Slovensko se dohodlo s výrobcem elektřiny
Slováci budou mít velmi výhodné ceny energií. Tamní vláda se totiž dohodla s největším výrobcem elektřiny v zemi – Slovenskými elektrárnami (SE), které budou až do konce roku 2024 dodávat energie do domácností za regulovanou cenu, a to v přepočtu za 1 490 korun za megawatthodinu. Tržní cena by přitom v následujících měsících mohla být podle odhadů více než dvojnásobná. Vláda za to ustoupí od plánovaného zvláštního zdanění podniku.
„To, co vám chceme oznámit, nemá v historii Slovenska obdobu a slovenským domácnostem to budou závidět napříč Evropou,“ komentoval dohodu ministr financí a bývalý premiér Igor Matovič.
Slovenské rodiny by měly na účtech za elektřinu až do roku 2024 ušetřit celkově asi 24,4 miliard korun včetně daně z přidané hodnoty. Průměrná úspora na domácnost podle ministra hospodářství Richarda Sulíka dosáhne 12 200 korun. Energie, které v zemi zdražily už na začátku letošního roku, mají spolu s potravinami hlavní podíl na výdajích slovenských domácností.
Slovenské elektrárny v příštích dvou letech dodají elektřinu v ceně zhruba 1 490 korun za megawatthodinu, což je na úrovni regulované ceny pro slovenské domácnosti na letošní rok. Sulík spolu s Matovičem připomněli, že tržní cena elektřiny s dodávkami by podle odhadů v následujících měsících mohla vyrůst až na hodnotu 3 640 korun.
Podle memoranda, které uzavřely resorty financí a hospodářství se zahraničními akcionáři SE, výrobce elektřiny za zmíněnou cenu dodá 6,15 terawatthodin elektřiny ročně. To představuje zhruba třetinu výroby podniku. Ta ale výrazněji stoupne po chystaném zahájení provozu třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce, který by měl v příštích týdnech získat definitivní povolení k zahájení činnosti.
Část z nakoupené energie bude moci stát podle Matoviče použít i pro domovy sociálních služeb, nemocnice či školy, protože spotřeba slovenských domácností je přibližně 5,6 terawatthodin elektřiny za rok. Pro SE budou dodávky za zmíněné ceny znamenat výpadek příjmů v objemu 20,7 miliardy korun.
Zvláštní zdanění podniku by prý způsobilo bankrot
Slovenská ministerstva se v memorandu zavázala, že do roku 2025 nebudou navrhovat ani podporovat zvýšení stávajících nebo zavedení nových daní, poplatků a regulací, jež by měly negativní finanční dopad na SE.
Závazky z memoranda budou součástí smlouvy, kterou by měla schválit slovenská vláda. Ta už na středeční schůzi souhlasila s návrhem stáhnout předlohu zákona o zvláštním zdanění zisku z prodeje elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách z jednání Parlamentu.
Silně zadlužené Slovenské elektrárny minulý týden po schválení zmíněného návrhu zákona ve vládě tvrdily, že jeho zavedení do praxe by vedlo k bankrotu společnosti a k zastavení spouštění třetího bloku a dostavby čtvrtého bloku elektrárny Mochovce.
Podle minoritního akcionáře firmy ČEZ Michala Šnobra by podobná dohoda v Česku nebyla ani možná, a to z důvodu, že ČEZ má výrazně větší počet akcionářů.