Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.
Výhled rozpočtové politiky prochází v současné době významným předělem, píše ve svém aktuálním stanovisku Národní rozpočtová rada (NRR). Poukazuje na to, že po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny se formuje kabinet, který bude klást větší důraz na rychlejší tempo konsolidace veřejných financí.
„Národní rozpočtová rada to hodnotí pozitivně, avšak dokud není představena konkrétní konsolidační strategie a jednotlivé kroky, které mají ke zlepšení veřejných financí přispět, nelze vyhodnotit realističnost tohoto záměru,“ píše NRR.
Je třeba zvýšit daně
Úřad konstatuje, že rychlejšímu narovnávání veřejných rozpočtů může přispět vyšší než původně očekávané tempo růstu mezd a platů v ekonomice, za riziko naopak považuje zhoršení epidemie covidu. To totiž zpomalí ekonomiku a vynutí si opětovnou aktivaci některých podpůrných programů. „Další riziko představuje růst cen energií, který si zřejmě vyžádá další veřejné výdaje ke stabilizaci finanční situace zasažených domácností,“ tvrdí úřad Evy Zamrazilové.
Za hlavní problém pak rada považuje vysokou strukturální nerovnováhu veřejných financí. Jinými slovy nesprávně nastavenou strukturu příjmové a výdajové strany státního a dalších rozpočtů veřejné sféry. Ta vede ke vzniku schodků, které budou narůstat, pokud se bude snižovat tempo hospodářského růstu.
„Vzhledem k rozsahu nerovnováhy se Národní rozpočtová rada i nadále domnívá, že redukci nebude možné realizovat jen úpravou výdajové strany, ale bude nutné přistoupit i ke zvýšení veřejných příjmů,“ upozorňuje NRR. Ta současně kvituje, že budoucí vláda hodlá přepracovat návrh rozpočtu na rok 2022, nebude tak chtít schválit rozpočet navržený vládou dosluhující, jenž počítá se schodkem 376,6 miliardy korun, a bude chtít deficit snížit.
Rozpočtové provizorium nevadí
„Národní rozpočtová rada hodnotí tuto snahu pozitivně. Zároveň je však nutné připomenout, že přepracování návrhu rozpočtu bude znamenat rozpočtové provizorium. NRR se domnívá, že pokud bude doba využití tohoto institutu krátká, do dvou (maximálně tří) měsíců, převáží pozitiva z rychlejší konsolidace nad negativy,“ konstatuje rada. Za největší negativum považuje komplikace hospodaření jednotlivých kapitol nebo nejistotu subjektů, které ze státního rozpočtu čerpají dotace.
Úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová, také upozorňuje na to, že kroky budoucího vládního kabinetu by se v oblasti veřejných financí neměly soustředit jen na narovnávání rozpočtů ve střednědobém výhledu, ale pozornost by měla být věnována rovněž dlouhodobé nerovnováze. „Ta je spojena s efektem stárnutí populace, který na české veřejné finance začne doléhat od začátku 30. let,“ píše dále NRR.