reklama

Elektromobily budou moci jezdit rychleji než spalovací auta. Po Rakousku to zavádí i Wales

Většina vyspělých zemí uvažuje nad novými způsoby, jak snížit emise ze silniční dopravy. Ve stále více zemích se zavádějí opatření směřující ke snížení maximální povolené rychlosti na dálnici i mimo ni. Ale jen pro auta se spalovacím motorem.

reklama

Dotace na cenové zvýhodnění, parkování zdarma nebo jízda ve vyhrazeném pruhu. To je jen pár bonusů, které už elektromobily v některých zemích či městech mají. Jinde jdou ovšem ještě dál a chtějí u elektromobilů zvýšit maximální povolenou rychlost, respektive ji více omezovat u spalovacích aut. Nejde přitom jen o bláznivou myšlenku osamoceného ekologického aktivisty, v sousedním Rakousku mohou jezdit majitelé elektromobilů rychleji než ostatní už dnes.

Zvýhodnění i omezení pro všechny

Rakouská vláda přijala už v roce 2018 zákon o kontrole emisí vypouštěných do ovzduší, v rámci kterého snížila maximální rychlost na vybraných úsecích dálnic (zónách IG-L) ze 130 km/h na 100 km/h. Výjimku v těchto oblastech však mají elektromobily, které mohou nadále využívat klasický limit 130 km/h. V zákoně bylo ale také přesně definováno, jak má vypadat registrační značka pro elektromobil nebo vozidlo poháněné vodíkem. Což ne vždy splňovali řidiči ze zahraničí.

Proto se tento přístup okolním zemím nelíbil. Například německý autoklub ADAC zajistil právní služby pro svého člena, který jel v IG-L zóně se svou Teslou stejně rychle jako zvýhodněný elektromobil s rakouskou registrační značkou. Případ se dostal až k Evropské komisi, která toto opatření zrušila jako diskriminační, a zahraniční elektromobilisté tedy nově mohou jezdit v daných úsecích stejně rychle jako domácí elektroauta.

Opravdu méně škodlivé?

Rakouská vláda argumentuje, že jednak u elektromobilů ani ve vyšších rychlostech nehrozí, že by produkovaly během své jízdy jakékoliv emise, a dále pak nejsou při jízdě tak hlasité. Toto zvýhodnění tedy podle Rakušanů nemá jen podpořit prodej elektromobilů, ale má i praktické důvody.

Rychlá jízda v elektromobilu ale snižuje jeho dojezd a škodí teoreticky sekundárně i životnímu prostředí více než běžné spalovací automobily. Pokud má totiž elektromobil na dálnici poloviční dojezd, musí nezbytně vyhledat nabíjecí stanici dříve. V takovém případě nelze zapomínat na skutečnost, že elektrická energie ze sítě může pocházet z elektráren na fosilní palivo, které mají výrazně negativní vliv na životní prostředí.

Podobnou iniciativu jako v Rakousku rozvíjejí i v britském Walesu, kde byla maximální rychlost automobilů omezena na 50 mil za hodinu (80 km/h). Na pěti místech v zemi mohou řidiči dostat už od začátku října za překročení této rychlosti pokutu. Velšská vláda se tímto způsobem podle serveru BBC snaží o další zlepšení stavu ovzduší. Je tedy nasnadě, že elektromobilů se tvrdé opatření netýká.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených
Rozhovor

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených

Nenacházíme se v další vlně, ale už ve třetí pandemii koronaviru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský infektolog a hlavní tvář boje proti covidu u našich východních sousedů Vladimír Krčméry. Odborník na tropické nemoci mimo jiné porovnává jednotlivé mutace, které se ve světě rozšířily, a připomíná také pandemii SARS. Tu zažil před lety v Hongkongu a popisuje, kterak tehdy pacienti onemocněli a posléze umřeli nevídanou rychlostí.

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval
Plzeňský kraj

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprosto nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích.

  Zemřel zpěvák skupiny Spirituál kvintet. Naposledy s ní vystoupil 13. října v Lucerně

  Aktualizováno

  Ve věku 78 let zemřel v úterý zpěvák, skladatel a pedagog Jiří Cerha. Byl členem skupiny Spirituál kvintet, která o jeho úmrtí informovala. Naposledy s ní vystoupil 13. října ve vyprodané pražské Lucerně, kde odehrála poslední ze série čtrnácti rozlučkových koncertů. Spolu s Ladislavem Kantorem Cerha také založil vokální soubor C&K Vocal.

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Buďte ještě přísnější. Většina Evropanů nevěří, že se vládám podaří snížit emise

  Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že vlády jsou schopné snížit emise tak, aby do roku 2050 dosáhly neutrality emisí skleníkových plynů. Nejskeptičtější jsou obyvatelé Slovinska, Chorvatska a Rakouska. Jen v pěti zemích EU většina obyvatel věří, že se záměr naplní. V ČR si 54 procent lidí myslí, že se emise podle stanovených cílů snížit nepodaří, ukázal průzkum, který zveřejnila Evropská investiční banka (EIB).

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama