Se zimou a zkracujícími se dny mnoho z nás cítí pokles energie a motivace. Jak se připravit na tuto část roku a udržet si výkonnost? Tento článek přináší vědecky podložené tipy, jak využít červené světlo, otužování a specifickou stravu k tomu, abyste i v chladných měsících zůstali fit a plní energie.
Vyzpovídali jsme psychologa a odborníka na holistický životní styl Adama Česlíka. Ten má za sebou roky studia nejen v oblastech fitness, mysli a vědomí. Věnuje se především svému blogu, kam píše podložená fakta, rady a průvodce holistickým životem.
Performance lifestyle: Jak dosáhnout maximální výkonnosti
Dlouhověkost není dědičná, proto je dobré se o kvalitu života začít zajímat co nejdříve. Už jen přečtením tohoto článku uděláte první krok k tomu, abyste zlepšili svůj životní styl. Tomuto přístupu se říká tzv. výkonný styl života (performance lifestyle). Pojďme si tedy nastavit vědomé návyky a začít tak využívat svůj potenciál na maximum.
Vědomé návyky pro lepší duševní i fyzické zdraví
Možná už někdo z vás oponuje, že by se rád zbavil špatných návyků a osvojil si ty dobré, ale.. není čas, je moc práce, děti, nemám na to finance atd. Důležitým krokem je si určit své priority a zodpovědět si otázku: "Proč bych chtěl změnit návyky?" Pokud disciplína a priorita není dost silná, pravděpodobně se nehnete z místa.
Prvním a nejjednodušším návykem je kontakt s přírodou. Každodenní procházky bez mobilního telefonu podporují kreativní myšlení a poskytují prostor pro srovnání našich myšlenek. Adam Ćestlík dále radí:
„Dávat pozornost tomu, jaké jím jídlo a jakou piji vodu, aby mi sloužily a neoslabovaly mě. Abych nejedl pro pocit, ale pro to, co tělo potřebuje. A uvědomovat si, že emoce a myšlenky mohou ovlivňovat nejen mé vnímání světa, sebe sama, ale i mé zdraví, a to jak negativním směrem, tak směrem pozitivním.“
Nebezpečí umělého modrého světla a jak se mu bránit
Uměle vytvořené modré světlo je všude kolem nás – z obrazovek elektroniky, světel v kancelářích, obchodech, školách, z pouličních lamp a v MHD.
„Sluneční světlo obsahuje všechny viditelné barevné vlnové délky - říkáme mu proto plnospektrální. Obsahuje proto také modrou, ale více přirozenou vlnovou délku, kterou navíc během dne potřebujeme pro aktivaci a energii. Oproti tomu LED osvětlení a obrazovky obsahují v přírodě téměř nevyskytující se HEV (eng. heavy=silné) modré světlo se silnou energií, kterého je tam navíc oproti slunci daleko více. Toto světlo na nás negativně působí také během dne, ať již přes oči při práci na počítači nebo přes pokožku. V přírodě se navíc před spaním modré světlo vůbec nevyskytuje a pokud se mu člověk vystavuje, tak tím dává cirkadiánním hodinám falešný signál, že je den, i když už je noc a má se jít spát,“ vysvětluje odborník Adam Česlík.
Otužování jako prevence a posílení imunity
Otužování může být účinnou metodou prevence proti nemocem a posílení srdce, nervového systému i krevního oběhu. Pokud máte problém přemoct se ve sprše a otočit kohoutkem na studenou, zkuste se přidat k partě, která otužování praktikuje pravidelně. Konec léta a podzim jsou ideální dobou pro začátečníky v otužování, které přináší příliv endorfinů.
Kdy je čas na změnu? Nejlépe ihned, ale pomalu a o to efektivněji
„Když se člověk začne o tyto oblasti zajímat a rozhodne se jít cestou dělat věci lépe, tak se pomalu ale jistě budou výsledky propisovat do všech oblastí života. Není to přitom o tom, hned ze začátku naskočit na nový životní styl nebo dělat hned vše správně, ale vydat se cestou postupné progrese. Nevzdávat se předem a nesnažit se tato témata skrze ego shazovat jen proto, že se společnost tváří, že se o nich všude nemluví nebo představují výzvu pro opuštění zóny komfortu a lákadel moderní doby,“ povzbuzuje Adam Česlík všechny, kteří se chtějí zapojit do změny svého života.
Jestli jste dočetli až sem, jistě máte tyto návyky někde v podvědomí a až přijde ten správný čas, začnete je pomalu praktikovat. Nebo je ten správný čas právě teď? Toto je jen špička ledovce, kam až se dá přístup ke kvalitnějšímu životu vyšperkovat.