reklama

Hasicí přístroj v autě? Dvě tragické nehody na Ústecku ukázaly na jejich důležitost

Kriminalisté mají nové informace ke dvěma tragickým nehodám, které se v uplynulých týdnech odehrály v Ústeckém kraji. V jedné z nich už padlo i policejní obvinění.

reklama

Na hlavním tahu mezi Ústím nad Labem a Děčínem se minulý čtvrtek srazil naložený kamion s potravinami s dvěma auty. Po nehodě začal hořet. Prvotní informace o tom, že řidiči praskla pneumatika, v úterý policie vyloučila.

„Řidič nákladního automobilu se plně nevěnoval řízení vozidla a nereagoval včas na vozidlo, které před ním zastavilo a dávalo znamení o změně směru jízdy,“ sdělila mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Veronika Hyšplerová.

Na místě zemřela pracovnice Činoherního studia v Ústí nad Labem, další čtyři lidé se zranili. Obvinění řidiče prozatím nepadlo, aktuálně se čeká na znalecké posudky.

Druhá tragická nehoda se stala na silnici směrem z Klášterce nad Ohří do Karlových Varů na začátku prosince. Mladík v luxusním sportovním voze se srazil s protijedoucím autem. V něm jel 52letý řidič, který v hořícím voze zahynul.

„Jedna osoba utrpěla velmi vážná smrtelná zranění, kterým na místě podlehla,“ uvedl Prokop Voleník, mluvčí krajských záchranářů.

Jak televizi CNN Prima NEWS potvrdilo několik svědků, za nehodou stojí parta mladíků, kteří na silnici závodili. Vypadá to, že podobným směrem se ubírá i policie. „Bylo zahájeno trestní stíhání 22letého muže, který byl obviněn z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Za jeho spáchání mu hrozí v případě uznání viny trest odnětí svobody v rozmezí jednoho roku až šesti let,“ sdělila Miroslava Glogovská, mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR.

Měli by řidiči v autě vozit hasicí přístroj?

Mladý řidič je stíhaný na svobodě. Obě nehody, při kterých začala vozidla hořet, opět otevřely otázku, zda by řidiči neměli v autech vozit hasicí přístroje. „Není jistě na škodu hasicí přístroj v autě mít. Samozřejmě by měl odpovídat velikosti vozidla nebo jeho obsaditelnosti. Měl by být hned po ruce, a když už je v zavazadlovém prostoru, tak na takovém místě, abychom nemuseli vyložit celý náklad,“ popsal dopravní expert Jan Pechout.

Hasicí přístroje se podle odborníků vyplatí hlavně při menších nehodách, kdy auto ještě nehoří, ale valí se z něj kouř. „Hodně řidičů dělá chybu. Když se jim valí kouř zpod kapoty z motorového prostoru, otevřou ho. Jakmile se tam ale dostane kyslík, požár rychle pokračuje. Lepší by bylo pootevřít kapotu a nastříkat to štěrbinou,“ dodal Pechout.

K situaci se písemně vyjádřilo také ministerstvo dopravy. „Pro řidiče-laiky je doporučováno v případě požáru co nejdříve opustit vozidlo, případně pomoci s vyproštěním zaklíněných osob ve vozidle, a utéci do bezpečí. Hašení vozidel je poměrně sofistikovaná činnost pro profesionály. Na druhou stranu lze konstatovat, že pokud řidič chce, příruční hasicí přístroj v osobním autě vozit může.“

Hasicí přístroj u sebe jako povinnou výbavu musí podle mezinárodních předpisů vozit například řidiči autobusů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence
Zdravotnictví

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama