Dubové kapky
Koronavirová krize s sebou přináší i podnikatelské příležitosti a s nimi také zvýšené riziko pro spotřebitele. Na trhu je například k mání přípravek s názvem „Dubové kapky“. Jeho výrobce naznačuje, že by mohly sloužit i jako ochrana před koronavirem. CNN Prima NEWS nechala kapky otestovat na Vysoké škole chemicko-technologické. Podle analýzy obsahují toxické a karcinogenní látky.
„Víte co, ono je to, takto vám to povím. Je to napsané jako proti koronaviru, ale aby vám to pomohlo, to je na vás. Dávat tymiánové, diviznové a dubové kapky,“ tvrdí prodavačka v obchodě s léčivy na dotaz, zda nemá něco proti koronaviru.
„Kapičky obsahovaly toxiny. Obsahovaly řadu dobrých přírodních látek, proti tomu nemáme nejmenší výhradu, ale to riziko, které představují pyrolizidinové alkaloidy, je z našeho pohledu nepřijatelné,“ uvedla Jana Hajšlová z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kde nechala CNN Prima NEWS tyto dubové kapky otestovat.
Tyto látky jsou karcinogenní a při dlouhodobém užívání hrozí podle Jany Hajšlové i cirhóza jater. Toxické látky podle analytiků pravděpodobně pochází z kostivalu lékařského. Ten ale patří mezi rostliny zakázané při výrobě potravin a doplňků stravy. Výrobce kapek Břetislav Nový ovšem tvrdí, že přípravek není doplňkem stravy. „Dubové kapky jsou kosmetika, a kosmetika může mít tohle, protože dubové kapky splňují legislativu na kosmetiku ČR i EU,“ řekl.
Do krku určitě ne
Výrobce ke kapkám přidává i příručku, v níž radí užívat přípravek i „do krku“. To ale podle ministerstva zdravotnictví u kosmetiky nelze. „Kosmetický přípravek je maximálně možné aplikovat podle té definice na zuby, nebo do dutiny ústní, ale do krku, to už tam uvedeno není,“ uvedla Gabriela Štepanyová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Od příručky se ale muž distancuje hned na první stránce. „Rozhodně tato publikace není součástí žádného recenzovaného výrobku a ani žádný nedoprovází!“ zdůrazňuje. „Toto je moje v podstatě autorské dílo, který vám dávám jako pozornost,“ řekl.
Léky remdesivir a favipiravir už jsou v českých nemocnicích
Pražské Nemocnice Na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice obdržely po deseti dávkách amerického léku remdesivir podávaného pacientům s nemocí COVID-19. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové čekají na dodávku také Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně. Do českých nemocnic se rozváží i japonský přípravek favipiravir. Dostaly ho už pražská Thomayerova nemocnice nemocnice v Opavě.
Prodavačka dubových kapek ovšem vnitřní užívání doporučuje. „Normálně do krku. Fakt normálně, bez problému, stříknete dvakrát, třikrát,“ ubezpečila.
Totožný text o aplikaci kapek najdou lidé i na webu výrobce: „Pět až deset kapek do krku na kořen jazyka (…) se propolknutím rozetře.“
Zázračný všelék
V letáčku se mimo jiné spotřebitelé dozví, že přípravek účinkuje také na afty, vředy, bradavice, hemoroidy, lupénku, ucpaný nos, bolest v krku, popáleniny i na průjem. Kapky prý pomůžou i při pocení, na proleženiny, jako dezinfekce a dokonce i na otravu krve.
„Lze předpokládat, předpokládat zdůrazňuji, že to může pomoci, ale nikdo nic takového negarantuje, a proto vám nikdo nemůže říct, že to funguje proti jakékoliv chorobě,“ tvrdí léčitel Břetislav Nový. Prodavačka ovšem ujišťuje, že kapky proti koronaviru zabírají. „V uvozovkách by to vytvořilo takový nějaký plak, který nepropustí koronavir,“ zdůrazňuje.
Odbornice Jana Hajšlová varuje, že při předávkování tímto léčivem „by mohlo dojít i k akutním projevům intoxikace, jako nevolnost a halucinace“.