reklama
CNN Prima News Eva Zamrazilová

Eva Zamrazilová

Výpis příspěvků ke štítku „Eva Zamrazilová“

Vláda prosadila půlbilionový schodek. Je to styl „po nás přijde potopa“, říká opozice

18. února 2021 19:42
Aktualizováno

Ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna ve čtvrtek navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. Menšinové vládě ANO a ČSSD pomohli svými hlasy komunisté. Důvodem zvýšení schodku jsou podle vlády hlavně promítnutí dopadů z daňového balíčku, například zrušení superhrubé mzdy, návrh nového kompenzačního bonusu pro podnikatele i další výdaje na boj s pandemií COVID-19. Podle opozice je vláda nezodpovědná.

Ekonomové odmítají daňový baliček: Hazard s pověstí Česka a rozvrat veřejných financí

20. listopadu 2020 12:42

Zrušení superhrubé mzdy, zachování daňových sazeb z příjmů fyzických osob na 15 a 23 procentech a zvýšení daňových slev na poplatníka znamená nejen navýšení schodku rozpočtu státu, ale bude znamenat i velký „zářez“ do rozpočtů měst a obcí. Navíc prý můžeme zapomenout na komplexní daňovou reformu a k dluhové brzdě se přiblížíme už do pěti let. Tak ekonomové vidí dopady daňového balíčku, který poslanci schválili v noci na pátek.

Český vládní dluh narostl o 376 miliard. Převyšuje tak 211 tisíc korun na osobu

5. října 2020 11:03

Vláda, samosprávy a další veřejné instituce měly ke konci druhého letošního čtvrtletí závazky ve výši 2,26 bilionu korun. To představuje bezmála 40 procent českého hrubého domácího produktu. Přitom na konci loňského roku se výše veřejného dluhu nacházela jen mírně nad 30 procenty. Před tempem růstu zadlužování varují ekonomové, podle nichž Česko se svými veřejnými financemi hazarduje.

Řítíme se do dluhové katastrofy. Ekonomové cupují rozpočtový plán ministerstva financí

2. října 2020 13:54

Ohrožení dlouhodobé stability veřejných financí, rozmělnění rozpočtových pravidel, nezodpovědnost vůči budoucím generacím. Tak nejčastěji hodnotí ekonomové předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2021, který představilo ministerstvo financí. Podle něj by se měl rozpočtový schodek pohybovat kolem 320 miliard korun. Skutečnost ale bude ještě horší, neboť jak přiznala šéfka rezortu financí Alena Schillerová (za ANO), návrh nezahrnuje dopady očekávaného zrušení superhrubé mzdy.

Zamrazilová z rozpočtové rady: Rouškovné pro seniory je neopodstatněné a nadměrné

2. září 2020 23:49

Vláda ve středu schválila jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši pět tisíc korun. Ti, kteří pobírají starobní, invalidní nebo pozůstalostní penzi, dostanou takzvané rouškovné ke svým důchodům před Vánoci. Stát to vyjde na 15 miliard korun, což se nelíbí opozici ani Národní rozpočtové radě (NRR). Její předsedkyně Eva Zamrazilová, která byla hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové, je toho názoru, že jednorázová finanční pomoc důchodcům je předčasná, neopodstatněná a nadměrná. Návrh projednají poslanci 15. září ve Sněmovně.

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice

7. srpna 2020 16:57

Návrat do minulosti, trestání pracovitých lidí nebo komplikování daňového systému. Tak se k návrhu Aleny Schillerové (za ANO) na zavedení progresivního zdanění příjmů fyzických osob staví ekonomičtí experti i opoziční politici. Současný daňový systém přitom již progresivní je, přestože máme pouze jedinou patnáctiprocentní sazbu. S případným zrušením takzvané superhrubé mzdy by mohl být princip „vyšší výdělky –⁠ vyšší míra zdanění“ ještě více posílen.

Veřejný dluh v Evropské unii před nástupem koronakrize mírně klesl, hlásí Eurostat

23. července 2020 15:01

Celková výše veřejného dluhu Evropské unie dosáhla v prvním letošním čtvrtletí 79,5 procenta v poměru ke hrubému domácímu produktu. To je meziročně o půl procentního bodu níže, přestože absolutní velikost zadlužení vzrostla o 186 miliard eur. Státy Evropské unie tak ještě těžily ze solidního ekonomického růstu těsně předtím, než udeřila pandemie koronaviru.

Zamrazilová: Nesnesitelná lehkost rozpočtového bytí mě zaráží

18. června 2020 11:02

Vláda soustavně zvyšovala mandatorní výdaje a fungovala procyklicky. V dobrých časech si nevytvářela rezervy, které by se nyní velmi hodily. Ztratíme tím i mnoho let na přípravu penzijní reformy. „Vláda hodlá i příští rok valorizovat penze nad rámec stanovený zákonem, což je pro mě nepochopitelné,“ řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová v pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Český veřejný dluh se může lehce zvrhnout, varuje ekonomka Zamrazilová

13. května 2020 12:32

Zahraniční věřitelé drží asi čtyřicet procent českého veřejného dluhu. Maximální bezpečná hranice je přitom o čtvrtinu nižší. Důchodová reforma je kvůli koronavirové krizi u ledu, ale mělo by se na ní začít opět rychle pracovat. „Čas na její přípravu se krátí, nějaký jsme ztratili už v minulosti, protože vlády netvořily rezervy a jelo se na doraz,“ říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Bude mít Česko problém půjčovat si? A co si někdejší členka vedení České národní banky myslí o rozvolnění pravidel rozpočtové zodpovědnosti?

reklama