před soudem. Dostal 16 let vězení, podle znalce lhal