Dva miliony Japonců ohrožuje blížící se tajfun Nanmadol. Podle meteorologů bouře zasáhne ostrov Kjúšú v neděli. Japonská meteorologická agentura vydala nejvyšší stupeň varování pro prefekturu Kagošima, k tomuto kroku nesáhla už desítky let, uvedla agentura AFP. Úřady vyzvaly statisíce lidí k evakuaci i v dalších částech země.
Očekávají se rekordní srážky až 500 milimetrů za 24 hodin, vysoké vlny a silný vítr s nárazy až 270 kilometrů za hodinu, uvedl server BBC News s odkazem na japonské meteorology. Bouře dorazí nad pevninu od jihu a postupně se bude přesouvat na severovýchod nad centrální Japonsko a nad metropoli Tokio. Podle meteorologů bouře nepoleví ani po nárazu na pevninu a bude se pohybovat s nezměněnou intenzitou.
„Speciální varování“ platí pro třináctimilionový ostrov Kjúšú, nejjižnější ze čtyř hlavních japonských ostrovů. Úřady varují před záplavami, sesuvy půdy a zrušená je vlaková a letecká přeprava. Lidé by se podle výzvy úřadů měli ukrýt v dobře vystavěných a pevných budovách, protože ty chatrnější by řádění živlů nemusely přečkat.
Výzva k evakuaci zatím platí pro 330 000 obyvatel města Kagošima. Výstraha platí i pro prefektury Kumamoto a Mijazaki. Varování jsou však jen informativní a úřady nemohou Japonce k evakuaci nutit, píše AFP. V minulosti tak mnoho lidí odmítlo opustit své domovy navzdory hrozícímu nebezpečí.
Japonsko právě zažívá sezónu tajfunů, každoročně zemi zasáhne asi 20 bouří provázených silným deštěm, záplavami a sesuvy půdy. V roce 2019 si tajfun Hagibis vyžádal přes 100 životů. Podle vědců jsou v posledních letech bouře častější a mají horší následky kvůli klimatickým změnám.