Je to jedna z těch historických událostí, která přímo vybízí k otázce – co by bylo, kdyby to vyšlo? Právě před 85 lety totiž německý truhlář Georg Elser spáchal podivuhodně propracovaný pokus o atentát na Adolfa Hitlera. Německý kancléř ale 8. listopadu 1939 potenciálně smrtelnému výbuchu v mnichovské pivnici o pár minut unikl.
Od nástupu nacistů k moci věděl, že Německo směřuje k temné budoucnosti. Georg Elser měl sice kontakty s některými komunisty, ale nebyl v žádném politickém hnutí. Jeho obavy o obyčejné lidi a dělníky pod vládou Třetí říše vedl hlavně jeho hluboký smysl pro spravedlnost, jak píše historik Roger Moorhouse ve své knize Zabít Hitlera (Killing Hitler), z níž cituje server BBC.
Na konci třicátých let, po Anšlusu Rakouska a okleštění Československa, už bylo Elserovi jasné, že Adolf Hitler vede Německo do války. A vymyslel plán, jak tomu zabránit: zabít německého vůdce a další nacistické špičky.
ČTĚTE TAKÉ: Atentát na Hitlera před 80 lety mohl zachránit miliony životů. Převrat už probíhal i v Praze
Podle historika Jana Adamce, který příběh popsal pro Český rozhlas, se truhlář Johann Georg Elser nechal zaměstnat v kamenolomu, kde podnikal různé pokusy s výbušninami a postupně také sbíral materiál.
V srpnu 1939 se Elser přesunul do Mnichova, kde si rok před tím vyhlédl místo pro svůj vražedný plán. Adolf Hitler se se špičkami nacistické NSDAP každoročně vracel do pivnice Bürgerbräukeller, kde si připomínali nezdařený puč z roku 1923. Bylo jasné, že 8. listopadu 1939 tu bude řečnit zas.
Měsíce příprav
Georg Elser postupně pracoval na časované bombě – a hlavně na jejím umístění. Měsíc předem každý den chodil do restaurace na večeři, aby se zde schoval a celou noc pak připravoval svou geniální past.
Šikovný truhlář vždy oddělal dřevěné ostění mohutného sloupu v bezprostřední blízkosti pódia, kde měla Adolfa Hitlera dostihnout nečekaná smrt. Elserovi se nakonec všechno podařilo utajit i dokonale připravit…
Kancléř zahájil svůj projev ve stejný čas jako každý rok. Jenže letos spěchal. Potřeboval se vrátit do Berlína a kvůli mlze musel místo letadla na vlak, takže svou řeč zkrátil a odešel dřív, jak popisuje Český rozhlas.
Ve 21:20 se ozval ohlušující výbuch, strop prostorného pivního sklepa se zřítil přímo na pódium, kde Adolf Hitler stál. Před 13 minutami…
Výbuch bezprostředně zabil osm lidí, dalších 60 bylo zraněných. „Zázračná spása Vůdce,“ hlásal na druhý den nacistický deník Völkischer Beobachter.
Zatkli ho náhodou, zastřelili ho až na konci války
V tu dobu už byl Georg Elser zatčen. Gestapo ho sebralo víceméně náhodou při pokusu překročit hranice do Švýcarska. Objevené předměty, jako třeba pohlednice restaurace, kde k výbuchu došlo, ho však s atentátem spojily.
A jaký byl další osud statečného truhláře Georga Elsera? Německé úřady se ho snažily spojit s nějakou organizovanou skupinou, nikdy se nesmířily s vysvětlením, že jednal sám na vlastní pěst.
Paradoxně ale neskončil hned na šibenici – byl převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen, později byl přesunut do Dachau. Soudní proces se měl uskutečnit až po válce. Jejího konce se ovšem Elser nedožil, počátkem května 1945 byl zastřelen. Prý na příkaz Heinricha Himmlera.
Třináct minut… Jak by se vyvíjela válka, kdyby hned na jejím počátku Německo přišlo o Adolfa Hitlera? Historici se samozřejmě mohou jen dohadovat, podle BBC je ale vysoce pravděpodobné, že by druhá světová válka bez fanatického vůdce nenabrala tak tragických rozměrů včetně holokaustu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrůzný objev. V Göringově domě našli zakopané lidské kostry bez rukou a nohou