reklama

Dubové kapky: Údajný lék proti koronaviru obsahuje toxické a karcinogenní látky, varují odborníci

Koronavirová krize s sebou přináší i podnikatelské příležitosti a s nimi také zvýšené riziko pro spotřebitele. Na trhu je například k mání přípravek s názvem „Dubové kapky“. Jeho výrobce naznačuje, že by mohly sloužit i jako ochrana před koronavirem. CNN Prima NEWS nechala kapky otestovat na Vysoké škole chemicko-technologické. Podle analýzy obsahují toxické a karcinogenní látky.

reklama

„Víte co, ono je to, takto vám to povím. Je to napsané jako proti koronaviru, ale aby vám to pomohlo, to je na vás. Dávat tymiánové, diviznové a dubové kapky,“ tvrdí prodavačka v obchodě s léčivy na dotaz, zda nemá něco proti koronaviru.

„Kapičky obsahovaly toxiny. Obsahovaly řadu dobrých přírodních látek, proti tomu nemáme nejmenší výhradu, ale to riziko, které představují pyrolizidinové alkaloidy, je z našeho pohledu nepřijatelné,“ uvedla Jana Hajšlová z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kde nechala CNN Prima NEWS tyto dubové kapky otestovat.

Tyto látky jsou karcinogenní a při dlouhodobém užívání hrozí podle Jany Hajšlové i cirhóza jater. Toxické látky podle analytiků pravděpodobně pochází z kostivalu lékařského. Ten ale patří mezi rostliny zakázané při výrobě potravin a doplňků stravy. Výrobce kapek Břetislav Nový ovšem tvrdí, že přípravek není doplňkem stravy. „Dubové kapky jsou kosmetika, a kosmetika může mít tohle, protože dubové kapky splňují legislativu na kosmetiku ČR i EU,“ řekl.

Do krku určitě ne

Výrobce ke kapkám přidává i příručku, v níž radí užívat přípravek i „do krku“. To ale podle ministerstva zdravotnictví u kosmetiky nelze. „Kosmetický přípravek je maximálně možné aplikovat podle té definice na zuby, nebo do dutiny ústní, ale do krku, to už tam uvedeno není,“ uvedla Gabriela Štepanyová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Od příručky se ale muž distancuje hned na první stránce. „Rozhodně tato publikace není součástí žádného recenzovaného výrobku a ani žádný nedoprovází!“ zdůrazňuje. „Toto je moje v podstatě autorské dílo, který vám dávám jako pozornost,“ řekl.

K tématu

Prodavačka dubových kapek ovšem vnitřní užívání doporučuje. „Normálně do krku. Fakt normálně, bez problému, stříknete dvakrát, třikrát,“ ubezpečila.

Totožný text o aplikaci kapek najdou lidé i na webu výrobce: „Pět až deset kapek do krku na kořen jazyka (…) se propolknutím rozetře.“

Zázračný všelék

V letáčku se mimo jiné spotřebitelé dozví, že přípravek účinkuje také na afty, vředy, bradavice, hemoroidy, lupénku, ucpaný nos, bolest v krku, popáleniny i na průjem. Kapky prý pomůžou i při pocení, na proleženiny, jako dezinfekce a dokonce i na otravu krve.

„Lze předpokládat, předpokládat zdůrazňuji, že to může pomoci, ale nikdo nic takového negarantuje, a proto vám nikdo nemůže říct, že to funguje proti jakékoliv chorobě,“ tvrdí léčitel Břetislav Nový. Prodavačka ovšem ujišťuje, že kapky proti koronaviru zabírají. „V uvozovkách by to vytvořilo takový nějaký plak, který nepropustí koronavir,“ zdůrazňuje.

Odbornice Jana Hajšlová varuje, že při předávkování tímto léčivem „by mohlo dojít i k akutním projevům intoxikace, jako nevolnost a halucinace“.

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama