CNN Prima News ekonomka

ekonomka

Výpis příspěvků ke štítku „ekonomka“

Česko jako ekonomický tygr? Zatím se stává evropským skanzenem, obávají se odborníci

Evropa se v porovnání se světem stává skanzenem. A Česká republika zaujímá stejnou roli v rámci Evropy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Ekonomka Ilona Švihlíková doplnila, že tuzemsko je přímo evropskou periférií. Aktuálně podle odborníků situace vypadá tak, že pokud se z Česka stane „skanzen na druhou“, tak ekonomickým tygrem nikdy nebude. Následně experti přiblížili, co je třeba udělat, aby se to změnilo.

Stále nové balíčky? Stanjura věští z koule, míní Nerudová. Matesová navrhla karanténu výdajů

Byť ekonomové disponují nástroji a simulačními modely, tak ministr Zbyněk Stanjura (ODS) věští z křišťálové koule. Nejprve představil konsolidační balíček, o dva týdny později pak další. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedla ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Její kolegyně a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová uvedla, že jednotlivé resorty nemohou své výdaje zmrazit, ale mohou je dát takzvaně do karantény.

Neodpracovali jste 40 let? Máte smůlu, tvrdí experti. Předčasný důchod vysokoškoláky nečeká

Vláda by měla zvážit povinnost odpracovat 40 let, řekla v pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podle politologa Jana Kubáčka nemají vysokoškoláci šanci stihnout předčasný důchod. Odborníci reagovali na změny v důchodovém systému, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Společně s premiérem Petrem Fialovou představí další fázi změn už za měsíc v květnu.

Pavel s Nerudovou se poperou o stejné voliče. Vůči vládě nebudou moc kritičtí, míní politolog

Zatímco prezidentští kandidáti Petr Pavel a Danuše Nerudová budou mezi sebou bojovat o hlasy voličů vládní pětikoalice, Andrej Babiš (ANO) půjde cestou opozičního lídra a postaví kampaň na kritice kabinetu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Josef Mlejnek. Ačkoliv se situace může v průběhu následujících týdnů změnit, podle aktuálních průzkumů se do druhého kola nejspíše dostane společně s Babišem právě buď Pavel, nebo Nerudová.