Invaze ruských vojsk na Ukrajinu by mohla vyvolat uprchlickou vlnu, která by mohla zahrnovat celkem až miliony lidí. Některé státy Evropské unie proto již připravují krizové plány. Sousední Rakousko chce v případě vypuknutí války pomoci státům na východní hranici EU, jako je Polsko.
V USA a v západní Evropě zkoumají scénáře možné invaze Rusů na Ukrajinu a s ní spojené vlny uprchlíků. Americký ministr obrany Lloyd Austin varoval před uprchlickou katastrofou, která by mohla postihnout především sousední země, například Polsko.
Zelenskyj povolá do služby rezervisty, všeobecnou mobilizaci zatím odmítá
Rusko spustilo invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin uznal nezávislost samozvaných republik Doněck a Luhansk. Do oblasti poté vyslal ruské vojáky, kteří zde mají „udržovat mír“. Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli za posledních 24 hodin dva vojáci, informovala agentura Reuters. Putin v úterý odpoledne dostal souhlas horní komory ruského parlamentu k užití ruských vojsk v zahraničí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba mezitím požádal Západ o další zbraně a prezident Volodymyr Zelenskyj povolal do služby vojáky v záloze. Americký prezident Joe Biden oznámil nové sankce.
Podle německého listu Zeit očekávají americké zpravodajské služby až pět milionů uprchlíků z Ukrajiny, kteří zaplaví především sousední země, jako je Polsko.
Představitelé Evropské unie jsou v odhadech počtu ukrajinských uprchlíků výrazně střídmější. Podle dalšího německého deníku Welt jich očekává řecký místopředseda Evropské unie Margaritis Schinas mezi 20 000 až jedním milionem.
V Polsku a také v Lotyšsku, které sousedí s Běloruskem, pracují na krizových plánech. V Lotyšsku dokonce již vznikají první přijímací uprchlická střediska. Evropská unie je podle Schinase připravena „mobilizovat významnou humanitární pomoc a pomoci s civilní ochranou“ pro postižené členské státy.
Je třeba pomoci nejdříve sousedícím státům
V Rakousku jedná krizový kabinet s kancléřem Karlem Nehammerem a ministrem vnitra Gerhardem Karnerem o různých scénářích případné další ruské invaze a jejích dopadech na civilní ukrajinské obyvatelstvo. Nehammer po jednání zdůraznil, že nejprve by se mělo pomoci zemím sousedícím s Ukrajinou, tedy Polsku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku.
Rakouské ministerstvo vnitra nechce uvádět žádná čísla, ale podle deníku Österreich se počítá s desítkami tisíc až sto tisíci uprchlíků, které by sousední země přijala, pokud by konflikt trval delší dobu.
Řeší se také, jak naložit s dosavadní vízovou politikou. Ukrajinci mohou do EU vstoupit kdykoli, protože nepotřebují víza, mohou tedy v jakékoliv členské zemi legálně pobývat až tři měsíce jako turisté.