V africké Nigérii otevřela první ryze ženská autodílna. Tamní pracovnice doufají, že jejich práce v typicky mužské sféře pomůže změnit pohled na roli ženy ve společnosti. Řada lidí novou dílnu chválí, že prý v ní předvádí mnohdy lepší práci než muži.
Zeleno-červený nápis Nana Female Mechanic Garage je vidět už z hlavní silnice směřující do města Sokoto. Za posuvnými železnými vraty je vidět Zainab Dayyabuová, jejíž nohy vězí v těžkých botách, tělo v modré kombinéze, ruce má mozolnaté a od oleje. Svou práci miluji, říká třiadvacetiletá žena, když otevírá kapotu dodávky Peugeot, aby zkontrolovala baterii.
Zainab je jednou z 25 mladých učnic v tomto prvním výhradně ženském autoservisu v severonigerijském státě Sokoto. Cílem výuky je poskytnout Nigerijkám práci v odvětví, jemuž dominují muži, a zpochybnit tradiční genderové role v konzervativním a nikterak bezpečném regionu, píše web The Guardian.
#TGIF Why think fixing cars is strictly mens' business, some will argue, is the physical fatigue in compatible with the...
Posted by NANA Female Mechanic Garage on Friday, August 13, 2021
„Není to jen obyčejný ženský autoservis,“ říká Fatima Adamuová, zakladatelka nevládní organizace Nana: Iniciativa pro posílení postavení dívek a žen, která tento výukový program otevřela v roce 2019. „Chceme být na mezinárodní úrovni, kde konkrétně ženy mohou získat ty nejlepší služby. A aby se tak stalo, musíme vyškolit dívky. Chceme být na odborné úrovni,“ dodává.
Zájem o práci je velký
Učnice byly vybrány z široké škály žadatelek – od nezaměstnaných absolventek škol až po ženy z chudých rodin, jejichž příležitosti jsou ve státě, kde střední školu dokončí méně než dvě procenta dívek, značně omezené. Míra gramotnosti je v případě žen pouhých deset procent, u mužů činí 40 procent. V celé Nigérii je pak zhruba 35 procent lidí ve věku od 15 do 34 let nezaměstnaných.
Rošády a maty každý den. 11letý šachista z Nigérie se stal z bezdomovce hvězdou USA
V září oslavil teprve 11. narozeniny, přesto už Nigerijec Tanitoluwa Adewumi vyhrává jeden šachový turnaj za druhým. Má našlápnuto k tomu stát se nejmladším šachovým velmistrem v dějinách. Z Adewumiho hráčského umu má radost hlavně jeho rodina, kterou pomohl dostat z finančních problémů.
V autoservisu se během dvouleté stáže ženy školí ve všech aspektech údržby automobilů a dostávají týdenní finanční příspěvek 2100 nigerijských nair (zhruba 108 korun). Mají rovněž přístup ke sdílenému počítači, kde si mohou prohlížet on-line vzdělávací zdroje.
První kohorta učnic se nyní blíží ke konci výuky. „Doufáme, že některé z nich po vyučení automechaničkami zůstanou pracovat v autoservisu anebo si jako skupina založí autodílnu, kde budou také prodávat náhradní díly,“ věří Adamuová. Zároveň doufá, že automobilové centrum v Sokotu, o jehož zřízení úřady uvažují, poskytne práci dalším automechaničkám z organizace Nana.
Odvádějí dobrou práci, říkají místní
„Chci, aby se naše ženy vymanily ze společenských norem, které je svazují. V této části země je tolik činností spojených s technikou, ze kterých jsou ženy vyloučeny. Bez technologií nemůžeme v severní Nigérii uspět a ženy musí být součástí této cesty,“ říká zakladatelka organizace.
Program podle jejích slov podpořili tradiční a náboženští představitelé převážně muslimského státu, kteří začínají uznávat, že ženy musí být ekonomicky nezávislé.
Přesvědčeni o tom jsou i někteří zákazníci, jako třeba Abba Lawal. Se svým vozem přijíždí do ženského autoservisu pravidelně a tvrdí, že tamní učnice odvádějí lepší práci než jiné servisy ve městě. „Jezdím do autoservisu povzbudit děvčata a také se mi líbí, že se při práci na autech nezpožďují,“ říká.