CNN Prima News Eva Zamrazilová

Eva Zamrazilová

Výpis příspěvků ke štítku „Eva Zamrazilová“

Nejhorší už máme za sebou. Je prostor, aby lidem zlevnily energie, věří viceguvernérka ČNB

Česko má už nejhorší za sebou, co se ekonomických obtíží týče. V Partii plus to řekla viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Očekává zkrocení inflace a ekonomický růst. Vyjádřila se také k aktuální debatě ohledně možného zavedení eura, kterou by chtěla více zracionalizovat. Upozornila, že k přijetí je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem.

Sledujte Partii s Kovářovou i Havlíčkem: Jaký podle nich bude rok 2024?

První Partie Terezie Tománkové v letošním roce nabídne exkluzivní rozhovor s premiérem Petrem Fialou (ODS). Následovat bude velká politická diskuse. Té se zúčastní místopředsedové Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) a Karel Havlíček (ANO), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda a také viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová.

Reálné mzdy Čechů padají. Pokud by si řekli o přidání, ČNB ještě více zatáhne za brzdu

Čechům klesají reálné mzdy nejvíce ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Smutná statistika odráží zejména vysokou inflaci, která požírá úspory na spořících účtech a znehodnocuje příjmy. Pokud by si však zaměstnanci začali hromadně říkat o přidání, vystoupí proti tomu Česká národní banka (ČNB) a zvýší základní úrokové sazby. A to kvůli obavě z roztočení mzdově-inflační spirály. Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterky je ovšem zvláštní, že ČNB se nyní nesnaží zkrotit inflaci standardními nástroji a místo toho volá po solidaritě zaměstnanců.

Konec zdražování hypoték na obzoru? Vedení ČNB v novém složení rozhodne o sazbách

Blíží se první měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) poté, co se změnilo obsazení tří ze sedmi jejích členů. Finanční trhy se nacházejí v mírné nejistotě a jen odhadují, zda se změní kurs měnové politiky, nebo bude pokračovat zvyšování sazeb. Experti se ale spíše kloní k názoru, že růst úroků bude zastaven. Alespoň na nějakou dobu.

Sedm statečných, kteří nově bdí nad kupní silou našich úspor. Kdo jsou lidé ve vedení ČNB?

Od 1. července došlo k nejvýraznější obměně bankovní rady za několik posledních let. Její čelo opustil dosavadní guvernér Jiří Rusnok a změna nastala také na pozici jednoho ze dvou jeho zástupců. V bankovní radě nyní zasedají tři noví lidé, byť dva z nich již svou zkušenost s rozhodováním o měnové politice mají. Redakce CNN Prima NEWS vám nabízí profil sedmičky vyvolených, kteří mají zásadní vliv na vývoj cen v Česku a kupní síly našich peněz.

Odbory vytváří dusnou atmosféru, Středulovy ambice mohou nabourat ekonomiku, tvrdí ekonom

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a ekonom Štěpán Křeček. Oba také varovali před nátlaky na vládu, aby inflaci ještě přiživovala. Křeček zkritizoval i šéfa odborů Josefa Středulu.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.