Pražské Nemocnice Na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice obdržely po deseti dávkách amerického léku remdesivir podávaného pacientům s nemocí COVID-19. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové čekají na dodávku také Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně. Do českých nemocnic se rozváží i japonský přípravek favipiravir. Dostaly ho už pražská Thomayerova nemocnice nemocnice v Opavě.
Americká firma Gilead přidělovala původně lék remdesivir jen jednotlivým pacientům na základě žádosti nemocnic. „V současné době jsou ale v České republice čtyři nemocnice, kterým firma lék poskytne, protože jsou zařazené do studie. Když jej naši pacienti dostanou, lékaři zapisují různé hodnoty a přidávají je do celosvětové studie o tom, jak pacient na lék reaguje,“ vysvětluje tisková mluvčí Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) Marie Heřmánková a doplňuje: „Lék je určený pro pacienty ve velmi vážném stavu. Nyní však máme pacienty s vážnějším průběhem, ale ne takovým, že by byla nutná indikace tohoto léku. Takže dávky šetříme pro pacienta, u kterého bude vhodné jej nasadit.“
Deset z deseti
České nemocnice si podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Storové mohly žádat o tři, pět nebo deset dávek remdesiviru a obě české nemocnice, tedy Na Bulovce i VFN, získaly maximální množství. Lék se aplikuje vnitrožilně, dávky remdesiviru dodává americká společnost podle Storové zdarma.
Tento týden dorazilo do Česka osmdesát dávek japonského léku favipiravir, na čemž se domluvila česká vláda s japonskou. „Remdesivir je určený pro pacienty ve vážnějším stavu a favipiravir je pro středně těžké případy. Každý je nasazovaný na jiném oddělení, remdesivir na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, zatímco favipiravir se podává na klinice tuberkulózy a respiračních onemocnění, kde zároveň rozhodují o jeho nasazení,“ říká mluvčí VFN Heřmánková.
Japonský lék pro celou republiku
VFN rozděluje favipiravir do dalších nemocnic po celém Česku. „Lék není určený jen pro pacienty VFN, ale pro všechny po celé republice. Lékaři a nemocnice o tom ví. Takže když určitá nemocnice vidí, že stav nějakého pacienta odpovídá k nasazení léku favipiravir, spojí se s našimi lékaři a společně posoudí, jestli lék pacient opravdu potřebuje. Pak jim ho pošleme,“ popsuje Heřmánková.
Dvacet dávek favipiraviru dostala Česká republika darem, zbytek zaplatila VFN. Její tisková mluvčí upozorňuje, že by lék zpětně mělo proplácet ministerstvo zdravotnictví. Cena se prý nedá zveřejnit, protože ji dodavatel považuje za obchodní tajemství.