Válka po smrti Dušana Kleina. Jste lůzři, vzkazuje režisér Anděla páně Jiří Strach

V pátek 21. ledna bude mít veřejnost poslední možnost rozloučit se s režisérem Dušanem Kleinem, který zemřel ve věku 82 let. Po jeho smrti došlo k nečekanému momentu, který rozvířil silné emoce.

Dušan Klein, kterého nejvíce proslavila komediální filmová hexalogie o básnicích, byl neodmyslitelně spjatý s Filmovou a televizní Akademií múzických umění (FAMU), kterou absolvoval v roce 1963 a od roku 2002 na ní vyučoval a studentům předával své bohaté zkušenosti. Když zemřel, čekalo se, že mu škola vzdá úctu a na jeho počest alespoň symbolicky vyvěsí černý prapor. To se ovšem nejdříve nestalo. A nezůstalo to bez odezvy řady umělců. Ve středu 19. ledna, tedy 9 dnů po režisérovy smrti už na budově FAMU (lze jen spekulovat, zda i kvůli silné kritice) černý prapor visel.

Důrazně se ozval například režisér Jiří Strach, Kleinův bývalý student, tvůrce úspěšné pohádky Anděl Páně. „Nic nevypovídá o neúctě, aroganci a nevychovanosti současné progresivistické FAMU lépe, že se ani neobtěžovali letitému šéfovi katedry režie prof. Kleinovi vyvěsit černý prapor. S vámi jsem skončil, vy lůzři!“ napsal emotivně Strach na svůj twitterový účet.

Vedení FAMU si ve svém prvním prohlášení chybu nepřipouštělo. Přes svoji mluvčí Klaudii Osičkovou uvedlo, že památku Dušana Kleina uctili zveřejněním informace o jeho úmrtí na svých internetových stránkách a že není pravidlem vyvěšovat prapor za každého zesnulého žáka či pedagoga.

Pohřeb bude veřejný

Režisér Strach nad tímto postojem jen nechápavě kroutil hlavou. „Celá naše filmařská generace musí být panu profesorovi Kleinovi nesmírně vděčná. On na FAMU předával řemeslo dnes respektovaným jménům, k nimž patří Radim Špaček, Jiří Vejdělek a mnozí další. Učil nás nadhledu, moudrosti, lidskosti, ale především laskavosti. Jestli jsem kdy potkal v životě nejlaskavějšího člověka, byl to právě Dušan Klein,“ prohlásil. Vedení FAMU poté v tichosti černý prapor na počet zesnulého režiséra přece jen nakonec vyvěsilo.

Když Dušan Klein zemřel, jeho rodina plánovala rozloučení jen v úzkém kruhu. Pod tíhou obrovského zájmu kolegů, herců, kameramanů, fanoušků, lidí, kteří zesnulého režiséra měli rádi, nakonec rozhodnutí přehodnotila a pohřeb bude veřejný. Uskuteční se v pátek 21. ledna v 11 hodin ve velké síni strašnického krematoria v Praze.

Tagy: