Vláda by měla zvážit povinnost odpracovat 40 let, řekla v pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podle politologa Jana Kubáčka nemají vysokoškoláci šanci stihnout předčasný důchod. Odborníci reagovali na změny v důchodovém systému, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Společně s premiérem Petrem Fialovou představí další fázi změn už za měsíc v květnu.
Podle Matesové jde o nutné a výrazné změny, vyvolané enormně vysokou inflací. „Pevně doufám, že tak vysoká inflace, jak ji vidíme dnes v zemích na západ od nás, se neobjeví dříve než zase za padesát let. Tedy že ji většina lidí zažívá jednou v životě. S dvoucifernou inflací se nemůžeme smiřovat, a už vůbec ne s tím, aby trvala tak dlouho jako teď u nás. To je jediný důvod, proč jsou změny z hlediska důchodového systému nutné,“ uvedla.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lidé koupí méně kvalitní pečivo, tvrdí zemědělci. Kvůli dovozu z Ukrajiny neprodají své obilí
Místopředsedkyně hnutí ANO Jana Schillerová označila tento návrh za „okrádání důchodců“ a Jan Kubáček uznal, že změna mezi lidmi vyvolává velkou nevoli. „Pro mnohé to je samozřejmě změna pravidel v takové ‚společenské smlouvě‘, která se jmenovala Šetříte si, střádáte si po desetiletí, bude vám to kompenzováno a stát to bude ctít,“ popsal.
Kubáček: Zažíváme ekonomickou ruskou ruletu. Vláda něco vypustí a u občanů vzbudí strach
Ačkoliv jsou ve vládě zkušení politici, je v ní až příliš chaosu, shodli se komentátor Lidových novin Jan Macháček a politolog Jan Kubáček. Ten ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval neustálé vypouštění informací z kabinetu Petra Fialy (ODS), které nazval ekonomickou ruskou ruletou.
Navíc dodal, že tato eventualita se vzhledem k povinně odpracovaným létům nebude týkat vysokoškoláků. Podle něj to nemají šanci stihnout. Museli by totiž začít plnohodnotně pracovat při gymnáziu a paralelně při vysoké škole. „A druhá věc, která je důležitá dlouhodobě, je to, že to bude vzkaz zejména těm z řad OSVČ. Ti budou mít nízké důchody a mohli by být vedeni myšlenkou, že když mají tak nízký důchod, není až tak zásadní řešit, kdy do něj vstoupí,“ zdůraznil.
Nyní se podle Kubáčka vyplatí sledovat, jak změny důchodů buď posílí, nebo zdevastují důvěryhodnost, a jak se bude přistupovat k těm, kteří se věnují opravdu náročným povoláním.
„Pro vás, kdo jste dneska na vysoké škole, to znamená, že nevíte, co se stane v příštích čtyřiceti, padesáti letech. Ale už teď, když chodíte na brigády, choďte radši na částečný úvazek, který bude v sobě obsahovat platbu na sociální zabezpečení, nebo zatím na dohody o pracovní činnosti. Zkrátka tam, kde se vám ty roky budou započítávat do odpracované doby, ne brigády, kde se vám nic započítávat nebude,“ poradila Jana Matesová. „A pokud nemáte odpracováno čtyřicet let, tedy pokud jste vysokoškoláci nebo ženy, které byly pět a více let doma s dětmi, máte smůlu. Bez ohledu na to, kdy jste začali pracovat a jaké máte vzdělání. Tenhle plán se vám prostě nenaplní. Vláda musí 40 odpracovaných let ještě zvážit,“ domnívá se ekonomka.
Vláda mezi prvními kousla do kyselého jablka
Ministr Jurečka mluvil také o tom, že nový systém má zamezit „rozevírání nůžek“ mezi nízkopříjmovými seniory a těmi, kteří pobírají vyšší důchod. Podle ekonomky se jedná o správnou cestu. „Není odůvodnitelné, aby těm, kteří mají vysoké důchody, rostly rychleji. A to nejenom v absolutní hodnotě, ale aby rostly trvale o vyšší podíl. I těm, kteří v budoucnosti vstoupí do důchodu. To není opodstatněné ani morálně, ani ekonomicky,“ souhlasila Matesová.
Matesová: Panika může ohrozit jakoukoliv banku. Většina zemí Česku závidí stabilní systém
Panika může ohrozit i tu nejživotaschopnější banku, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS bývalá zástupkyně ČR při Světové bance Jana Matesová. Česko má ale prý tak dobře kapitalizované bankovnictví, že mu to většina zemí závidí a klienti se nemusejí o své peníze bát.
Podle ní se v rámci valorizace vracíme ke vzorci, který jsme měli do roku 2018 a byl nastaven na valorizaci při inflaci do pěti procent ročně. „Nikdo si tehdy nepředstavoval a nechtěl ani představit, že bychom snad někdy měli inflaci vyšší než těch pět procent. Ten vzorec, který byl potom upraven na zvýšení o polovinu mzdy, by nyní v pořádku fungoval, kdyby počet ekonomicky aktivních lidí rostl rychleji než počet lidí, kteří pobírají státní důchod,“ nechala se slyšet.
„Vládě se musí nechat, že jako jedna z prvních kousla do toho kyselého jablka,“ uznal Kubáček odvahu vlády. „Problém je, že to pojala. Vadí mi, že z vlády utíká celá řada informací. Změny důchodů se nás dotýkat budou. Lidé středního věku a mladší s tím už logicky musí pracovat, protože jim to samozřejmě dává nějaký model chování. A paní Matesová velmi trefně poznamenala, že v podstatě už od sedmnácti osmnácti let musíte řešit, jakou práci a jaký charakter práce přijmete, neboli je to velmi závažné opatření,“ prohlásil politolog.
Vládě také vyčetl, že ačkoli problematiku začala řešit, neřeší ji v jednotlivých krocích. Podle něj by stávající senioři nebo lidé, kteří velmi brzy plánují jít do důchodu, měli vědět, že toto opatření se zároveň týká jejich dětí a vnoučat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lidé koupí méně kvalitní pečivo, tvrdí zemědělci. Kvůli dovozu z Ukrajiny neprodají své obilí