reklama

Dva miliony prasat ročně: Číňané spustili obří velkochov, obavy z nemocí sílí

Průmyslová mega farma sestává z jednadvaceti budov. Zdroj: Muyuan Foods

V Číně byl spuštěn provoz největší prasečí farmy na světě. Každý rok zde mají porazit více než dva miliony prasat. Ke kritice ochránců zvířat se přidávají i obavy ze šíření prasečího moru, který v posledních letech zničil více než třetinu chovů.

reklama

Společnost Muyuan Foods vystavěla svou novou průmyslovou megafarmu ve městě Neijiang v prefektuře Che-nan. Farma sestává z jednadvaceti poschoďových budov, ve kterých mají žít více než dva miliony prasat. Výstavba farmy byla započata v březnu letošního roku. Ve zkušebním provozu je však farma již od září. Nový průmyslový chov se stal symbolem rapidního přechodu od tradičních malochovů k obřím velkochovům. Za přerodem čínského živočišného zemědělství stojí především epidemie prasečího moru.

Hrozba prasečího moru spustila přerod čínského chovu prasat. Zdroj: Muyuan Foods
Hrozba prasečího moru spustila přerod čínského chovu prasat. Zdroj: Muyuan Foods

Jen za loňský rok bylo v Číně kvůli moru vybito na sto milionů prasat a mnoho farmářů muselo s chovem skončit. V létě letošního roku se zde dokonce objevil nový kmen prasečího moru, který mutuje a přenáší se na lidi. Následný vzestup ceny prasečího masa dosáhl až dvojnásobku předchozích rekordů a velké korporátní farmy se z poklesu zisku dostaly snáze než malí farmáři.

Společnost Muyuan Foods plánuje v dalším roce utratit až 130 miliard korun na výstavbu dalších průmyslových chovů. „Zaměstnáme méně lidí a použijeme více technologií,“ uvedl generální ředitel společnosti Qin Jun. Provoz farmy mají zajišťovat inteligentní krmné systémy, uklízecí roboti i speciální kamery snímající zdravotní stav prasat.

Na farmě má být každý rok zabito na dva miliony prasat. Zdroj: Muyuan Foods
Na farmě má být každý rok zabito na dva miliony prasat. Zdroj: Muyuan Foods

Na mega farmě je možné držet až pětkrát více zvířat, než bývá běžné, a to s sebou kromě vyšších zisků nese i vyšší riziko fatální nákazy, která se v uzavřených prostorách bude snadněji šířit. Tomu se chce společnost vyhnout přísnými pravidly pro biosecurity, včetně sterilizovaného krmiva, filtrace vzduchu či nezávislého provozu každého patra. Jejich dodržování však bude nadále závislé na lidském faktoru.

K tématu

Tagy: velkochov chov prasat Čína živočišné zemědělství
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště. Novinářům to řekl ministr financí a expremiér Igor Matovič na společné tiskové konferenci s novým předsedou vlády Eduardem Hegerem a ministrem zdravotnictví Vladimírem Lengvarským.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Krimi

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Muž venčící psa, který v Praze 1. dubna vážně zranil dítě, byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na webu policie to v úterý oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Potvrdila také, že stejný pes jen několik dní před napadením dítěte údajně zaútočil i na dalšího člověka a jeho psa. Státní veterinární správa nyní na podnět policie rozhoduje, zda bude pes odebrán ženě, které patří. Majitelce psa by hrozil postih, pokud by se prokázalo, že byla při některém z útoků také přítomna, dodal Siřišťová.

Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Bombastická výměna Vrány do Detroitu: Musí se naučit prohrávat, ale trejd mu pomůže
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Masox i víno z tygrů. Soud zmírnil Berouskovi podmínku za nelegální zabíjení zvířat
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Další články
reklama
reklama