Po letech dlouhých bojů německá Spolková rada nakonec schválila nová pravidla pro chov prasat, která směřují k lepšímu welfaru těchto zvířat. Kromě zvětšení prostoru pro každé prase zakázala i používání takzvaných porodních klecí pro prasnice.
Podle nových pravidel by fixace prasnic v kontroverzních porodních klecích, ve kterých se zvířata nemohou pohybovat, měla být omezena a do osmi let budou zcela vyřazeny z provozu. Nadále budou prasnice fixovány jen kvůli inseminaci. Skupinové chovy by měly prasatům zajistit více životního prostoru.
V současné době jsou prasnice v klecích drženy několik týdnů po umělém oplodnění a v době okolo porodu. V kleci se mohou pohybovat jen dopředu a dozadu, ale nemohou se otočit. Nová pravidla stanovují, že prasnice může být v kleci jen v době porodu, a to jen na pět dní (namísto současných pětatřiceti). Na porodně zůstane jen osm dní (dnes jsou to čtyři týdny). Podle nového zákona klece také mají být zvětšeny.
V klecích se prasnice nemohou pohybovat. Tráví zde i několik týdnů. Zdroj: Compassion in World Farming
V klecích se prasnice nemohou pohybovat. Tráví zde i několik týdnů. Zdroj: Compassion in World Farming
Ke schválení nových pravidel vedla dlouhá cesta. Již v roce 2015 soud v Sasku-Anhaltsku rozhodl, že současné zemědělské praktiky jsou nezákonné. Zákony se však od té doby stále nezměnily. Aktivisté a ochránci zvířat se dlouhá léta na nové regulaci chovu prasat nedokázali shodnout se zemědělci a ministerstvem zemědělství. Zástupci zemědělských organizací varovali před ekonomickou škodou, která farmářům vznikne. Kromě nákladů na přestavbu stávajících zařízení zemědělci počítají i se zmenšením svých chovů.
Samotné hlasování bylo několikrát odloženo. Ještě v únoru bylo hlasování staženo z programu, jelikož devět států chtělo schválit přísnější podmínky. V květnu představitelé několika spolkových zemí nakonec přišli s kompromisem, který podpořila i spolková ministryně zemědělství Julia Klöckner. Kromě změn v chovech bylo upraveno i původní přechodné období – ze sedmnácti let na osm. Ministryně na svém Twitteru uvedla, že zemědělci získají kompenzace na přeměnu svých chovů tak, aby splňovaly nové podmínky welfaru prasat. Ministerstvo zemědělství odhaduje, že přechod k novým chovům vyjde na více než dvacet devět miliard korun. Osm miliard by mělo tento týden vzejít z podpůrného balíčku.
Do Německa jsou každoročně dováženy miliony prasat. Zdroj: Pexels
Ochránci zvířat i zemědělci se však shodnou na jednom – k úpravě chovů směrem k lepšímu welfaru je zapotřebí celoevropských změn. Jinak budou zvířata či jejich maso dovážena ze zahraničí, především z Nizozemska a Dánska. V současné době se do Německa dováží až jedenáct milionů selat ročně. Počty farmářů totiž každoročně klesají. Německo je přitom největším producentem vepřového masa v celé Evropské unii. Porodní klece jsou zcela zakázány ve Velké Británii či Švédsku (a to dokonce již od osmdesátých let).