reklama

Napětí eskaluje: KLDR chce na hranici s Jižní Koreou obnovit vojenská cvičení

Vedení Korejské lidově demokratické republiky plánuje na hranicích s Jižní Koreou obnovit vojenská cvičení a poslat armádu do demilitarizovaného pásma, které doposud sloužilo oběma zemím jako oblast pro průmysl či turismus. Severokorejci zveřejnili své plány den poté, co v reakci na letákovou kampaň jihokorejských aktivistů vyhodili do povětří styčný úřad obou Korejí. O incidentu informovala německé agentura DPA.

reklama

Do vzduchu vyhozený úřad v severokorejském pohraničním městě Kaesong založený v roce 2018 měl být prvním krokem ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou znesvářených Korejí. Severní Korea (KLDR) budovu odstřelila v reakci na letákovou kampaň aktivistů z Jižní Koreje, kteří do KLDR posílali balóny s letáky kritizujícími severokorejský režim.

Odmítnutí zvláštního vyslance pro deeskalaci

Vojska Severní Koreje by se měla přesunout jak do průmyslové zóny města Kaesong, tak do Diamantových hor (Kumgang) na východním pobřeží, uvedla s odkazem na armádní velení korejská státní média, která očekávají, že ve vojenské nárazníkové zóně budou obnoveny hlídky a strážní místa.

Zástupci Severní Koreje informovali, že odmítli nabídku Jižní Koreje k vyslání zvláštního zmocněnce pro deeskalační misi. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení ve středu vyjádřilo „silnou lítost“ nad plány KLDR aktivovat vojáky v oblasti a podle agentury Yonhap vyzvalo k „zastavení dalšího zhoršování situace“.

„Pokud Sever skutečně takový krok učiní, zcela jistě za něj zaplatí,“ uvedl předseda Sboru náčelníků štábů Jižní Koreje Džeon Dong-čin.

Letáková kampaň odsuzující vůdce KLDR

Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una s velkým vlivem, podle severokorejské agentury KCNA obvinila Jihokorejce z „netaktního a zlomyslného“ návrhu. Kim Jo-čong v reakci na letákovou kampaň rovněž řekla, že Jižní Korea místo toho musí „podniknout náležitá opatření, zklidnit se a striktně kontrolovat slova a činy těch bláznů, kteří nás provokují“. Jihokorejští aktivisté měli koncem května poslat přes hranici okolo půl milionu letáků odsuzujících Kim Čong-una.

Severní a Jižní Korea zůstávají ve válečném stavu od Korejské války, která probíhala v letech 1950–1953 a skončila příměřím, nikoliv však mírovou smlouvou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní
Miloš Zeman

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama