
Emisní povolenky na dopravu a bydlení
Emisní povolenky na dopravu a bydlení mají začít platit od roku 2027, a jak politici, tak ekonomové přiznávají, že Čechům zdraží život. Premiér Petr Fiala chce účinnost směrnice posunout alespoň o jeden rok. Naopak hnutí ANO ji hodlá úplně zrušit, pokud se dostane k moci. Když ale Česko evropskou směrnici nepřijme, hrozí mu finanční postih.
Třetinu nákladů dopravní firmy O.K. TRANS Praha tvoří právě pohonné hmoty. Rozšíření emisních povolenek na paliva tedy vnímá jako vhození dalšího klacku pod nohy. „Tyto náklady se promítnou do ceny přepravních služeb a následně i do spotřebitelských cen,“ sdělil manažer ekonomického úseku společnosti Jiří Mastný.
ČTĚTE TAKÉ: Česko nám dluží za ropu z Družby, tvrdí Rusové. Podle Vlčka je to lež, žádná smlouva neexistuje
Vláda měla evropskou směrnici přidat do národní legislativy do poloviny roku 2024. To se ale stále nestalo. „Nechceme implementovat tento typ emisních povolenek, naopak se snažíme, aby se jejich účinnost odložila,“ vysvětlil premiér Petr Fiala (ODS).
Česko potřebuje spojence
Česko ovšem samo nic nezmůže. Fiala proto prý hledá spojence mezi členskými státy EU. „Neříkám, že máme většinu, ale těch zemí přibývá,“ poznamenal.
Hnutí ANO podle Karla Havlíčka také hledá jakousi alianci. Ovšem ne pro odložení směrnice, ale pro její úplné zrušení. „Jsme připraveni postavit se na zadní i za cenu sporu s Evropskou komisí. Oni si musí uvědomit, že tady nebudeme panáčkovat,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Pokud Česko směrnici skutečně nepřijme, může čelit finančním sankcím. „Může být uložen finanční trest, pokuta za prodlení nebo penále za každý den, kdy směrnice není implementována,“ upřesnil projektový koordinátor organizace Europeum Filip Křenek.
Jaké zdražení můžeme očekávat?
Cena jedné povolenky by neměla v prvních letech přesáhnout 45 eur. To by znamenalo nárůst ceny nafty o dvě koruny a sedmdesát haléřů, u benzinu by to bylo ještě o 20 haléřů více.
U plynu se počítá s patnáctiprocentním zdražením, uhlí by mělo jít cenově nahoru o polovinu. „Emisní povolenky jsou nákladový faktor, který zvedne inflaci, myslím, že první náraz nemůže vypadat jinak,“ sdělil bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer.
Cena za povolenku se ovšem může časem měnit – a to směrem nahoru i dolů. „Levnější benzin, ani levnější vytápění mít zřejmě nebudeme. Bude to dražší, jen zatím nevíme, o kolik,“ poznamenal ekonom Petr Bartoň.
Snížit dopady emisních povolenek má sociální fond vznikající na ministerstvu životního prostředí. Resort by měl od příštího roku začít rozdělovat mezi lidi zhruba 50 miliard korun.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Originální boj s cenami energií. Na Náchodsku založili družstvo a dělí se o přebytky