reklama

Ochránci zvířat slaví: Německo zakázalo porodní klece u prasat

Po letech dlouhých bojů německá Spolková rada nakonec schválila nová pravidla pro chov prasat, která směřují k lepšímu welfaru těchto zvířat. Kromě zvětšení prostoru pro každé prase zakázala i používání takzvaných porodních klecí pro prasnice.

reklama

Podle nových pravidel by fixace prasnic v kontroverzních porodních klecích, ve kterých se zvířata nemohou pohybovat, měla být omezena a do osmi let budou zcela vyřazeny z provozu. Nadále budou prasnice fixovány jen kvůli inseminaci. Skupinové chovy by měly prasatům zajistit více životního prostoru.

V současné době jsou prasnice v klecích drženy několik týdnů po umělém oplodnění a v době okolo porodu. V kleci se mohou pohybovat jen dopředu a dozadu, ale nemohou se otočit. Nová pravidla stanovují, že prasnice může být v kleci jen v době porodu, a to jen na pět dní (namísto současných pětatřiceti). Na porodně zůstane jen osm dní (dnes jsou to čtyři týdny). Podle nového zákona klece také mají být zvětšeny.

Ke schválení nových pravidel vedla dlouhá cesta. Již v roce 2015 soud v Sasku-Anhaltsku rozhodl, že současné zemědělské praktiky jsou nezákonné. Zákony se však od té doby stále nezměnily. Aktivisté a ochránci zvířat se dlouhá léta na nové regulaci chovu prasat nedokázali shodnout se zemědělci a ministerstvem zemědělství. Zástupci zemědělských organizací varovali před ekonomickou škodou, která farmářům vznikne. Kromě nákladů na přestavbu stávajících zařízení zemědělci počítají i se zmenšením svých chovů.

Samotné hlasování bylo několikrát odloženo. Ještě v únoru bylo hlasování staženo z programu, jelikož devět států chtělo schválit přísnější podmínky. V květnu představitelé několika spolkových zemí nakonec přišli s kompromisem, který podpořila i spolková ministryně zemědělství Julia Klöckner. Kromě změn v chovech bylo upraveno i původní přechodné období – ze sedmnácti let na osm. Ministryně na svém Twitteru uvedla, že zemědělci získají kompenzace na přeměnu svých chovů tak, aby splňovaly nové podmínky welfaru prasat. Ministerstvo zemědělství odhaduje, že přechod k novým chovům vyjde na více než dvacet devět miliard korun. Osm miliard by mělo tento týden vzejít z podpůrného balíčku.

Ochránci zvířat i zemědělci se však shodnou na jednom – k úpravě chovů směrem k lepšímu welfaru je zapotřebí celoevropských změn. Jinak budou zvířata či jejich maso dovážena ze zahraničí, především z Nizozemska a Dánska. V současné době se do Německa dováží až jedenáct milionů selat ročně. Počty farmářů totiž každoročně klesají. Německo je přitom největším producentem vepřového masa v celé Evropské unii. Porodní klece jsou zcela zakázány ve Velké Británii či Švédsku (a to dokonce již od osmdesátých let).

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Lhář, podvodník a ikona antivaxerů. Slavný moderátor oslavoval deportaci Djokoviče

Novak Djokovič usedl do letadla, aniž by v Austrálii odehrál jediný zápas. Vyústění ságy plné zvratů někteří lidé kritizují, jiní kvitují, či dokonce oslavují. Do skupiny, které vyhoštění tenisové světové jedničky vyloženě udělalo radost, patří britský moderátor Piers Morgan. Deportaci srbského hráče okomentoval slovy o „lháři“ a „podvodníkovi“.

Senioři dostanou své peníze, prohlásil Jurečka. V červnu se důchody znovu zvýší

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Míru zvýšení penzí nesdělil, ještě podle něj není vyčíslena. Zároveň řekl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama