Vládní řešení drahých energií? Totální debakl, hodili lidi přes palubu, říká Havlíček

Peněženky Čechů drtí vysoká inflace. Zatímco vláda plánuje řešit zdražování energií, potravin nebo pohonných hmot cíleně, tedy hlavně podporou těch nejohroženějších, opoziční strany opakovaně volají po plošném řešení, například snížení DPH.

Pomoci všem i za cenu dalšího zadlužování, nebo jen těm, které zdražování ohrožuje nejvíc? Dva přístupy, mezi kterými politici v době vysoké inflace vybírají. Vláda s ohledem na současný stav financí Česko dále zadlužovat nechce.

„Plošná pomoc pomáhá všem. I těm, kteří ji nepotřebují. Takže mnohem lepší je soustředit se na pomoc těm, kteří ji potřebují. Ti pak mohou dostat více,“ stojí si za svým ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). S tím však nesouhlasí zástupci opozičního hnutí ANO.

Ti navrhují například dočasné snížení DPH na energie, což ostatně bývalá vláda opakovaně prosadila. Nový kabinet generální pardon ale zrušil. Opozice nová opatření kritizuje zejména kvůli byrokracii.

„Jednou z příčin vysoké inflace jsou rostoucí ceny energií. Vláda v energetických opatřeních zcela selhává, dopadlo to totálním debaklem. O komplikovanou sociální pomoc je malý zájem. Místo 200 tisíc lidí o ni požádalo jen 20 tisíc. Opravdu začněme tím DPHčkem u energií,“ vyzval vládu poslanec Karel Havlíček (ANO).

ANO svolalo mimořádnou schůzi

Podle exministra průmyslu hodila pětikoalice firmy i domácnosti přes palubu. Kvůli ceně energií dokonce hnutí ANO vyvolalo mimořádnou schůzi Sněmovny. Ta by se měla uskutečnit ve čtvrtek.

Ministerstvo financí je ale přesvědčeno, že by snižování DPH bylo rozpočtově neodpovědné a vedlo by k dalšímu prohlubování deficitu státního rozpočtu. Daň z přidané hodnoty by snižovalo i druhé opoziční hnutí SPD.

„Dokážu si představit, že by se DPH na energie dala na 5 procent trvale, protože to není luxusní zboží, není potřeba to zdaňovat na 21 procent,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ten by na pětiprocentní hranici DPH přesunul i základní potraviny.

Piráti navrhli energetický bonus

S návrhy plošných opatření proti inflaci nechodí jen SPD či ANO. Třeba vládní Piráti navrhli energetický bonus pro všechny. „Všem občanům dávat a kompenzovat růst cen energií plošně. Částka 200 až 400 korun měsíčně by byla adekvátní,“ prohlásil pirátský exposlanec Mikuláš Ferjenčík.

Energie a potraviny nejsou zdaleka jedinou komoditou, která v poslední době výrazně zdražuje. Ceny rychle rostou i třeba u bydlení, pohonných hmot či oblečení. Inflace v Česku v lednu meziročně zrychlila na 9,9 % z prosincových 6,6 %. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 %.

Bankovní rada ČNB už avizovala, že by mohla znovu zvýšit úrokové sazby, aby inflaci zkrotila. Naposledy tak učinila na začátku února, kdy sazby navýšila o 0,75 procentního bodu na 4,5 %.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.