Napětí eskaluje: KLDR chce na hranici s Jižní Koreou obnovit vojenská cvičení

Vojáci Jižní Koreje

Demolice styčného úřadu obou Korejí ve městě Kaesong (Zdroj: Korean Central TV)

Vedení Korejské lidově demokratické republiky plánuje na hranicích s Jižní Koreou obnovit vojenská cvičení a poslat armádu do demilitarizovaného pásma, které doposud sloužilo oběma zemím jako oblast pro průmysl či turismus. Severokorejci zveřejnili své plány den poté, co v reakci na letákovou kampaň jihokorejských aktivistů vyhodili do povětří styčný úřad obou Korejí. O incidentu informovala německé agentura DPA.

Do vzduchu vyhozený úřad v severokorejském pohraničním městě Kaesong založený v roce 2018 měl být prvním krokem ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou znesvářených Korejí. Severní Korea (KLDR) budovu odstřelila v reakci na letákovou kampaň aktivistů z Jižní Koreje, kteří do KLDR posílali balóny s letáky kritizujícími severokorejský režim.

Odmítnutí zvláštního vyslance pro deeskalaci

Vojska Severní Koreje by se měla přesunout jak do průmyslové zóny města Kaesong, tak do Diamantových hor (Kumgang) na východním pobřeží, uvedla s odkazem na armádní velení korejská státní média, která očekávají, že ve vojenské nárazníkové zóně budou obnoveny hlídky a strážní místa.

Zástupci Severní Koreje informovali, že odmítli nabídku Jižní Koreje k vyslání zvláštního zmocněnce pro deeskalační misi. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení ve středu vyjádřilo „silnou lítost“ nad plány KLDR aktivovat vojáky v oblasti a podle agentury Yonhap vyzvalo k „zastavení dalšího zhoršování situace“.

„Pokud Sever skutečně takový krok učiní, zcela jistě za něj zaplatí,“ uvedl předseda Sboru náčelníků štábů Jižní Koreje Džeon Dong-čin.

Letáková kampaň odsuzující vůdce KLDR

Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una s velkým vlivem, podle severokorejské agentury KCNA obvinila Jihokorejce z „netaktního a zlomyslného“ návrhu. Kim Jo-čong v reakci na letákovou kampaň rovněž řekla, že Jižní Korea místo toho musí „podniknout náležitá opatření, zklidnit se a striktně kontrolovat slova a činy těch bláznů, kteří nás provokují“. Jihokorejští aktivisté měli koncem května poslat přes hranici okolo půl milionu letáků odsuzujících Kim Čong-una.

Severní a Jižní Korea zůstávají ve válečném stavu od Korejské války, která probíhala v letech 1950–1953 a skončila příměřím, nikoliv však mírovou smlouvou.

Tagy: