reklama

Hasicí přístroj v autě? Dvě tragické nehody na Ústecku ukázaly na jejich důležitost

Kriminalisté mají nové informace ke dvěma tragickým nehodám, které se v uplynulých týdnech odehrály v Ústeckém kraji. V jedné z nich už padlo i policejní obvinění.

reklama

Na hlavním tahu mezi Ústím nad Labem a Děčínem se minulý čtvrtek srazil naložený kamion s potravinami s dvěma auty. Po nehodě začal hořet. Prvotní informace o tom, že řidiči praskla pneumatika, v úterý policie vyloučila.

„Řidič nákladního automobilu se plně nevěnoval řízení vozidla a nereagoval včas na vozidlo, které před ním zastavilo a dávalo znamení o změně směru jízdy,“ sdělila mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Veronika Hyšplerová.

Na místě zemřela pracovnice Činoherního studia v Ústí nad Labem, další čtyři lidé se zranili. Obvinění řidiče prozatím nepadlo, aktuálně se čeká na znalecké posudky.

Druhá tragická nehoda se stala na silnici směrem z Klášterce nad Ohří do Karlových Varů na začátku prosince. Mladík v luxusním sportovním voze se srazil s protijedoucím autem. V něm jel 52letý řidič, který v hořícím voze zahynul.

„Jedna osoba utrpěla velmi vážná smrtelná zranění, kterým na místě podlehla,“ uvedl Prokop Voleník, mluvčí krajských záchranářů.

Jak televizi CNN Prima NEWS potvrdilo několik svědků, za nehodou stojí parta mladíků, kteří na silnici závodili. Vypadá to, že podobným směrem se ubírá i policie. „Bylo zahájeno trestní stíhání 22letého muže, který byl obviněn z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Za jeho spáchání mu hrozí v případě uznání viny trest odnětí svobody v rozmezí jednoho roku až šesti let,“ sdělila Miroslava Glogovská, mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR.

Měli by řidiči v autě vozit hasicí přístroj?

Mladý řidič je stíhaný na svobodě. Obě nehody, při kterých začala vozidla hořet, opět otevřely otázku, zda by řidiči neměli v autech vozit hasicí přístroje. „Není jistě na škodu hasicí přístroj v autě mít. Samozřejmě by měl odpovídat velikosti vozidla nebo jeho obsaditelnosti. Měl by být hned po ruce, a když už je v zavazadlovém prostoru, tak na takovém místě, abychom nemuseli vyložit celý náklad,“ popsal dopravní expert Jan Pechout.

Hasicí přístroje se podle odborníků vyplatí hlavně při menších nehodách, kdy auto ještě nehoří, ale valí se z něj kouř. „Hodně řidičů dělá chybu. Když se jim valí kouř zpod kapoty z motorového prostoru, otevřou ho. Jakmile se tam ale dostane kyslík, požár rychle pokračuje. Lepší by bylo pootevřít kapotu a nastříkat to štěrbinou,“ dodal Pechout.

K situaci se písemně vyjádřilo také ministerstvo dopravy. „Pro řidiče-laiky je doporučováno v případě požáru co nejdříve opustit vozidlo, případně pomoci s vyproštěním zaklíněných osob ve vozidle, a utéci do bezpečí. Hašení vozidel je poměrně sofistikovaná činnost pro profesionály. Na druhou stranu lze konstatovat, že pokud řidič chce, příruční hasicí přístroj v osobním autě vozit může.“

Hasicí přístroj u sebe jako povinnou výbavu musí podle mezinárodních předpisů vozit například řidiči autobusů.

Tagy:
Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice
360°

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul
Koronavirus

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama