reklama

Dva miliony prasat ročně: Číňané spustili obří velkochov, obavy z nemocí sílí

V Číně byl spuštěn provoz největší prasečí farmy na světě. Každý rok zde mají porazit více než dva miliony prasat. Ke kritice ochránců zvířat se přidávají i obavy ze šíření prasečího moru, který v posledních letech zničil více než třetinu chovů.

reklama

Společnost Muyuan Foods vystavěla svou novou průmyslovou megafarmu ve městě Neijiang v prefektuře Che-nan. Farma sestává z jednadvaceti poschoďových budov, ve kterých mají žít více než dva miliony prasat. Výstavba farmy byla započata v březnu letošního roku. Ve zkušebním provozu je však farma již od září. Nový průmyslový chov se stal symbolem rapidního přechodu od tradičních malochovů k obřím velkochovům. Za přerodem čínského živočišného zemědělství stojí především epidemie prasečího moru.

Jen za loňský rok bylo v Číně kvůli moru vybito na sto milionů prasat a mnoho farmářů muselo s chovem skončit. V létě letošního roku se zde dokonce objevil nový kmen prasečího moru, který mutuje a přenáší se na lidi. Následný vzestup ceny prasečího masa dosáhl až dvojnásobku předchozích rekordů a velké korporátní farmy se z poklesu zisku dostaly snáze než malí farmáři.

Společnost Muyuan Foods plánuje v dalším roce utratit až 130 miliard korun na výstavbu dalších průmyslových chovů. „Zaměstnáme méně lidí a použijeme více technologií,“ uvedl generální ředitel společnosti Qin Jun. Provoz farmy mají zajišťovat inteligentní krmné systémy, uklízecí roboti i speciální kamery snímající zdravotní stav prasat.

Na mega farmě je možné držet až pětkrát více zvířat, než bývá běžné, a to s sebou kromě vyšších zisků nese i vyšší riziko fatální nákazy, která se v uzavřených prostorách bude snadněji šířit. Tomu se chce společnost vyhnout přísnými pravidly pro biosecurity, včetně sterilizovaného krmiva, filtrace vzduchu či nezávislého provozu každého patra. Jejich dodržování však bude nadále závislé na lidském faktoru.

Tagy:
velkochov chov prasat Čína živočišné zemědělství
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková

Třetí olympijský den a druhý den soutěží o postupy i medaile. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté vítězstvím nad Íránem, byť ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Napětí se nevyhne ani tenisovému kurtu, byť Karolína Plíšková zatím přesvědčivě drtí svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Později do boje nastoupí i Petra Kvitová či debl Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, ve dvouhře pak znovu Kvitová a Tomáš Macháč.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama