reklama

Dva miliony prasat ročně: Číňané spustili obří velkochov, obavy z nemocí sílí

Průmyslová mega farma sestává z jednadvaceti budov. Zdroj: Muyuan Foods

V Číně byl spuštěn provoz největší prasečí farmy na světě. Každý rok zde mají porazit více než dva miliony prasat. Ke kritice ochránců zvířat se přidávají i obavy ze šíření prasečího moru, který v posledních letech zničil více než třetinu chovů.

reklama

Společnost Muyuan Foods vystavěla svou novou průmyslovou megafarmu ve městě Neijiang v prefektuře Che-nan. Farma sestává z jednadvaceti poschoďových budov, ve kterých mají žít více než dva miliony prasat. Výstavba farmy byla započata v březnu letošního roku. Ve zkušebním provozu je však farma již od září. Nový průmyslový chov se stal symbolem rapidního přechodu od tradičních malochovů k obřím velkochovům. Za přerodem čínského živočišného zemědělství stojí především epidemie prasečího moru.

Hrozba prasečího moru spustila přerod čínského chovu prasat. Zdroj: Muyuan Foods
Hrozba prasečího moru spustila přerod čínského chovu prasat. Zdroj: Muyuan Foods

Jen za loňský rok bylo v Číně kvůli moru vybito na sto milionů prasat a mnoho farmářů muselo s chovem skončit. V létě letošního roku se zde dokonce objevil nový kmen prasečího moru, který mutuje a přenáší se na lidi. Následný vzestup ceny prasečího masa dosáhl až dvojnásobku předchozích rekordů a velké korporátní farmy se z poklesu zisku dostaly snáze než malí farmáři.

Společnost Muyuan Foods plánuje v dalším roce utratit až 130 miliard korun na výstavbu dalších průmyslových chovů. „Zaměstnáme méně lidí a použijeme více technologií,“ uvedl generální ředitel společnosti Qin Jun. Provoz farmy mají zajišťovat inteligentní krmné systémy, uklízecí roboti i speciální kamery snímající zdravotní stav prasat.

Na farmě má být každý rok zabito na dva miliony prasat. Zdroj: Muyuan Foods
Na farmě má být každý rok zabito na dva miliony prasat. Zdroj: Muyuan Foods

Na mega farmě je možné držet až pětkrát více zvířat, než bývá běžné, a to s sebou kromě vyšších zisků nese i vyšší riziko fatální nákazy, která se v uzavřených prostorách bude snadněji šířit. Tomu se chce společnost vyhnout přísnými pravidly pro biosecurity, včetně sterilizovaného krmiva, filtrace vzduchu či nezávislého provozu každého patra. Jejich dodržování však bude nadále závislé na lidském faktoru.

K tématu

Tagy: velkochov chov prasat Čína živočišné zemědělství
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama