O kapitulaci Německa věděl dřív než zbytek světa. 50 let musel o dešifrovaném vzkazu mlčet

Bernard Morgan slavil 18. narozeniny v den, kdy se přihlásil do armády. O dva roky později se jako nejmladší seržant Royal Air Force (RAF) vylodil se svou jednotkou na Den D v Normandii. A byl to právě mladý dešifrant kódů, který o zhruba 48 hodin dříve než zbytek světa věděl, že 2. světová válka končí. Rozluštěnou německou zprávu, o níž 50 let nesměl promluvit, má dodnes v držení. Nabídky muzeí odmítá, chce, aby si tuto část historie po jeho smrti uchovala rodina. Veterán – který za skutečné hrdiny považuje padlé vojáky, letce, námořníky a civilisty – 7. února oslavil 100. narozeniny.

„Když jste byl ve službě, myslel jste si, že svou trochou přispíváte k vítězství ve válce. Bohužel se to ale nepovedlo tak, jak mělo – ve válkách jsme ještě teď. Víte, když tato válka – naše 2. světová válka – skončila, doufali jsme, že to bude konec všech válek. Ale není,“ svěřil se v roce 2022 v rozhovoru pro BBC Morgan. Tehdy mu bylo 98 let.

ČTĚTE TAKÉ: Atomovými bombami peklo nekončilo. Americká nebeská pevnost skoro smazala Japonsko z mapy

Dnes je válečnému veteránovi, který 7. února oslavil narozeniny, 100 let. O svých zkušenostech promlouvá na besedách či ve školách s cílem, aby se na nejhorší období novodobé historie nezapomnělo, stejně jako na ty, kteří pro svobodu položili svůj život.

Poprvé spatřil mrtvoly

Skromný rodák z Longsightu v Manchesteru, kterému ani válka nesebrala z tváře široký a vřelý úsměv, přitom před světem dlouhých 50 let tajil, že má v držení jedinečný vzkaz, díky němuž věděl, že válka do 48 hodin skončí. A to dříve, než kdokoliv jiný.

Dvě hodiny jsem měl obsluhovat kanón Bren na palubě naší výsadkové lodi kvůli nepřátelským letadlům. Naštěstí žádné nepřiletělo. Ale abych pravdu řekl, byl jsem k smrti vyděšený.

Celý příběh odstartovalo zásadní rozhodnutí na Morganovy 18. narozeniny: narukoval do armády. „Stejně jako tisíce dalších chlapců, kteří tak během války učinili,“ podotkl. O dva roky později, 6. června 1944 v 18:30 se nejmladší seržant RAF u jednotky vylodil na Gold Beach v Normandii. Byl Den D.

„Noc před tím jsem dvě hodiny měl obsluhovat kanón Bren na palubě naší výsadkové lodi kvůli nepřátelským letadlům. Naštěstí žádné nepřiletělo. Ale abych pravdu řekl, byl jsem k smrti vyděšený,“ vzpomínal Morgan v rozhovoru s britským médiem.

Pohled na zesnulé vojáky na pláži byl podle veterána něčím nepředstavitelným. „Bylo to poprvé, co jsem viděl mrtvé,“ přiznal. Obdobně příšerné pro něj bylo sledovat, jak jeho kolegové ve zbrani nepadli rukou nepřítele, ale pod tíhou vlastního vybavení.

„Vyskočili z jiného typu výsadkového člunu, než byl ten náš. Voda byla nesmírně hluboká a všechno jejich vybavení, které nesli, je zatížilo. Utopili se. Bylo to hrozně smutné,“ pokračoval.

Morgan nebyl jen seržantem, ale také dešifrantem, který používal nesmírně citlivé vybavení. Jeho hlavním úkolem bylo nenechat se zajmout. „Zatímco jsme se vyloďovali, nepřítel na nás pálil. Skončili jsme v příkopu, než palba ustala. Až později jsme si všimli, že jsou v ní deky – a pod nimi mrtví Němci,“ popsal veterán BBC.

V Den D padlo, bylo zraněno nebo se pohřešovalo na obou stranách dvacet tisíc vojáků.

Německá válka nyní skončila

Po vylodění byl Morgan umístěn v německém Schneverdingenu nedaleko Hamburku, když 6. května 1945 dostal šifrovanou zprávu. Po jejím rozluštění prostřednictvím stroje Typex věděl dříve než kdokoliv jiný, že je válka v Evropě u konce.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Unikla holokaustu, teď viní Izrael z utrpení v Gaze. Nepoučili jsme se, běduje „Wintonova dcera“

„Německá válka skončila. V Remeši byla včera večer podepsána kapitulace, která v podstatě znamená kapitulaci veškerého personálu německých sil – veškerého vybavení, lodní dopravy a všech strojů v Německu. Nikde nebude nic zničeno. Kapitulace vstoupí v platnost někdy zítra. Tato zpráva nebude sdělena nikomu mimo službu ani členům tisku,“ zněl dokument.

„Bylo to překvapení,“ přiznal pro Manchester Evening News veterán. „Nemohli jsme to ale nikomu říct, dokud jsme nedostali konečnou zprávu, že válka v Německu opravdu skončila,“ vysvětloval s odkazem na mlčenlivost, kterou s kolegy podepsali a ctili. To však nebránilo tomu, aby spolu s dalšími dešifranty natajno oslavili, že se nejhorší krveprolití historie chýlí ke konci.

„Bylo hezké vidět, že už žádní vojáci, námořníci nebo letci nepoloží své životy. A také bylo na místě poděkovat civilistům, kteří položili své životy ze stejného důvodu,“ doplnil veterán, co ho při čtení dokumentu napadlo.

8. května 1945 bylo potvrzeno, že válka v Evropě skončila.

Informace z dešifrované zprávy se ukázaly jako pravdivé, přesto se nikdo další 50 let o „Morganově prvenství“ pořádně nedozvěděl. Důvod? Podepsané dokumenty o zachování mlčenlivosti, jejichž lhůta vypršela v roce 1994.

Komunikaci, která jeho tvrzení dokazuje, má dosud u sebe. Měla o ní – respektive o její originál – zájem dvě britská muzea, Morgan však pokaždé odmítl. Před svými 100. narozeninami se zařekl, že dokument ponechá ve své rodině. Dceři a vnoučatům ho odkáže, až bude po smrti.

Olympiáda na dosah

Po konci války Morgan pracoval na železnici a následně pro fotbalový klub Crewe Alexandra, kde 57 let dělal operátora turniketu. Oženil se a přivítal na svět dceru Sheilu, které je nyní 71 let. „Jsme na tátu neuvěřitelně hrdí. Vždy bude válečným hrdinou, ale je také skvělým otcem, dědečkem a pradědečkem,“ cituje ženu New York Post.

ČTĚTE TAKÉ: Pocta pro mučeného mistra světa. Praha má ulici se jménem Kobranova, poválečného Pastrňáka

Dokonce měl nakročeno k olympiádě. Morgan byl mimo jiné sportovcem a na olympijské hry v Londýně v roce 1948 mu těsně unikla kvalifikace v běhu na 1500 metrů, když prohrál s Billem Nankevillem, otcem herce a komika Bobbyho Davra, připomíná web iTV.

Dnes je Morgan nejen válečným hrdinou a velvyslancem Královské britské legie (RBL), ale také vdovcem. Se svou zesnulou manželkou byl ve svazku 51 let.

Navzdory svému požehnanému věku – a pevnému zdraví – se plánuje vydat do Normandie u příležitosti 80. výročí červnového Dne D. „Do Francie jsem se vrátil, mnohokrát jsem byl v Normandii se svou dcerou. Při podobných příležitostech si vždy vzpomenu na tři operátory, které jsem v Normandii ztratil. Byli to kluci, kteří mi nosili zprávy. Jednomu z nich bylo 19 a dvěma 20 let. Kdykoli jedu do Normandie, vždycky jdu k jejich hrobům,“ nechal se slyšet.

Dnes si přeje jediné. „Rád bych si myslel, že dnešní mladí budou vzpomínat na námořníky, vojáky, letce a civilisty, kteří položili svůj život za svobodu, kterou si dnes můžeme užívat. Ti jsou skutečnými hrdiny,“ dodal.

Tagy: