reklama

Návrh ohledně elektromobilů je utopie. Auto by se stalo luxusem, zdůrazňuje Zahradil

Návrh Evropské komise ohledně elektromobilů a výstavby dobíjecích stanic vnímám jako utopii a zbožné přání. Nejsem přesvědčen, že něco takového se dá zrealizovat. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS). Dodal, že k tzv. Green Dealu nemá důvěru.

reklama

V každoročním projevu o stavu Evropské unie mluvila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová především o ekologii a covidu. „Tyto projevy předsedkyně nepřeceňujme. Jde o rituál, který imituje zvyk z USA. Nebral bych to jako nejzásadnější projev. Obrázek o EU to poskytuje – řešení pandemie, snižování emisí skleníkových plynů, debakl Afghánistánu a technologické zaostávání Evropy za USA a Čínou. Je otázkou, zda EU s tím může něco dělat,“ uvedl Zahradil.

V projevu šéfky Evropské komise Zahradilovi něco chybělo. „Sebereflexe toho, jak špatně Evropská komise odhadla vývoj pandemie a vypořádávání se s nedostatkem vakcín. Vakcíny nedorazily do Evropy včas,“ vysvětlil europoslanec.

Klimaticky neutrální Evropa

Velmi diskutovaným tématem je Evropě nyní takzvaný Green Deal (Zelená dohoda). Jedná se o soubor politických iniciativ Evropské komise, jejichž hlavním cílem je dosáhnout toho, aby Evropa byla v roce 2050 klimaticky neutrální.

„Z Green Dealu mám skutečně obavy. Nejsem si jist, jestli to sdílí celá česká politická scéna. Jde o připravený plán na přestavbu ekonomiky celé řady států, které mají průmyslovou základnu. Česká republika je země, která má průmyslový základ a obávám se, že to s naší ekonomikou může zamávat,“ vysvětlil Zahradil.

„Jsme země, která se nebojí jaderné energetiky. Pokud nezahájíme nějaký citlivý přechod na nové technologie, odrazí se to v cenách a ty dopadnou na koncového spotřebitele. Poprvé to trochu zaznělo i v projevu Ursuly von der Leyenové, kdy se zmínila o sociálních dopadech Green Dealu. Je vidět, že už se to vnímá i na evropské úrovni, která kolem toho nejdřív nadšeně tancovala a teď vidí, že to není tak veselé,“ uvedl europoslanec.

Budoucnost elektromobilů

Předseda ODS Petr Fiala vyzval k tomu, abychom Green Deal využili jako příležitost pro inovativní české firmy. „Je to příležitost pro určitý segment, to nemohu popřít. Stejně tak pro jiné segmenty to značí hrozbu. Není to tak jednoduché, že by to byla zářná cesta do bezuhlíkaté budoucnosti,“ reagoval Zahradil. „Jsem velmi kritický ke Green Dealu a podle mě neodhadnutelných rizik je více než příležitostí,“ dodal.

Velký poprask po zveřejnění opatření souvisejících s Green Dealem způsobil návrh zakázat od roku 2035 prodej nových aut se spalovacími motory, do roku 2030 by podle Evropské komise měly fungovat 3 miliony dobíjecích stanic pro elektromobily. „Vnímám to jako utopii a zbožné přání. Nejsem přesvědčen, že něco takového je realizovatelné. Dnes vlastnictví automobilu není nic exkluzivního. Pokud by se mělo masově na elektromobily přejít, vlastnictví se stane exkluzivní záležitostí. To předpokládám, že nechceme nikdo dopustit,“ míní Zahradil.

Středeční projev šéfky Evropské komise se dotkl i otázky migrace. „Zatím se zdá, že (migrační rizika z Afghánistánu) nejsou tak velká, jako byla před několika lety ze Sýrie. Je to velmi emocionální téma a dají se na něm vyvolat emoce u voličů. Na druhou stranu to je a bude reálné,“ řekl Zahradil.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama