Státní pokladna vykázala ke konci října schodek ve výši 335 miliard korun. Je to o necelých devět miliard korun více než na konci září. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o plnění státního rozpočtu.
Ministerstvo financí ve své tiskové zprávě uvedlo, že mezi hlavní příčiny zhoršujícího se výsledku hospodaření patří omezená ekonomická aktivita na počátku letošního roku, snížení zdanění práce (zrušení superhrubé mzdy od ledna 2021) nebo změna rozpočtového určení daní. Stále se prý do státního rozpočtu promítá také podpora státu zasažených odvětví ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru.
Příjmy státního rozpočtu se na konci října meziročně zvýšily o 2,1 procenta. Nejvíce k tomu podle úřadu Aleny Schillerové (ANO) přispělo inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Daňové příjmy bez pojistného však o 2,4 procenta klesly. Největší výpadek je na straně inkasa daní z příjmů fyzických osob, a to meziročně o více než 36 procent. Daně z příjmů právnických osob a daň z přidané hodnoty naopak vykázaly meziroční růst o 28,6, respektive 2,3 procenta. Inkaso spotřebních daní je však o více než čtyři procenta nižší.
Míříme ke 400 miliardám
Celkové rozpočtové výdaje meziročně vzrostly o necelých šest procent, přičemž jde především o nárůst běžných výdajů (o 7 procent). Kapitálové výdaje jsou naopak o necelých šest procent nižší. Vyšší jsou také běžné transfery podnikatelským subjektům (téměř o 28 miliard korun), které šly na podporu covidem zasažených odvětví.
„Tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu se v říjnu téměř zastavilo. V celoročním pohledu stojí za lepším výsledkem oproti plánu stejnou vahou vyšší příjmy i nižší výdaje ve srovnání se schváleným rozpočtem. Pro zbývající dva měsíce však podle nás bude klíčový vývoj investic, které pravděpodobně rozhodnou o finálním deficitu státního rozpočtu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky František Táborský. Podle něho celoroční schodek rozpočtu letos dosáhne kolem 400 miliard korun. „Výsledky za poslední měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší,“ dodal.
Podobně vidí vývoj hospodaření státu také předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. „Samotný říjen vygeneroval deficit pouhých 8,7 miliardy korun. Celkově za leden až říjen jsou běžné výdaje v souladu s rozpočtem, kapitálové výdaje zaostávají o 40 miliard. Naopak příjmy se vyvíjely nad rámec očekávání. Pouhé dvě miliardy chybí k tomu, aby byl splněn celoroční plánovaný výběr daně z příjmu fyzických osob,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Rovněž podle Zamrazilové nepřesáhne letošní schodek rozpočtu 400 miliard korun. „Kdyby nebylo současných problémů v automobilovém průmyslu a plánovaných kompenzací cen energií, mohl být celkový výsledek hospodaření státního rozpočtu kolem 350 miliard korun,“ dodala.
Opozice chce rozpočet přepracovat
Ke konci září stát hospodařil se schodkem 326,3 miliardy korun, ke konci srpna to bylo necelých 300 miliard. Na celý letošní rok je schválený deficit ve výši 500 miliard korun, na příští rok ministryně financí Alena Schillerová navrhla rozpočet se schodkem 376,6 miliardy korun.
Ze strany koalice Spolu, která zvítězila v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny a která zřejmě ovládne ministerstvo financí, však zaznívá plán snížit rozpočtový schodek na rok 2022 pod 300 miliard korun. A to i za cenu, že Česko bude několik měsíců v příštím roce hospodařit s rozpočtovým provizoriem.