Ochránci zvířat slaví: Německo zakázalo porodní klece u prasat

Po letech dlouhých bojů německá Spolková rada nakonec schválila nová pravidla pro chov prasat, která směřují k lepšímu welfaru těchto zvířat. Kromě zvětšení prostoru pro každé prase zakázala i používání takzvaných porodních klecí pro prasnice.

Podle nových pravidel by fixace prasnic v kontroverzních porodních klecích, ve kterých se zvířata nemohou pohybovat, měla být omezena a do osmi let budou zcela vyřazeny z provozu. Nadále budou prasnice fixovány jen kvůli inseminaci. Skupinové chovy by měly prasatům zajistit více životního prostoru.

V současné době jsou prasnice v klecích drženy několik týdnů po umělém oplodnění a v době okolo porodu. V kleci se mohou pohybovat jen dopředu a dozadu, ale nemohou se otočit. Nová pravidla stanovují, že prasnice může být v kleci jen v době porodu, a to jen na pět dní (namísto současných pětatřiceti). Na porodně zůstane jen osm dní (dnes jsou to čtyři týdny). Podle nového zákona klece také mají být zvětšeny.

Ke schválení nových pravidel vedla dlouhá cesta. Již v roce 2015 soud v Sasku-Anhaltsku rozhodl, že současné zemědělské praktiky jsou nezákonné. Zákony se však od té doby stále nezměnily. Aktivisté a ochránci zvířat se dlouhá léta na nové regulaci chovu prasat nedokázali shodnout se zemědělci a ministerstvem zemědělství. Zástupci zemědělských organizací varovali před ekonomickou škodou, která farmářům vznikne. Kromě nákladů na přestavbu stávajících zařízení zemědělci počítají i se zmenšením svých chovů.

Samotné hlasování bylo několikrát odloženo. Ještě v únoru bylo hlasování staženo z programu, jelikož devět států chtělo schválit přísnější podmínky. V květnu představitelé několika spolkových zemí nakonec přišli s kompromisem, který podpořila i spolková ministryně zemědělství Julia Klöckner. Kromě změn v chovech bylo upraveno i původní přechodné období – ze sedmnácti let na osm. Ministryně na svém Twitteru uvedla, že zemědělci získají kompenzace na přeměnu svých chovů tak, aby splňovaly nové podmínky welfaru prasat. Ministerstvo zemědělství odhaduje, že přechod k novým chovům vyjde na více než dvacet devět miliard korun. Osm miliard by mělo tento týden vzejít z podpůrného balíčku.

Ochránci zvířat i zemědělci se však shodnou na jednom – k úpravě chovů směrem k lepšímu welfaru je zapotřebí celoevropských změn. Jinak budou zvířata či jejich maso dovážena ze zahraničí, především z Nizozemska a Dánska. V současné době se do Německa dováží až jedenáct milionů selat ročně. Počty farmářů totiž každoročně klesají. Německo je přitom největším producentem vepřového masa v celé Evropské unii. Porodní klece jsou zcela zakázány ve Velké Británii či Švédsku (a to dokonce již od osmdesátých let).

Tagy:
Německo Twitter zákon Evropská unie klecové chovy chov prasat klec Spolková rada Julia Klöcknerová