reklama

Dubové kapky: Údajný lék proti koronaviru obsahuje toxické a karcinogenní látky, varují odborníci

Koronavirová krize s sebou přináší i podnikatelské příležitosti a s nimi také zvýšené riziko pro spotřebitele. Na trhu je například k mání přípravek s názvem „Dubové kapky“. Jeho výrobce naznačuje, že by mohly sloužit i jako ochrana před koronavirem. CNN Prima NEWS nechala kapky otestovat na Vysoké škole chemicko-technologické. Podle analýzy obsahují toxické a karcinogenní látky.

reklama

„Víte co, ono je to, takto vám to povím. Je to napsané jako proti koronaviru, ale aby vám to pomohlo, to je na vás. Dávat tymiánové, diviznové a dubové kapky,“ tvrdí prodavačka v obchodě s léčivy na dotaz, zda nemá něco proti koronaviru.

„Kapičky obsahovaly toxiny. Obsahovaly řadu dobrých přírodních látek, proti tomu nemáme nejmenší výhradu, ale to riziko, které představují pyrolizidinové alkaloidy, je z našeho pohledu nepřijatelné,“ uvedla Jana Hajšlová z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kde nechala CNN Prima NEWS tyto dubové kapky otestovat.

Tyto látky jsou karcinogenní a při dlouhodobém užívání hrozí podle Jany Hajšlové i cirhóza jater. Toxické látky podle analytiků pravděpodobně pochází z kostivalu lékařského. Ten ale patří mezi rostliny zakázané při výrobě potravin a doplňků stravy. Výrobce kapek Břetislav Nový ovšem tvrdí, že přípravek není doplňkem stravy. „Dubové kapky jsou kosmetika, a kosmetika může mít tohle, protože dubové kapky splňují legislativu na kosmetiku ČR i EU,“ řekl.

Do krku určitě ne

Výrobce ke kapkám přidává i příručku, v níž radí užívat přípravek i „do krku“. To ale podle ministerstva zdravotnictví u kosmetiky nelze. „Kosmetický přípravek je maximálně možné aplikovat podle té definice na zuby, nebo do dutiny ústní, ale do krku, to už tam uvedeno není,“ uvedla Gabriela Štepanyová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Od příručky se ale muž distancuje hned na první stránce. „Rozhodně tato publikace není součástí žádného recenzovaného výrobku a ani žádný nedoprovází!“ zdůrazňuje. „Toto je moje v podstatě autorské dílo, který vám dávám jako pozornost,“ řekl.

K tématu

Prodavačka dubových kapek ovšem vnitřní užívání doporučuje. „Normálně do krku. Fakt normálně, bez problému, stříknete dvakrát, třikrát,“ ubezpečila.

Totožný text o aplikaci kapek najdou lidé i na webu výrobce: „Pět až deset kapek do krku na kořen jazyka (…) se propolknutím rozetře.“

Zázračný všelék

V letáčku se mimo jiné spotřebitelé dozví, že přípravek účinkuje také na afty, vředy, bradavice, hemoroidy, lupénku, ucpaný nos, bolest v krku, popáleniny i na průjem. Kapky prý pomůžou i při pocení, na proleženiny, jako dezinfekce a dokonce i na otravu krve.

„Lze předpokládat, předpokládat zdůrazňuji, že to může pomoci, ale nikdo nic takového negarantuje, a proto vám nikdo nemůže říct, že to funguje proti jakékoliv chorobě,“ tvrdí léčitel Břetislav Nový. Prodavačka ovšem ujišťuje, že kapky proti koronaviru zabírají. „V uvozovkách by to vytvořilo takový nějaký plak, který nepropustí koronavir,“ zdůrazňuje.

Odbornice Jana Hajšlová varuje, že při předávkování tímto léčivem „by mohlo dojít i k akutním projevům intoxikace, jako nevolnost a halucinace“.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama